Sürdürülebilir Moda Mümkün

Sürdürülebilirlik, gün geçtikçe dünya tarafından farkındalığı arttığı konulardan biri haline geldi. Bir şeyin sürdürülebilir olması onun şu anki durumunu devam ettirebiliyor olması ya da kendini yenileyebiliyor olması anlamına gelir. Sürdürülebilirlik kavramı; gelecek nesillere ekolojik, ekonomik ve sosyal koşulları devam ettirilebilir bir dünya bırakmak anlamında kullanılmaya başlanmıştır. 

Sürdürülebilir Moda , moda sektöründe hızlı moda anlayışına karşı gelişmiş, ekolojik bütünlüğü ve toplumsal adaleti savunarak moda ürünlerini ve sisteminin yıkıcılığını biraz yavaşlatmayı hedefliyor. Biz de sizler için sürdürülebilir moda için önerileri derledik.

İlk olarak ikinci el kıyafet alımının önemi büyük. Ama maalesef ikinci el kıyafet alımı kişiler tarafından hoş görülmeyen bir algıya sahip. Oysa ki mağazalara gidip, sıfır ürünleri kabinde defalarca deneyip, çıkarıp, tekrar denediğimiz ürünleri gün içinde bir çok kişi tarafından defalarca deneniyor. Ama aynı ürünü ikinci el etikete sahip olduğunda hoş karşılanmıyor. Bu algıyı yok edip daha yaşanılabilir bir Dünya için, ikinci el alım ve satıma sıcak bakmalıyız.

Kirala, Giy, Gönder son dönemlerde adını daha sık duymaya başladığımız sürdürülebilir bir çözüm alternatifi olarak karşımızı çıkıyor. Özel davetlerde, yemeklerde  ve düğünlerde, uçuk fiyatlarla kıyafet alımına ve günlük giysiye göre daha az giyilmesine rağmen dolapta yer kaplamasına çok iyi bir çözüm olan kiralama yöntemi döngüsel ekonomi içinde iyi bir yöntem haline gelmiştir.

İleri Dönüşüm (Upcycling) olarak bilinen yöntem son zamanlarda çok dikkat çekmiştir. Viktor & Rolf gibi bir çok ünlü tasarımcıda bu ileri dönüşüm tekniği ile tasarımlar yapmış ve eski koleksiyonlarını harmanlayarak yeni koleksiyonlar oluşturmuştur.

Alışveriş yaparken, bir şeyi düşünmeden almayı bir kenara bırakma zamanı geldi. Unutmayın ki ‘’Daha çok kazanmanın kontrolü her zaman bizde değil. Ama daha az harcamanın kontrolü her zaman bizde’’ – Patrick Rhone

Yazı: Cansın Sara

0 replies on “Sürdürülebilir Moda Mümkün”