in

Yogaya Başlamanız İçin 6 Neden

Fiziksel, zihinsel ve ruhsal pratiğinin toplumu olan yoganın ilk 2 bin yıl önce ortaya çıktığını biliyor muydunuz? İlham verici Instagram gönderileri ve estetik pozlar… Yoga bu popüler sebeplerden ve klişe, jenerik bilgilerden çok daha fazlası. Hindistan’da ortaya çıkan ve vücut, zihin ve ruhu bütünleştirerek daha yüksek standartlarda bir yaşam kalitesine sahip olmanızı sağlayan bu öğretinin birçok farklı formu ve türü mevcut. Her türün kendine ait odaklandığı bir nokta varken vücudunuzun ve zihninizin ihtiyacına göre bu öğretilerden birine yönelerek kendinizi daha bütün, arınmış ve dinç hissedebilirsiniz. Nefes teknikleri öncülüğünde zihni ve vücudu hizalayan Yoga, hayatınızda kusursuz dengeyi bulmanız için aradığınız şey olabilir. Yogaya neden başlamalısınız? Doğu kültürünün derinliğini, bilgeliğini ve geleneklerini bir araya getiren bu öğretinin en temel faydalarını araştırdık.

Yoga, Hindistan kaynaklı olup kelime olarak “birleştirmek”, “kontrol etmek” ve “birlik” gibi birden çok anlama sahip. Duruş, nefes ve meditasyonun bir birleşimi olan yoga; kendinizle baş başa kalabileceğiniz, beden ve zihinsel sınırlarınızı keşfedip onu genişlettiğiniz bir uygulama. Yoga; benliğinize dönmenizi sağlarken, aynı zamanda nefes kontrolü ve enerji farkındalığına sahip olmanız için sizi destekler. Yogaya başlamak için “doğru zaman” diye bir kavram yoktur. Kendinizi hazır ve rahat hissettiğinizde, kısacası aklınıza başlama fikri ilk geldiğinde başlayabilirsiniz. 

Doğru nefes almayı öğretir

Yoga, felsefesi gereği daha derin ve daha yavaş nefes almayı öğretir. Doğru nefes almak ise, vücudunuzdaki pek çok şeyin olumlu yönde değişmesini sağlar. Akciğer fonksiyonlarının daha iyi çalışmasına ve vücudun ihtiyacı olan oksijeni daha fazla almasına yardımcı olur. Siz de bu sayede artık daha güçlü ve rahatlamış hissedersiniz. 

Vücuda esneklik kazandırır

Yoganın temel ilkelerinden biri de esnemektir. Yoga ile başlarda yapmakta zorlandığınız hareketleri, zamanla kolaylıkla yapabiliyor hale gelirsiniz. Yani vücudunuz gözle görülür şekilde esner. Yoganın vücudunuza kazandırdığı bu esneklik, sizin günlük yaşamda sakatlanma riskinizi azaltır, daha rahat hareket etmenizi sağlar. Ayrıca kazandığınız esneklik sayesinde artık daha dik durabilir ve daha sağlıklı görünebilirsiniz. 

Vücudunuzdaki gücü ve dayanıklılığınızı arttırır

Yoganın amacı, baştan ayağa tüm kasları çalıştırmaktır. Bu da gücünüzü ve dayanıklılığınızı arttırmaya yardımcı olur. Yoga yaparken arttırdığınız dayanıklılık sayesinde, başka sporları yaparken de çok rahat edersiniz. Özellikle Vinyasa ve Ashtanga gibi güç gerektiren yoga stilleri, bir yandan dayanıklılığı arttırırken, bir yandan da esnekliği ve rahatlamayı sağlar.

İç huzurunuzu tazeler

Yoga yaparken zihninizdeki bütün kötü düşüncelerden uzaklaşırsınız ve her şeyi daha iyi düşünebilirsiniz. Çünkü yoga sadece beden değil aynı zamanda da bir zihin egzersizidir. Bu yüzden yoga ile korkularınızdan, sizi yıpratan düşüncelerinizden tamamıyla uzaklaşabilirsiniz.

Stresinizi atmanıza yardımcı olur

Yoga, tıpkı diğer egzersizlerde olduğu gibi, vücudunuzda endorfin; yani mutluluk hormonu salgılanmasına neden olur. Bu da daha iyi hissetmenizi ve vücudunuzdaki stresi atmanızı sağlar. Yoga yaparken hem kaslarınız rahatlar hem de siz stresten kurtulmuş olursunuz. Vücudunuz gevşer, bu da kortizol hormonunun seviyesini düşürür. Ayrıca yorgunluk, astım, uykusuzluk gibi birçok şeye de yararı vardır. 

Farkındalığı ve konsantrasyonu arttırır

Yoganın temel bileşeni, odaklanarak yapılan nefes egzersizleridir. Bu nefes egzersizleri ise hem bedensel farkındalığı hem de konsantrasyonu arttırmaya yardımcı olur. Yoga ile öğreneceğiniz odaklanma sayesinde, günlük yaşamınızda karşınıza çıkan odaklanma problemlerine de bir çare bulmuş olursunuz.

Daha zinde, daha enerjik ve daha mutlu hissetmenizi sağlar

Yoga, zihin beden ve ruh birlikteliği amaçlar. Yoganın felsefesine göre, zihinle beden bir şeydir ve aralarında uyum olduğu sürece vücut kendisini iyileştirebilir. Dolayısıyla yoga ile hem fiziksel hem de zihinsel rahatsızlıklarınızdan arınabilirsiniz. Yoga, vücudunuzu esneterek ve güçlendirerek, daha enerjik, daha mutlu hissetmenize yardımcı olur. 

What do you think?

Written by Editor

adL x Raisa Vanessa Koleksiyonuna Yerebatan Sarnıcı’nda Çarpıcı Bir Defile!

Ayın Enleri