in

Mukbang Bağımlılığı

2010’lu yılların ortasından başlayıp, sosyal medyanın hayatımızın merkezine yerleşmesine kadar olan dönemi kapsayan mukbang videolarının popülerliği şu günlerde altın çağını yaşıyor diyebiliriz. Kameranın karşısında çılgınlar gibi yemek yeme videoları olarak bilinen mukbang’in çıkışı Kore’ye dayanıyor ve ASMR videoları olarak biliniyor. Kimine göre aşırı mide bulandırıcı gelse de büyük bir çoğunluk bu videoların aşırı rahatlatıcı olduğunu düşünüyor. Bu videoların bu kadar çok yaygınlaşmasından sonra yapılan araştırmalara göre mukbang, kişilerin yeme ve satın alma davranışlarını da fazlasıyla etkiliyor. Kişi de videoyu izlerken yoğun bir iştah ve açlık duygusu uyandıran bu videolar aynı zamanda yemek yeme alışkanlıklarımızı da sosyal olarak inşa ediyor.

Mukbang bağımlılığının altında çok ilginç deneyimler de yatıyor. Kore’de yapılan araştırmalara göre Kore’nin birlikte yemek yeme, yemeğe aynı masada oturma fakat nesillerin değişmesi, artan iş yoğunluğu, sosyal çevrelerin değişmesi, aile fertlerinin birlikte vakit geçirememesinden dolayı bireyler yalnızlıklarını gidermek için mukbang videolarına başvuruyor. Duygularımızın altında tüm bu eksiklikler iştah düzeyimizde de büyük bir etki yaratıyor. Tok bir insan mukbang izlerken bir anda acıkabiliyor ve bir süre sonra açlık ve tokluk dengesini kaybetmiş oluyor. Yayıncıların büyük bir iştahla yediği yemekler izleyicinin zihninde tıpkı sigara bağımlılığı gibi büyük bir yoksunluk hissi uyandırıyor ve mukbang hiç ummadığınız bir anda hayatınızın arzu nesnesi haline dönüşüyor. Yine yapılan araştırmalara göre mukbang videoları çekilirken çıkan ‘çıtırdı, kıtırtı, ısırık, ağız vs.’ seslerinini kişide rahatlama hissi uyandırdığı ve evde tek başına izlenildiği zaman kişinin kendini sosyal hissettiği gerçeği ortaya çıkmıştır.

Kore, Çin, Japon kültürüne göre çok normal ve doğal olan bu videolar, dünyanın bir kısmı tarafından da doyumsuzluk ya da açgözlülük olarak tanımlanıyor. Haliyle ‘eşitsizlik’ ve ‘eşit haklar’ kavramları aktivistler tarafından bu videolar özelinde zaman zaman tartışmaya açılıyor… Eğer bu yazıyı bu satıra kadar merak edip okuduysanız sizde bir mukbang bağımlısı olabilirsiniz. Ne düşünüyorsunuz?

What do you think?

Vizesiz Yerlere Bayılırım

Mart Ayının Spor Gündemi