in

Soğuk Kahve Zamanı!

Ülkemizde en yaygın tüketilen içeceğin çay olduğu düşüncesi yaygın olsa da özellikle genç ve orta yaş grubuna giren kişilerin kahve tutkusunun da giderek arttığı gözle görünür bir gerçek. Zincir kahve markalarının artmasıyla birlikte kahveye duyulan ilgi de her geçen gün yükseliyor.

Aslında hepimiz mis gibi kokan ve kokusu ile biz de mutluluk hissi yaratan kahveyi seviyoruz. Günde 1 bardak kahve içerek keyif yaparak stresimizi atıyor, enerjimizi yükseltiyoruz. Ancak kahve içememiş olmak da bizi etkilemiyor ve enerjimizi düşürmüyor. Ancak gerçek kahve tiryakilerinin pek çoğunun sabah gözünü açtığında ilk ihtiyaç duyduğu şey 1 fincan kahve. O kahveyi içemediği için güne kötü başlayan, giderek asabileşen ve enerjisini bir türlü yükseltemeyen insanlar var. Kışın içilen sıcak kahveler iyi de yaz aylarının sıcak günlerinde sıcak içecekler o kadar da cazip olmayabiliyor. İşte biz de bu yazımızda kahve severler için soğuk kahve önerileri sunmaya karar verdik.

COLD BREW KAHVE TARİFİ (SOĞUK DEMLEME)

150 gr iri çekilmiş kahve, 1 litre soğuk su

Kahve french presse koyularak üzerine soğuk su eklenir. 12- 16 saat gibi bir süre demlenmeye bırakılan kahve süzülerek servis edilir. Arzu edenler içine buz, süt, krema veya aroma verici başka malzemeler de ekleyebilir.

MOCHA HİNDİSTAN CEVİZLİ BUZLU KAHVE

100 ml. hindistan cevizi sütü ve 1 yemek kaşığı şeker, 150 ml. cold brew kahve, 2 yemek kaşığı çikolata şurubu, 1/2 çay kaşığı vanilya özütü, 1 çay kaşığı şeker, 2 yemek kaşığı kurutulmuş hindistan cevizi, 200 ml. hindistan cevizi sütü

Kahve bardağının dibine çikolata şurubu dökülür ve 5-6 adet buz küpü eklenir. Kahve, vanilya özütü, şeker, kurutulmuş Hindistan cevizi ve sütü eklenir. Ayrıca mikser’a 100 miligram Hindistan cevizi sütü ve 1 kaşık şeker eklenir krema kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Krema hazır olunca kahvenin üzerine eklenir.

DONDURMALI BUZLI KAHVE

300 Ml. Soğuk kahve, 2 kaşık vanilyalı dondurma, İsteğe göre 1 kaşık şeker, 1 tatlı kaşığı kakao

Uzunca bir bardağa vanilyalı dondurma konulur. Üzerine soğuk kahve eklenir ve karıştırılır. İsteğe göre şeker eklenebilir ve üzerine kakao serpilerek servis yapılır.

What do you think?

Written by Kezban Belet

HAFTA SONUNU GÜZELLEŞTİRECEK 5 KOKTEYL TARİFİ

Stil Rehberi: Anya Taylor-Joy