YAŞAMDA KÖKLÜ BİR DEĞİŞİM İÇİN BİR TÜRK KADINININ DÜNYAYA HEDİYE ETTİĞİ GÜN: GLOBAL WELLNESS DAY

İyi yaşam herkesin hakkı diyen ve bugün 100’den fazla ülkede milyonlarca insan tarafından kutlanan iyi yaşam hareketi “Global Wellness Day”’in yaratıcısı bir Türk.

Dilimize “iyi yaşam” olarak giren “wellness” kavramı kısaca; fiziksel, zihinsel ve duygusal açıdan iyi olma hali olarak tanımlanıyor. Global Wellness Day, bu kavramın sağlıklı beslenme ve egzersizin dışında, insanın “bir bütün olarak” iyi olma hali olduğunu 2012 yılından beri tüm dünyaya anlatıyor.

Türkiye’den Esen İyi Yaşam (Wellness) Rüzgarı

Günümüzde wellness kavramı bir yaşam tarzı olarak tüm dünyayı etkisi altına almış olsa da bu akımın simgesi olan Global Wellness Day çok daha öncesine dayanıyor.

Günlük hayatın koşuşturması ve mücadelesi içinde iyi ve sağlıklı yaşamayı çoğu zaman ihmal ediyoruz. Proje, Belgin Aksoy Berkin’in durum bu iken “neden dünyada iyi yaşama adanmış bir gün yok” sorusuyla yola çıktığı bir hayaldi. İnsanların yaşam kalitesinin artmasını destekleyen ve toplumsal uyanışı hedefleyen bu hayal, uluslararası arenada önemli başarılara imza attı.

İlki Sapanca’da gerçekleşen etkinlik Türkiye’den tüm dünyaya yayıldı. Bugün ise dünyanın 110 ülkesinde milyonlarca insan tarafından 4300’den fazla noktada kutlanıyor. Kanada, Amerika, Arjantin, Brezilya, Meksika, Hindistan, Tayland, Japonya, İtalya, Fransa ve daha birçoğu bu ülkeler arasında. 2017 yılında 200 milyon insana ulaşmış olan etkinlik, 2018 yılında 300 milyon kişinin hayatına dokunmayı hedefliyor.

GWD 2018’in teması: Çocukların Wellness’ı

“İyi Yaşam Bilinci Çocukluktan Başlar”

2018-2019 dönemi için çocuklara iyi yaşam bilincini aşılamak amacıyla GWD Kids Project (GWD Çocuk Projesi) hayata geçirildi. BM’nin araştırmasına göre dünyada çocuk ve ergen nüfusun %5’i depresyonda olduğu için sıkıntı çekiyor. Bu sebeple, proje ile anaokulu ve ilkokullarda kendini sevme, nefes eğitimi, sağlıklı beslenme, doğa yürüyüşü vb. konularda bilinçli farkındalık yaratacak wellness dersleri verilebilecek.

GWD Çocuk projesi, Miami-Palm Beach’te düzenlenen 11. Global İyi Yaşam Zirvesi’nde (Global Wellness Summit) 42 ülkeden wellness ve spa sektörünün önde gelen 600 delegesine Belgin Aksoy Berkin tarafından tanıtıldı.

Belgin Aksoy Berkin: “Tüm dünyada çocuklara iyi yaşam kavramını öğretecek “GWD Kids Projesi” ile Türkiye olarak bir adım öne çıkmanın mutluluğu içerisindeyim. Bugün tüm liderler çocuk eğitiminin öneminden bahsediyor ancak benim için konuşmaktan öte aksiyon almak çok önemli. GWD Kids Projesi ile dünyadaki tüm eğitimcilere çağrı yapıyor ve çocuklara her şeyden önce nasıl yaşamaları gerektiğini öğretmeye davet ediyorum. Okullarda hiçbir çocuk, bir başkasını sevmenin, önce kendini sevmekten geçtiğini öğrenmiyor. Hâlbuki 2 yaşından başlayarak her gün 5 dakika iyi yaşam egzersizi çerçevesinde, doğru nefes almayı, farkındalıkla yemek yemeyi öğrenen ve alışkanlık haline getiren çocuklar geleceğin sağlıklı bireyleri arasında yer alacak ve dünyanın daha güzel bir yer olmasına katkı sağlayacaktır. Dünyada hızla artan depresyon ve obezite rakamlarının hatta suç oranının düşmesi, 2 yaşından itibaren alınacak temel 3 adımdan geçiyor; çocuklara, yarının mutlu yetişkinleri olmaları için şans verelim.”

GWD, Belgin Aksoy Berkin Tarafından Türkiye’den Yürütülüyor

İstanbul merkezli GWD İdari Ofisi liderliğinde, 86 Elçi, 23 Ana Destekçi ve 3 Danışman ile tüm dünyada, Wellness’ın sadece fiziksel ve ruhsal sağlıktan ibaret olmadığını, yaşlılar evini ziyaret etmekten, muhtaç insanlara gıda yardımı yapmaya, bir devlet okulunun duvarlarını boyamaktan, lüks otellerin helikopter pistinde dünyaca ünlü yogiler tarafından yaptırılan yoga derslerine, çevreyi korumak amacıyla hatıra ormanı oluşturmaya ve okullarda sağlıklı beslenmenin önemini yaymaya kadar birçok iyi adımın da tüm insanlığın sorumluluğu olduğuna dikkat çekiyor.

Projenin En Dikkat Çeken Yanı Herkese Açık ve Ücretsiz Olması

“Her insan iyi yaşamayı doğuştan hak eder” diyen  ve iyi yaşamın bir lüks olmadığının altını çizen Belgin Aksoy Berkin etkinliğin herhangi bir ayrım gözetmeksizin herkese açık ve ücretsiz olduğunu, tamamen gönüllük esasıyla çalışan kişi ve kurumlar ile, toplumsal farkındalık yaratmak ve yaşam şekline etkili bir alternatif yaratmak amacıyla altı seneden beri her yıl Haziran ayının ikinci Cumartesi günü  Global Wellness Day’in kutlandığını sözlerine ekliyor.

7 Adımda Hayatınızı Değiştirmek İçin Harekete Geçin!

Global Wellness Day daha iyi bir yaşam için önerdiği 7 Adımlık Manifestosu ile bireylerin bu adımları günlük hayatlarının bir parçası haline getirmelerini amaçlıyor.

1.Bir saat yürüyüş yapın.

2.Daha fazla su için.

3.Plastik şişe kullanmayın.

4.Doğal gıdalarla beslenin.

5.İyilik yapın.

6.Sevdiklerinizle aile yemeği yiyin.

7.Saat 22:00’de uyuyun.

Mutsuzluk, Stres ve Depresyonla Başa Çıkmanın Yolu İyi Yaşamaktan Geçiyor

Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü gibi resmi kurumların verileri mutsuzluğun iyi yaşamamızı zorlaştıran önemli bir tehdit olduğunu gösteriyor. Dünyada 322 milyon kişi depresyondayken, her yıl 800.000 kişi de intihar ediyor. Bu intihar oranları, doğal afetlerde ve silahlı çatışmalarda hayatını kaybeden kişilerin toplamından daha fazla. Bir diğer önemli nokta ise depresyona giren insanların yarısından fazlası(%56) bu konuyla ilgili bir tedavi görmüyor. İşte tam da bu yüzden, yaratılan Global Wellness Day, 2030 yılına kadar, bu konuda toplumsal farkındalık yaratarak her ülkede depresyon sebepli ölüm oranlarını %50’nin altına düşürmeyi amaçlıyor.

Global Wellness Day Obeziteyle de Mücadele Ediyor

2016 yılında, 18 yaş ve üstü 1.9 milyarın(nüfusun 39%’u) üstünde insanın aşırı kilo sorunu olduğu saptandı. Bunlardan 650 milyonu(nüfusun 13%’ü) obezite sorunu yaşıyor. Bir diğer veri ise dünyadaki 2-19 yaş arası çocuk ve ergenin 3’te 1’nin aşırı kilolu veya obez olduğunu gösteriyor. Bu çocukların neredeyse hiçbiri bir diyet veya fiziksel egzersizi programı desteği görmüyor.

Bu nedenle, sağlıklı yaşam ve düzenli spor gibi konularda eğitici çalışmalar içeren GWD, 2030 yılına kadar dünyada aşırı kilo ve obeziteden ölen insan sayısının (dünyada 2.8 milyon insan) yarıya indirilmesini hedefliyor.

Dünya Global Wellness Day’i Destekliyor

Proje, iş, spor ve sanat alanında dünyaca ünlü, önde gelen isimlerden destek görüyor. Bu hareketi destekleyenler arasında Virgin Group Kurucusu Richard Branson, SKYPE’ın kurucu ortaklarından Jonas Kjellberg, dünyaca ünlü yazar Deepak Chopra, Oscar ödüllü Hollywood yıldızı Jordan Peele gibi isimler bulunuyor. Ayrıca, National Geographic’in başarılı TV serisi Brain Games’in Emmy adayı sunucusu ve Shots of Awe’in yaratıcısı Jason Silva da destekçiler arasında.

Son dönemde, Amerika’da milyonlarca izleyicisi olan ‘The Dr. Oz Show’ programının sunucusu Dr. Mehmet Öz, The Preventive Medicine Research Institute’ün kurucusu, ünlü ABD’li doktor Dr. Dean Ornish, ve  “Buz Adam” lakaplı sıra dışı dünya rekortmeni Wim Hof gibi isimler de yer alıyor.

Amerika’dan Brezilya’ya, Kanada’dan Hindistan’a, Meksika’dan Tayland’a birçok büyük ülkenin hükümet temsilcilerinin de resmi desteğiyle, bu kişi ve kurumların sayısı her yıl artmaya devam ediyor.

Proje, Birleşmiş Milletler’in de Dikkatini Çekti!

İnsanları nasıl daha iyi yaşayabilecekleri konusunda bilinçlendirme hedefiyle yola çıkan Global Wellness Day’in Eylül 2018’de Birleşmiş Milletler resmi takvimine girmesi bekleniyor. Böylece proje,  tüm dünyada her yıl resmi olarak kutlanan bir gün haline gelecek.

GWD’nin BM’nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerini baz alarak hazırladığı 15 hedef ise şöyle:

      Depresyonu Yenmek

      Obeziteyi Önlemek

      Sağlıklı ve İyi Yaşam (Good Health and Wellness)

      Sağlık ve İyi Yaşam Eşitliği

      Okul Çağındaki Çocuklar İçin Sürdürlebilir İyi Yaşam Eğitimi

      Sürdürülebilir İyi Yaşam Şehirleri  (BM: Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanları)

      İyi ve Sağlıklı İşyeri(Workplace Wellness)

      Madde Bağımlılığı ve Aşırı Alkol Kullanımını Yenmek

      İyilik Yapmak

      Sağlıklı Yemek

      Sevdiklerinizle Aile Yemeği Yemek

      Plastik Kullanmamak

      Daha Çok Su İçmek

      Hergün 1 Saat Yürüyüş Yapmak

      Saat 22:00’de Uyumak

 

 

0 replies on “YAŞAMDA KÖKLÜ BİR DEĞİŞİM İÇİN BİR TÜRK KADINININ DÜNYAYA HEDİYE ETTİĞİ GÜN: GLOBAL WELLNESS DAY”