in

Sergi Gezmeye Bayılırım

Baktığımız şeyleri görmeye onları anlamlandırdığımız noktada başlarız. Anlamlarımızın katmanlı, estetik ve en iyi hali ise ancak sanatla harmanlandığında mümkündür. Dünyaya, tarzımıza, hayata bakış açımızın gelişmesinde en önemli rolü resim, heykel, enstalasyon, fotoğraf gibi görsel sanatlara maruz kalmak geliştirir.

İstanbul ve İzmir’de Nisan ayında ziyaret edebileceğiniz sergilere ek online olarak da görebileceğiniz pek çok sergi ve müze bulunmakta. Sizin için seçtiklerimize birlikte göz atalım!

Platform: Google Arts & Culture
Eser sahibi: Monet

Hayatımızın pek çok yerinde tamamen dijitale dönmüşken sanatta da online erişebilirlikten sonsuz faydalanıyoruz. Google Arts & Culture üzerinden pek çok sergi ya da müzeyi online gezebileceğiniz gibi doğrudan bir sanatçı ve tüm eserlerini de detaylıca inceleyebilirsiniz. Bu ay bizim merceğimizde 19. yüzyılın empresyonist ressamlarından Claude Monet vardı.

Sanat Kuruluşu: Magnum Photographers
Serginin adı: Magnum İstanbul’da (Magnum In İstanbul)
Konum: Bulgur Palas

Türkiye ile özellikle de İstanbul’la uzun yıllardır sanat bağı olan Magnum Photographers, Bulgur Palas’ın açılışına özel, 20. yüzyılın ikinci yarısından günümüze kadar olan fotoğraf arşivini paylaştı. Ağustos sonuna kadar ziyaret edebileceğiniz bu sergi özellikle “kendi şehirini onlarca yıldır belgelemiş olan” ve Magnum Photographers için de çalışan Emin Özmen’e ayrıca bir odak sağlıyor.

Sanatçı: Deniz Üster
Serginin Adı: T E R R A N U L L I U S: Yerçekiminin Haasadı
Konum: artSümer

Sanatçı, bu ilk kişisel sergisinde jeolojik, bilimsel ve antropolojik araştırmalarını kurgulayarak sanat pratiğiyle örüntülüyor. Sahipsiz toprak anlamına gelen serginin üst başlığı Terrannullius, serginin içeriğine dair bize pek çok ipucu veriyor. Üster’in inşaat sektöründe kullanılan malzemeleri geleneksel el sanatları yöntemleriyle birleştirerek geliştirdiği özel teknikle ürettiğini eserlerini görmek; dünyaya, uzaya ve etiğe dair derin bir sorgulama yolculuğuna çıkmak isterseniz sergi 18 Mayıs’a kadar artSümer’de!

Küratör: Necmi Sönmez
Serginin adı: Nejad Devrim & Mübin Orhon: İki İmge Yolcusu
Konum: İzmir Arkas Sanat Merkezi

Cumhuriyetin 100. yılı kutladığımız 2023’ten bu yanan açık olan bu sergi, Cumhuriyet idealleriyle sanat hayatlarını, eğitimlerini, şekillendiren bu iki sanatçının olgunluk dönemi eserlerini ilk kez eş zamanlı bir süreçte inceliyor. Sanat pratiklerinde giriştikleri sıra dışı deneylerle, sahip oldukları özgünlük, farklılık ve cesaretle Modern Türk sanatında yeni bir dönem açmış olan Nejad Devrim ve Mübin Orhon’un eserlerini Arkas Sanat Merkezi’nde 2 Haziran’a kadar görebilirsiniz.

Platform: Yapı Kredi Kültür Sanat
Küratör: Nihat Tekdemir
Koordinatör: Derya Sayın
Bilimsel Danışman: Buket Akçay Güven
Serginin adı: Ölümsüz Yüzler

2022 yılının Mayıs ayında açılan Ölümsüz Yüzler sergisi, bugün de Yapı Kredi Kültür Sanat sitesi üzerinden 3D görülebiliyor. Bu sergide, İstanbul Arkeoloji Müzeleri ve Sadberk Hanım Müzesi koleksiyonlarından seçilen mermer heykeltıraşlık eserleri ile Yapı Kredi Müzesi koleksiyonunda yer alan portre betimli sikkeleri bir araya getirilmiş. Sergilenen eserlerin hükümdar, tanrı/tanrıça ve kahraman betimleri olmak üzere üç ana grupta sunulduğu sergide mitolojik karakterler ve gerçek kişilerin yanı sıra sanat eserleriyle ölümsüzleşen yontucu ve darpçıların da hikâyesi anlatılıyor.

BEYMEN’İN 50, LÜKSÜN 500 YILLIK TARİHİNE IŞIK TUTAN GOLDEN OPULENCE SERGİSİ

Beymen, 50’nci yıl kutlamaları kapsamında düzenlediği “Golden Opulence” sergisini Beymen mağazalarına taşımaya başladı. Dünya modasına yön veren markaların, Beymen’in 50’nci yılında, lüksün bu topraklardaki 500 yıllık yolculuğuna ithafen tasarladığı eserlerden oluşan özel bir seçki, 30 Nisan’a kadar Beymen Zorlu Center’da ziyaret edilebilecek.

Türkiye’nin En Büyük Sabit Dijital Deneyim Müzesi

Türkiye’nin en büyük sabit dijital deneyim merkezi niteliğindeki “Dijital Deneyim Müzesi” kapılarını ziyarete açtı. Yerli yaratıcılığın küresel bir deneyimle buluşma noktası olan müzede, 3 ve 4 boyutlu deneyim olanağı sağlayan tüm teknolojiler için gerekli yazılımlar Türk yazılımcılar tarafından geliştirildi. Deneyim Müzesi, Avrupa’nın ‘en’leri ve ‘ilk’leri de ev sahipliği yapmaya hazır.

What do you think?

Written by bestylemagazine

Bu Ay BeStyle’da Kalben Var!

Polen Alerjisi Nedir?