in

Yeşil Beslenme Kuralları

Yeşil renk doğanın, canlılığın rengidir. Aynı zamanda sakinleştir, insana huzur ve güven verir. İyileştirici ve yapıcı özellikleri ile insanları olumlu yönde etkiler. Yeşil renkli bütün bitkiler, sağlıklı beslenme için diyetinizde sıklıkla yer verebileceğiniz besinlerdir. 

Renk olarak pozitiflik vermesinin yanı sıra bağışıklık sistemini ve metabolizmaya etkileri de oldukça fazladır. Yeşil olan her meyve ve sebze kan yağı düzeyini dengeler, karaciğer fonksiyonlarına yardımcı olur. Sağlıklı bir cilt, diş, güçlü kemikler için önemlidir. Yeşil beslenen insanların, bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre kansere daha az yakalandıkları kanıtlanmıştır.

Yeşil Renkteki Önemli Antioksidanlar:

Kabak, salatalık, bezelye, kuşkonmaz, ıspanak, pazı, semizotu, yeşil fasulye, pırasa, bamya, enginar, lahana, roka, tere, marul, bakla, brokoli, Brüksel lahanası, yeşil soğan, yeşil biber, maydanoz, mercanköşk, fesleğen, biberiye, kekik gibi otlar, elma, armut, avokado, yeşil üzüm, kivi gibi meyveler yani yeşil meyve ve sebzeler güçlü antioksidanlardır. Hücreleri serbest radikallerin olumsuz etkilerinden korumaya yardım eder.

Yeşil Beslenme İçin Ne Yapılabilir?

Kahvaltılarınızda avokado, tere, roka, maydanoz gibi besinleri tüketebilirsiniz. Brokoli, bamya, bezelye, enginar, kuşkonmaz, ıspanak, pazı, pırasa gibi sebzelerin yemeklerini yaparak sofralarınızı yeşil besinlerle daha da zengin hale getirebilirsiniz. Ara öğünlerde yeşil meyveleri dozunda tüketerek diyetinizi devam ettirebilirsiniz.

What do you think?

Written by Kezban Belet

Date Gecelerinin İlham Perileri

Dışı Soğuk İçi Sıcak Shearling