in

Yürüyüşlerinize Eşlik Edebilecek Podcast’ler

Gün geçtikçe dijitale daha fazla döndüğümüz günümüz dünyasında dijital içerikler de oldukça çeşitlenmeye ve artmaya başladı. Podcast de bu kanallardan biri olmakla beraber son zamanlarda oldukça revaçta. Tamamen zihnimizle ve kulaklıklarımızla baş başa kalarak dinlediğimiz podcastler diğer dijital içerik üreten platformlardan yayıncısı ile dinleyicisi arasında daha sıcak bir bağ kurma imkanı sağlaması açısından sıyrılıyor. 

Podcast’ler Nereden Dinleniyor?

Podcast’leri, Spotify, Apple Podcasts, SoundCloud ve Google gibi platformlardan dinleyebilirsiniz. Beğendiğiniz podcastleri takip ederek kendinize özel bir liste oluşturabilirsiniz. 

Podcast’ler Ücretli Mi?

Podcastler Spotify, Apple Podcasts, Soundcloud ve Google gibi platformlardan ücretsiz olarak dinlenilebiliyor.

Bunu Ben de Yaparım

İbrahim Selim’in sunduğu Bunu Ben de Yaparım podcast serisi sesli kitap dinleme uygulaması olan Storytel’in sponsorluğunda kaydedilmekte. Bölümler arasında Haloween, Dijital Aşk, Komplo Teorileri ve Şehir Efsaneleri gibi konseptler bulunmakta. 2019’da başlayan bu podcast girişimi son zamanlarda daha aktif ve daha çok ilgi görmekte. İbrahim Selim’in esprili ve keyifli anlatımıyla değindiği ilginç konulara göz atabilirsiniz. 

Nasıl Olunur?

Storytel sponsorluğunda yapılan bir diğer podcast serisi olan Nasıl Olunur’a Nilay Örnek’in sunumuyla her hafta birçok meslek grubundan farklı isimler konuk oluyor. Bu podcast serisi dinleyicisini ilgi alanı olmayan konular hakkında samimi bir şekilde bilgilendirmesi ve ufkunu açması ile öne çıkıyor. Komedyenlerden ekmek araştırmacısına, mimar ve astrologdan psikiyatriste ve spor yorumcusuna kadar birçok meslek grubunun öne çıkan isimlerinin olduğu bölümlerini dinlemenizi tavsiye ederiz. 

Merdiven Altı Terapi

Deniz Dülgeroğlu’nun samimi anlatımıyla yayınladığı podcastini dinlemeyen kalmamış olabilir ama listeye dahil etmeden geçemezdik. Kafasından geçenleri, hayata dair endişelerini ve korkularını tüm samimiyetiyle dile getiren Dülgeroğlu terapi sürecinden ve kişisel deneyimlerinden öğrendiklerini kitlesiyle paylaşıyor. 

Kendimiz İçin Yapıyoruz

Liseden beri devam eden arkadaşlıkları süresince hayatı birlikte deneyimleyen 4 arkadaşın bu süreçte Türkiye’de genç kadınlar olmayı, çalışma hayatları ve ilişkiler üzerine konuştuğu bu podcastte kendinizden bir şeyler bulacağınıza emin olabilirsiniz. Kendimiz için yapıyoruz mottosuyla yolculuğuna başlayan bu birbirinden harika ve donanımlı 4 kadının güncel ve toplumsal konulara da değindiği podcastine mutlaka göz atın.

Mental Klitoris

Ülkemizde tabu olan seks, cinsellik ve cinsel sağlık gibi konuları alanında uzman konuklarla tartışan sunucu benzerlerinden farklı olarak podcastinde bu tarz hassas konularda bilgi kirliliğinden uzak durmak adına büyük çaba sarf ediyor. Cinsel sağlık üzerine oldukça bilgilendirici ve farkındalık kazandırıcı olan bu podcast yolculuklarınızı sıkıcı olmaktan kurtarmanıza yardımcı olabilir.

Yakın İlişkiler

Günlük hayatımızda karşılaştığımız her türlü mental ve duygusal zorluğun olası temellerinin konu alındığı podcastin dinleyicisine oldukça şefkatli bir yaklaşımı var. Aşk ilişkilerinden aile ilişkilerine dair dinleyicisine birçok farkındalık kazandırarak kendisini daha iyi anlamasını sağlamasına yardımcı olmayı amaçlıyor.Akademik bilgilerin anlaşılır bir dilde daha geniş kitlelere ulaşmasına yardımcı olan podcastin bölüm başlıkları arasında Kendini Affetmek, Doğru Terapist Tercihi ve İlişkiye Hazır Olmak gibi konular mevcut. 

Epik Olmayan bir Aşk Hikayesi

Bir Radyo Tiyatrosu olan “Epik Olmayan bir Aşk Hikayesi” dinleyicisine tamamen farklı bir deneyim sunuyor. Oldukça doğal ses efektleri, çevreden ve uzaktan gelen seslerin etkisiyle diziye gerçekçi bir hava katılmış. Oyuncuların duygularını sadece ses aracılığıyla yansıtabildiği 5 bölümden oluşan bu mini podcast dizisi yıllardır devam eden ilişkilerini noktalayan Mine ve Birkan’ın hikayesini konu alıyor.

Evet Dünyayı Kurtarıyoruz

Son zamanlarda motivasyonel kısa notlarıyla ve astroloji bilgisiyle ivme kazanan Melina Astroloji tarafından kaydedilen bu podcastte Melina, çekim yasasından retro ve tutulmalara, korku ve endişelerden hayatın akışını kabul etmeye birçok konuda kısa sohbetlerini dinleyicileriyle paylaşıyor.

Açık Beyin

Eğitimci ve Sosyolog Ali Koç ile Dr. Sinan Canan’ın yapay zekadan teknolojiye, psikolojiden astronomiye birçok konunun ele alındığı Açık Beyin podcastinde irade, disiplin ve yaratıcılık üzerine de birçok zihinsel, bireysel ve toplumsal konular ele alınıyor. Oldukça donanımlı ve keyifli sohbetiyle ikili dinleyicilerine çok şey katıyor. 

What do you think?

Written by Editor

Instagram’ın Tahtını Sallayan Uygulama: BeReal App

Silk and Cashmere’nin 30 Yıllık Hikayesi Metaverse’de