Yaz kapıda, peki ya kilolar?

Kat kat giyinip vücudumuzu rahatlıkla kapattığımız, göbeklerimizi sakladığımız, soğuk kış ayları bitmek üzere. Yazın habercisi ilkbahar kapıda. Peki siz ve vücudunuz ilkbahara ve cıvıl cıvıl bir yaza hazır mısınız? Beslenme Uzmanı ve diyetisyen Zehra Bora, BeStyle Magazine için yazdı.

“Yapılan en büyük hatalardan biri şüphesiz dönem dönem alınıp verilen o göze batmayan kilolar. Her yıl kış aylarında aldığımız, güneşi gördüğümüz an telaşa kapılıp Eyvah dediğimiz, telaşla bi an önce kurtulmak istediğimiz kilolar. Peki sizce bunun sebebi nedir? Kışın puslu havasına, kapalı ortamlarda vakit geçirmeye bağlı karbonhidrat istediğimizin artması mı yoksa kat kat giyindiğimiz için kolayca saklayabileceğimiz kilolarımız mı? Bence bunun da ötesi… Asıl sorun doğru beslenme alışkanlığının oluşmaması. Bu yazdıklarım sadece bir etken. Peki doğru beslenme alışkanlığı nasıl kazanılır? Kış sonrası fazlalıklarımızdan nasıl kurtulabiliriz? Neler yapmalıyız? Akıllardaki birçok soruyu cevaplamaya çalışacak, sizlere madde madde öneriler vermeye çalışacağım.” İşte yapılan hataların en büyüğü ile başlamak istiyorum yazıma… Su içmeme! Yaz aylarında bardaklarca su içerken kışın günde 2 bardak suyu zor içiyoruz. Su her mevsim olmazsa olmazımız. Yetersiz tüketimi vücutta ödem tutulmasından hastalanmaya kadar birçok probleme neden olur. Evet yaz aylarındaki gibi olmasa da en azından günde 2 litre içmeye çalışsak hem vücudumuz toksinlerden arınacak, hem vücut ısımıza katkı sağlayacak, hem de cildimiz daha parlak olacak… Su her derde deva!

Mevsim sebze ve meyvelerini tüketmek yine burada da oldukça önem arz etmekte. WorldHealth Organization (Dünya Sağlık Örgütü) günde 5 porsiyon sebze veya meyve tüketilmesini öneriyor.Hangimiz pazara çıkıp renk renk tezgahlardan alışveriş yapıyor kış aylarında? Soğuğu, havanın erken kararmasını, işten geç çıkmayı… bir şekilde bir şeyleri bahane ediyoruz hep değil mi? Olduğunca fazla taze sebze ve meyve tüketin, bol bol vitamin ve mineral depolayın.

Kilo yönetimi demişken! Şok diyetlerden bahsetmemek olmaz değil mi? Çoğumuzun zaman zaman başvurduğu  ve aç kalınan 3 günde 5 kilo verdiren diyetler… Bu tarz diyetler için yine en tehlikeli mevsim ilkbahar bence. Yaz gelmeden bir an önce forma kavuşmak isterken vücudumuzun dengesini bozduğumuzu bir çoğumuz farkında bile değiliz. Aman dikkat! Önemli olan kısa sürede değil, uzun sürede ve kalıcı kilo vermek olmalı.

Havalar soğuduğunda hepimizde evlere kapanma isteği oluşur, o sıcacık battaniyelerin altına girip elimize koca bir fincan çikolatalı süt veya kahve alma hayali… Sosyalleşme azaldığından hareketimiz azalır, hatta dışarı bile çıkmak istemeyiz. En kadim dostumuz battaniye oluyor. Oysa ki bir atsak kendimizi dışarı, temiz havayı koklasak canlanacak, üzerimizdeki ölü toprağı kaldıracak ve canlanmış olacağız. İlla ki spora gidin demiyorum farkındaysanız. Yarım saatlik orta tempo yürüyüş bile yeterli.

Aslında yukarıda bahsettiğim gibi olay mevsimde değil. Bizde bitiyor. Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmadığımız sürece ister yaz olsun ister kış, ister ilkbahar ister sonbahar…

 

 

 

Yazıya ait etiketler
,
0 replies on “Yaz kapıda, peki ya kilolar?”