in

Sürdürülebilir Modada Bugün

Bugün geldiğimiz noktada her şey çok daha bilinçli ve gerçek anlamda küresele olan sorumluluğun bilinciyle devam ediyor. O kadar fazla atık, fark edilmeden yapılan minik hataların bile uzun yıllar sistemde kalma sorunsalı ve kontrolsüz yaşam! Ne yazık ki günlük hayatımızda en yakın çevremizi bile temiz tutamazken, geleceği tertemiz hayal etmek büyük bir problem. Fakat bu sorunları bizlerden daha önce keşfeden ve harekete geçen birçok marka, koleksiyon üretimlerinde ‘sürdürülebilir’ başlığı ve içeriği ele aldılar. Herkes sürdürülebilirlik hakkında konuşuyor ama gerçekte onu kim ne kadar ciddiye alıyor, tartışılır. Bu konuda harekete geçen moda markalarının birçoğunda hareket etme alanı biraz dar olsa da özellikle dünya devlerinde konu biraz daha hassas ve bilinçli ilerliyor şimdilik. Biz de radarımıza giren ve yaptıklarıyla tüketici bilinçlendiren markaları listeledik. Tamamen sürdürülebilir modaya giden yolun henüz başındayız belki ama birlikte bilinçlenerek kararlılık ve sağduyu ile doğru yolda uzun süre kalacağımızdan eminiz.

United Colors of Benetton

İlk günden beri United Colors of Benetton modadan çok daha fazlasını başaranlardan biri. Geçmişte sosyal ve çevresel iletişim alanında öncüyken, bugün içinde çalıştığı toplulukla birlikte büyüyen, küresel olarak sorumlu bir marka olmayı hedefliyor. Benetton; daima örme giysiler, renk ve kaliteyle birlikte anılmıştır ama şirketin son otuz yıl boyunca; insan hakları savunuculuğu hakkındaki iletişim kampanyaları ile hem rekabetçilik ve şeffaflık hem de etik, çevre dostu ve işe alım prensipleri açısından tedarik zinciri kontrolü boyunca kararlılıkla geliştirip teşvik ettiği bir değer olan “sürdürülebilirlik“ denilince de akla gelen markadır.
Ayrıca, İtalya’da ve hizmet verdikleri tüm ülkelerde yerel topluluklarla birlikte büyümeyi hedefleyen bir marka. Sürdürülebilirlik Benetton için her zaman kişiliğinde yer almış bir kavramı geliştirme meselesidir. Benetton bunu başarabilmek için çevre üzerindeki etkilerin azaltılması, ürünlerin ve mağazaların büyük oranda sürdürülebilir kılınması ve bütün tedarik zincirinin dikkatlice izlenmesi gibi bir dizi eylemi hayata geçirenlerden. Daha az atık, enerji tüketimi ve zararlı kimyasal: Benetton çevresel etkisini işte bu ilkeye göre azaltıyor. Ayrıca United Colors of Benetton’un tüm geri dönüştürülmüş pamuk giysileri, onaylanmış tedarik zincirlerinden temin edilen en az %20 oranında geri dönüştürülmüş pamuk içermektedir.

H&M‘de Sürdürülebilir Dünya

H&M’in İnovasyon hikayelerine en son eklenen koleksiyonunda modanın verdiği neşeden ilham aldığını gözlemliyoruz. Bu koleksiyonu farklı kılan şey; tasarım sürecinin başlangıcından, yaşam döngüsünün sonuna gelen her bir kıyafete ne olacağını düşünme şekli. Bu, döngüsel bir geleceğe ilerlemenin anahtarı aslında. Geleceği düşünen fikirler, inovatif üretimler ve çığır açan materyaller ön planda. 

Suni Kürk Kaban

Hem dışı hem astarı geri dönüştürülmüş polyesterden üretilen sıcak tutan lüks bir kaban. Manşet bantları, kısmen şarap üretimi sırasında atılan üzüm kabuklarından, saplardan, tohumlardan üretilen ve deriye harika bir alternatif olan Vegea™’dan üretilmiş.

Blazer Ceket Elbise

İçinde kendini çok iyi hissedeceğin görkemli, klasik siyah özel dikim bir blazer ceket. Geri dönüştürülmüş polyester kullanılarak üretilmiş; geri dönüştürülmüş cam ve geri dönüştürülmüş akrilik boncuk işlemelerine sahip.

Bol Pantolon

Bu özel dikim bol pantolon Naia Renew Cellulosic Acetate kullanılarak, selülozik iplik, inovatif ve patentli bir teknolojiyle üretilmiş. Atık plastikleri ve halı liflerini geri dönüştüren ve aksi takdirde çöp sahasına gönderilebilecek geri dönüştürülmesi zor malzemeleri değerlendiren bir süreç. 

Lug Von Siga § Nocturne

Bu iki marka, birlikte kapsül koleksiyonu olan WhatIsYourUniverse sürdürülebilir tasarımları ve sürreal hikayesi ile farklılaşıyor. #WhatIsYourUniverse sorusundan yola çıkarak gerçeklik kavramının boyutlarını sorgulatan koleksiyon, kişiye moda aracılığıyla “kendinin farkına var, gerçekliğini bil” mesajını veriyor.
Kimi zaman zihnin bedenden farklı diyarlarda gezinmesi, bazense insanın “mış gibi” yapıp bambaşka bir karaktere bürünmesi, Lug Von Siga x Nocturne koleksiyonunda aidiyet duygusu ile gerçeklik algısı arasında mekik dokuma halini doğuruyor. Geri dönüştürülmüş polyester ve keten, koton gibi doğa dostu malzemelere sahip elbise, etek, pantolon ve bluzlar, zarif floral desenleri ve hafif dokularıyla yazın sıcaklığını pekiştiriyor.

Mango

Gezegene söz veren bir marka ile beraberiz. Şöyle bir söylemleri var; ‘Ürünlerimizin %79’u sürdürülebilir özellikler içermektedir. 2022 sonuna kadar bu oran %100 olacak.’ Daha çevre dostu elyaflar ve süreçler ile daha sürdürülebilir ürünler tasarlamaya kararlılar. Döngüsel ekonomiye, geri dönüşüme ve tekstil atıklarının azaltılmasına katkıda bulunma konusunda iddialılar. Aynı zamanda iklim ve biyoçeşitliliğe bağlı bir marka olup, %100 sürdürülebilir ambalaj elde etmek ve CO2 emisyonları azaltmak için de çalışmaları sürüyor. 

Zara

Tekstil sektörünün bir parçası olarak karşılaştıkları tüm zorluklar için herkesin katılımını gerektirdiğini savunan bir marka. bu nedenle inovasyon projelerine yatırım yapıyor, ittifaklar kuruyor ve müşterilerine farkındalık oluşturmak için çalışıyor. böylece yaptıkları işlerde hep birlikte olumlu bir değişim yaratacağını düşünüyor. müşteri talebine ve esnek bir yapıya dayalı iş modellerini, üretimlerini pazar ihtiyaçlarına göre uyarlamaya, ürün fazlasının oluşumunu azaltmaya ve ürünlerin yaşam döngüsüne farklı aşamalarda çevresel girişimlerin gelişimini kolaylaştırmaya olanak tanıyorlar.

giysileri nasıl ürettikleri, lojistiklerini nasıl düzenledikleri veya satış yaptıkları alanları nasıl tasarladıklarına varıncaya kadar operasyonlarının etkilerini azaltmaya yardımcı olacak bütünsel bir vizyona sahip özel programlar da geliştiriyorlar. ayrıca iş birliği yapılan sosyal kuruluşların yeniden kullanım ve geri dönüşüm programları aracılığıyla müşterinin artık ihtiyaç duymadığı giysilerine ikinci bir hayat verilmesine yardımcı olan zara, ürünleri için seçtiği ham maddelere özel önem veriyor. doğal kaynakların ve biyolojik çeşitliliğin sorumlu ve sürdürülebilir bir biçimde yönetilmesini sağlamak için çalışıyor. pamuk ve keten gibi doğal ipliklerin etkisini azaltmaya yardımcı olacak daha sürdürülebilir tarım tekniklerinin geliştirilmesine yönelik projeleri uygulamaya koyuyor. ham madde tüketimini azaltmak ve sonrasında giysilerin geri dönüşümünü kolaylaştırmak için tasarımcılara eko-tasarım eğitimi vermekle beraber kullanılmayan giysilerin toplanması için tüm mağazalara kutular yerleştiren bir oluşum. gerçekten bunu ayakta alkışlamak gerek. tüm bunların yanı sıra ambalajları da tekrar kullanılabilmek veya geri dönüştürülebilmek için yeniden tasarladıkları green to pack programını da oluşturdular.

100%

DAHA SÜRDÜREBİLİR PAMUK

100%

DAHA SÜRDÜRÜLEBİLİR SELÜLOZ İPLİKLER

0%

KÜRK, ANGORA VE MOHER

100%

EKOTASARIM EĞİTİMİ ALMIŞ TASARIMCILAR

100%

GİYSİ TOPLAMA PROGRAMI UYGULAMASI

0%

TEK KULLANIMLIK PLASTİK

93.4%

İŞLETMELERİMİZDE YENİDEN KULLANILAN VEYA GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEN ATIK ORANI

Kağıt Torbaların Azaltılması

Zara’da yapılan tüm alışverişlerde kullanılan kağıt torbalar için atık oluşumunu ve dolayısıyla çevresel etkilerini azaltmayı da amaçlıyor. müşterilerine verdikleri torbaların tamamı geri dönüştürülmüş kağıttan üretiliyor ve tüketimlerini sınırlamak için bu torbaları ücretlendirmeye başladılar. elde edilen gelirin ise tamamı çevre girişimlerine aktarılıyor.

GUCCI

Gucci’yi bu listede görmek sizi şaşırtmış olabilir fakat marka kamera arkasında öyle güzel işler yapıyor ki! 2015 yılında PVC yasağını duyuran marka daha sonraki haftada yola karbon nötr devam ettiğini açıkladı. İtalyan moda evi şu an geri dönüştürülebilir plastik ve metal kullanıyor. Yeni oluşumları da yolda! Takip listenize ekleyin!

MAVİ

Mavi’nin sürdürülebilir ürün koleksiyonu All Blue, doğaya olan sevgilerini farklı şekillerde yansıtırken, tüketicilerde de sürdürülebilir ürünlere yönelik bilinç oluşturarak alışveriş alışkanlıklarının dönüşümünü tetikliyor. Her geçen yıl büyüttükleri All Blue, inovatif tekniklerle daha az su ve enerji harcanarak, sürdürülebilir ve yeniden hayat bulan malzemelerle üretiliyor.

Kumaş Özellikleri ve Sürdürülebilir Malzemeler

Mavi All Blue koleksiyonundaki ürünlerde; organik, geri dönüştürülmüş ya da Better Cotton lisanslı pamuk, geri dönüştürülmüş polyester, TENCEL™ modal ve liyosel, pamuklaştırılmış hemp ve ileri dönüştürülmüş sürdürülebilir malzemeler kullanılıyor. Kumaş karışımlarındaki sürdürülebilir elyaf içeriği, Mavi’nin kalite önceliği, tasarım anlayışı ve ürün performans özellikleri göz önünde bulundurularak şekilleniyor. Sürdürülebilir yöntemlerle geliştirdikleri bu ürünler %100 vegan olma özelliği taşıyor, etiketlerinde ise geri dönüştürülmüş içerikli kâğıt kullanılıyor.

MAVİ HEMP DENİM:
MAVİ’NİN EN SÜRDÜRÜLEBİLİR JEAN’İ

• Sadece yağmur suyuyla yetişen Hemp bitkisiyle en az su tüketimi
• Geri dönüştürülmüş pamuk, dikim iplikleri ve malzemeler
• Fındık kabuğundan doğa dostu düğmeler
• Daha az işlemle daha az enerji kullanımı
• Comfort kumaş teknolojisiyle nefes alabilen, yumuşak, rahat ve dayanıklı jean’ler
• The Rivet Awards tarafından «En Sürdürülebilir Koleksiyon» ödüllü

Mavi nin Kadın Koleksiyonundan Doğa Dostu Make The Planet Great Again Baskılı Tişört. Çevreye duyarlı bu ürün %100 organik pamuktan üretilmiştir.

Nocturne x Porsche 

Modada sürdürülebilirliğin ilk kuralının, bilinçli tüketim anlayışını benimsemek ve sadece uzun yıllar giyilebilecek kıyafetlere yatırım yapmak olduğu düşüncesiyle de Nocturne, güçlerini Porsche’yle birleştiriyor. Süreci her bakımdan çevre dostu hale getirmek ve karbon ayak izini sıfıra indirmek içinse Nocturne, hem bu kodları ardından da parçaları Taycan 4 Cross Turismo’yla kişilere teslim ediyor.

What do you think?

İstanbul’un Aralık Sanat Rehberi

Çanta ve Ayakkabılarda Vegan Devrimi