in

Türkiye Ralli Şampiyonası’nda Bir İlk!

KEREM KAZAZRalli Pilotu – Türkiye Ralli Şampiyonası’nın En Genç Pilotu (18)

18 yaşındaki milli sporcu Kerem Kazaz Türkiye Ralli Şampiyonası tarihinde galibiyet elde eden “Türkiye’nin en genç ralli pilotu” ve girdiği ilk yarışı birincilikle finişe taşıyan ilk sporcu oldu. 

Kerem, Türkiye’nin en genç Ralli pilotu olma unvanını başarıyla taşıyor. Motocross ile başladığı yarış sporunu ralli pilotu olarak sürdürüyor. Bir yandan üniversiteye hazırlanıyor bir yandan da ülkemizi yurt dışında başarıyla temsil ediyor. Hayattaki başarıları ve alacağı ödüllerle hedefine hızla ilerleyen, hırsını ve hız sevgisi kendisi ile yarışmak ve adrenalini olan her yerde hazır olmak olan Kerem Kazaz müthiş bir sporcu. Parkur Racing adına yarışan Kerem Kazaz, sezonun ilk yarışında elde ettiği  galibiyetle Türkiye’de ralli sporu tarihine de adını yazdırdı. Bu galibiyeti ile Kerem Türkiye’nin yarış kazanan en genç sporcusu olmakla birlikte, girdiği ilk yarışı birincilikle bitiren ilk sporcusu da oldu!

Türkiye Ralli Şampiyonasında bir ilki başardın ve birinci oldun, bravo sana! Nasıl hissediyorsun?

2024 Oyman Atabay Sezonunun ve Petrol Ofisi Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ilk yarışı Sarıkamış Rallisi Kars Sarıkamış’ta gerçekleştirildi. Tosfed’in liderliğinde ve Eksi36 Spor Kulübü organizasyonunda, karlı ve buzlu zeminde 3 gün boyunca yarıştık. Bu zorlu yarışı 3 hafta önce ehliyet sahibi olmaya hak kazanmış bir sporcu olarak kazanmaktan gurur duydum. Birinciliği Litvanyalı copilotu Andris Malnieks ile paylaştık.  Bundan sonraki yarışım 8 – 9 Mart’ta, İspanya Süper Ralli Şampiyonası’nın sezondaki ilk yarışması Lorca Rallisi olacak.

Yarış sporlarına olan ilgi ne zaman başladın?

4 yaşındaydım, babamın beni motocross yapmaya götürmesiyle başladı her şey. Motora ilk binişimden sonra o güçte bir aleti kontrol etmenin çok güzel bir şey olduğunu anladım ve her gün yapmak istediğime karar verdim. Tabiki rallinin içine doğmam da motor sporlarına bağlanmamı sağladı. 13 yaşına kadar motocross yaptım ama daha çok bir hobi gibiydi, sadece son sene ciddi yarışma şansım oldu ve Türkiye’de bu konuda kendini en iyi geliştiren motocross şampiyonlarından Mustafa Çetin’le tüm yazımı ilk defa ailemden uzak motocross kamplarında geçirdim. Büyük bir hayat tecrübesi oldu bu bana… 2020 yılında, ya 250 cc bir motora geçecektim yada otomobil sporuna ilk adımları atacaktım. Babam beni Mart ayında Tuzla’da Karting’e götürdü o gün orada pist konusunda engin tecrübesi olan Ferda Dilege ile karşılaştık. Bu karşılaşma sonrası benim ilk eğitim planımı babam ve Ferda çizdiler. Hem karting hem de pistte 6 aya yakın her hafta çok ciddi çalıştım. 2021’de henüz 16 yaşımdayken Türkiye Pist Şampiyonası’na katıldım. 12 yarış sonrasında çok büyük tecrübeler edindim. 2022 yılının başında da yaşımın onaylandığı Letonya Ralli Şampiyonası’nda yarışmaya başladım. Ve henüz ehliyetimi aldığım için 23 – 25 Şubat’ta ilk kez Türkiye Ralli Şampiyonası Sarıkamış Ralli’sinde şampiyonanın en genç pilotu ünvanı ile resmi olarak yarıştım.

Hız yapmayı sever misin?

Kurallara uygun olarak otomobil kullanmayı önemsiyorum. Yarıştığım zaman ise tabiki hız yapmayı seviyorum ama bu hız da rastgele bir hız değil, bir stratejiye dayandırılmış hızı çok daha heyecan verici buluyorum.

Eğitim hayatın nasıl gidiyor hem yarışmak hem de okul bir arada zorlanıyor musun?

Bu yıl lisede son yılım ve son 2 yıldır üniversiteye giriş için gerekli olan baccalaureate sınavları için ekstra çalışmam gerekti. Sınavlarımı kaçırmamak için büyük çaba gösteriyorum ve çoğunlukla uçaklarda ders çalışıyorum. 

Sence Rally ne demek, nasıl bir adrenalin salgılıyor?

Bence ralli demek savaşmak, kazanmaya çalışmak hızlı kullanma açlığımı gidermek demek. Bir yarışın finişine varabilmek zorlu çetin bir mücadelede hayatta kalmayı başarmak gibi. Bu sebeple inanılmaz bir adrenalin salgılıyorum.

Ülkemizde bu spora ilgi ne durumda?

Otomobil sporu pahalı bir spor, bu yüzden ülkemizde gelişmesi zaman almakta. Ama her sene bir önceki seneye göre ileri doğru gidiyor ve ilgi artıyor.

Ülkemizi yurtdışında temsil ediyorsun, çok gençsin neler hissediyorsun?

Son 3 yıldır sadece yurt dışında ve benden çok daha tecrübeli, yaş olarak benden çok daha büyük sporcularla yarışıyorum. Ayrıca 2022 yılında ülkemizi FIA Motorsport Games’de Crosscar kategorisinde temsil ettim ve dünya 10.su oldum. Bu çok motive edici oldu.  Bu sporda uluslararası arenada bu yaşta bir Türk sporcu olarak tanınmak, sevilmek ve desteklenmek bana büyük bir özgüven kazandırdı. Yaşım küçük olduğu için değil, iyi bir sporcu olduğum için saygı ve sevgi gösteriyorlar. Bundan daha özel bir duygu henüz benim için yok.

Bundan sonra yoluna nasıl devam edeceksin?

Annem istediği için bir üniversite okuyacağım tabii ama kariyer olarak kendimi motor sporlarında görüyorum ve hem mesleki anlamda hem de sporcu olarak bu yöne yatırım yapacağım.

Bu spora gönül verenlere önerilerin nedir?

Başta iyi bir izleyici olmalılar ve sporcu olmak sadece otomobilin koltuğuna geçmekle olmuyor. Bu sporu kapsayan her alanda bilgi birikimi yapmaya başlamalılar. Mekanik anlamda da entelektüel anlamda da donanımlı olduğunuzda bir sporcu olarak saygı görüyorsunuz. TOSFED özellikle ralli pilotu ve copilotu olmak isteyenlere eğitimler veriyor, çeşitli fırsatlar tanıyor, bunları takip edebilirler. Ben şanslıydım çünkü babam Ercan Kazaz bu sporun efsane pilotlarından biri ve benim önümü açtı. Onun sahip olduğu, bilgi, deneyim ve uluslararası network sayesinde çok önemli kazanımlar elde ettim. Ama şunu da belirtmeliyim ki ben de her konuda kendimi geliştirmek için çok çalışıyorum.

Hayat bir yarıştır bende bu yarışın içindeyim diye düşünenlerden misin?

Evet ama hırsım sadece kendimi geçmekle ilgili…

Başka sporlarla ilgileniyor musun?

Extreme sporların tamamı ile ilgileniyorum. Kayak yapmayı çok seviyorum ancak son 2 yıldır sakatlanma ihtimali nedeniyle yapamıyorum. Ve ayrıca sıkı bir Galatasaray taraftarı olarak futbolla da çok ilgiliyim.

Röportaj: Mukaddes Kaya

What do you think?

Written by bestylemagazine

Dikkat! Retroaktif Kıskanç Olabilirsiniz

Genç Oyuncu Yaprak Medine ile Bir Araya Geldik!