in ,

De’SOI MARKA KURUCUSU Özge Deregözü

Farklı renkleri bir araya getirerek oluşturulan motiflerden ortaya çıkan desenleri ilham kaynağı olarak alan ve renklerin hislerinin olduğunu anlatan bir tasarımcı. Modern ve şık olmayı tercih eden kadınlara hitap eden, doğru kalıp ve dikişe sahip ürünlerin üretimi için mimarlık kavramının kıyafet üretiminde önemli olduğunu vurgulayan çok başarılı ve sıra dışı tasarımcı Özge Deregözü yüksek enerjisini tasarımlarına yansıtıyor.

Mukaddes Kaya

Tasarım dünyasına nasıl adım attınız, eğitiminizi nasıl tamamladınız?

Moda sektörü, çocukluğumdan beri hayalini kurduğum bir alandı. Resim çizmek her zaman ilgi alanım oldu ve kendimi bu alanda geliştirirken sürekli silüetler çizip onları giydirmeye yönelik çalışmalarda buldum. Zamanla, yeni ürünler yaratma tutkusu ve aldığım eğitimler sayesinde tasarım sektörüne girmeye karar verdim. Tasarım dünyasıyla mimarlık alanında tanıştıktan sonra fark ettim ki, bir kıyafetin tasarımdan başlayıp üretim aşamasını tamamlayarak raflarda yerini alması, bir yapı inşa etmek kadar ince detaylara sahip bir süreci gerektiriyor. Bu nedenle, iki disiplinin birbirine olan bağlantısı beni bu alanda geliştirmeye teşvik etti ve kendi markamı moda sektöründe çıkarmak için daha disiplinli çalışmamı sağladı.

Bugüne kadar kariyerinizde neler yaptınız?

Özyeğin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldum ve tasarım sektörüne adım atmamı sağlayan ilk profesyonel deneyimim oldu. Moda tasarımı her zaman ilgimi çeken bir alan olduğu için lisans eğitimim sırasında İMA’nın kısa eğitim programlarından bazılarına katıldım. Mimarlık eğitimimi tamamladıktan sonra ürün tasarımı ve üretimi konusunda çalışmak, renkler, dokular ve kumaşlar üzerinde deneyimlenmek istedim. Vakko ESMOD’un ‘Fashion Design and Pattern Making Formation Intensive’ adlı 1 yıllık sertifika programını tamamladım. Bu süreçte Arzu Kaprol’ün ARZYU markasında 6 aylık bir staj deneyimim oldu. Staj deneyimi ve eğitim sürecinin bir arada ilerlemesi, sektörü daha iyi gözlemlememi ve tasarım eğitimim sırasında üretim aşamasını takip etmemi sağladı. Bu deneyimler, cesaretimi artırarak de’SOI’yi kurmam için ilk adımı atmama yardımcı oldu. 2020 yılında kurduğum de’SOI, bugüne kadar iki kış ve üç yaz koleksiyonuna sahip.

Bu sezon nasıl bir koleksiyon hazırladınız, hangi renkleri kullandınız?

Koleksiyonun ilham kaynağı renkler ve renklerin hisleridir. Farklı renkleri bir araya getirerek oluşturulan motiflerden ortaya çıkan desenler başlıca ilham kaynaklarımdan biridir. Desenlerin oluşturduğu iddialı görünümler ile konforlu ve şık ürünler tasarlanmıştır. Her bir ürün, birbiriyle uyumlu şekilde kombinlenerek her görünümde farklı bir duygusal deneyim sunmayı amaçlıyor. Birçok farklı renge sahip olan koleksiyon her rengin hissini bir arada yaşatarak yaz aylarında oluşan görünümler ile ruhsal enerjiyi yüksek tutmayı hedeflemektedir.
Tasarımlarınızı yaparken en çok nelerden etkileniyorsunuz, hangi materyalleri kullanıyorsunuz?
Tasarım yaparken benim için en büyük etken duygularım, iç dünyam, günümüzde yaşanan olaylar ve seyahatlerimle ilgili deneyimlerimdir. Bu duygulardan yola çıkarak trendleri takip ederek tasarımları şekillendirirken, konforlu ve şık bir stil yaratmaya özen gösteriyorum. Tasarımlarımın duygusal bir bağ kurmasını ve farklı duyguları yansıtmasını sağlamak, gün boyunca pozitif bir enerjiye sahip olmamıza katkıda bulunmayı amaçlıyorum. Materyal seçiminde ise çeşitli malzemeleri kullanıyorum. Özellikle renklerin ve dokuların ifade gücünü kullanarak koleksiyonlarda farklı malzemelerin kombinasyonunu tercih ediyorum. Bu sayede hem estetik bir görünüm elde ediyor hem de tasarımlarımın hikayesini daha etkileyici bir şekilde anlatabiliyorum.

Markanızın isminin özel bir anlamı var mı, kaç yıldır varsınız sektörde?

de’SOI, 3 yıldır var olan bir markadır. Marka ismi, kendi adım ve soyadımın farklı dillerde ve kısaltmalarla birleşmiş halidir. Ayrıca Latince’de ‘soi’ kelimesi öz veya özgün anlamına gelir. Bu şekilde, kendi adımın ilk hecesini kullanarak aynı zamanda markanın özgünlüğünü ifade etmek için ‘soi’ kelimesini tercih ettim. Markamın ismi, hem kişisel bağlantımı yansıtmakta hem de markanın kendine özgü bir karaktere sahip olduğunu vurgulamaktadır.

En belirgin çizginiz nedir, markanızı en iyi anlatan işaretler nelerdir?

Koleksiyonlarımı oluştururken, modern ve şık bir görünümü tercih eden kadınlara hitap etmek amacıyla, markamın imzası haline gelen güçlü duruş ve zamansızlık kavramlarını vurgulamaya çalışırım. Aynı zamanda doğru kalıp ve dikişe sahip ürünlerin üretimi için mimarlık kavramının kıyafet üretiminde önemli olduğuna inanıyorum. Bu nedenle, markamın temel unsurlarından biri, az tasarımla temiz ve güçlü ürünler ortaya çıkarmaktır. Konforlu, güçlü bir duruşa sahip olan ve aynı zamanda kişilere şıklık katmayı hedefleyen tasarımlar yapmaya çalışıyorum. Genellikle birbirleriyle uyumlu parçalar üzerinde çalışırım, ancak her ürün küçük detaylarla iddialı bir görünüme sahip olup, tek bir parça ile güçlü bir duruş sergilemeyi amaçlıyorum. Müşterilerimizin bu parçaları bir arada giyebilmesi veya düz beyaz bir tişörtle kombinleyebilmesi önemlidir. Bu şekilde, planladığım konforlu şıklık hedefini gerçekleştirmiş oluyorum.

Kadınlar için en önemli aksesuar nedir ?

Güneş gözlükleri, sadece güneş ışınlarının etkilerinden korunmak için değil, aynı zamanda stil sahibi bir görünüm oluşturmak için de tercih edilen bir aksesuardır. Kadınlar, güneş gözlükleriyle kendilerini daha özgüvenli hissedebilirler ve herhangi bir kıyafeti tamamlayacak şık bir dokunuş ekleyebilirler. Ayrıca, güneş gözlükleri, yüz ifadelerini saklamak veya bir gizem unsuru katmak için de kullanılabilir.

Sizin ürünlerinize nerden ve nasıl ulaşabiliriz?

Kendi web sitemiz, Nişantaşı Openhaus, Zorlu Center ve Emaar Square Mall Collection Point Store, Akmerkez Mutlu Mikrop mağazalarından ulaşabilirsiniz.

What do you think?

DOĞALLIKTA KIRMIZI DETAY / SELİN KAHRAMAN

Watsons Güzellik ve Kişisel Bakım Ödülleri Gecesinde Yıldızlar Geçidi!