Soğuk havalarda cildimize olan önemi eksik etmeyelim

Cropped portrait of a beautiful young woman applying moisturizer to her skin in the bathroom at home

Kış aylarında çevresel faktörlere karşı maruz kalan en önemli bölge yüzümüzdür. Gökhan Haytoğlu Kliniği’nden Uzman Estetisyen Sultan Ekşi : ‘’Bu dönemde aşındırıcı tahriş edici hassasiyeti artırıcı temizleme metodundan ziyade daha yumuşak laktik asit içeren temizleyiciler ile cildi tahriş etmeden temizlemek ilk basamak olmalıdır.‘’ diyerek kış aylarında soğuk havalardan dolayı yüzümüzle daha özenli ilgilenmek gerektiğini belirtti.
Cilt kuruluğu deyince sadece yüzümüz değil kollarımız, bacaklarımız, ellerimiz ve ayaklarımızıda unutmamalıyız. Vücudumuz için de gerekli özeni gösterip kış aylarında daha kuvvetli şekilde nemlendirmeliyiz ve aşırı sıcak suyla yıkanmamaya özen gösterip kese olayını abartmamakta fayda var.

Cildimizi ölü tabakalardan uzaklaştırmak ikinci basamağımızdır. Cildimizin kendini yenilemesinde en etkili maddelerden biri meyve asitleridir. AHA ( alfa hidroksi asitleri ) olarak bilinen cilt yenilemede ve yenilenmiş sağlıklı bir cildin ortaya çıkmasını sağar. Kışın bu işlemlerin yapılmasının daha uygun olduğunu tekrardan hatırlatmakta fayda var.

Gelelim cildimizi nemlendirme aşamasına: sadece su içmek ve sıvı almak genel sağlığımız için yararlı olsa da cilt kuruluğunu önlemede yeterli gelmediğini söylemek gerekir. Nemi, cildimizin içine hapsetmenin en etkili yolu ise uygun nemlendirici serumlarını gece yatmadan önce düzenli olarak cildimize uygulamaktır. Yaz aylarından ziyade daha yoğun içerikli nemlendiriciler ve serumlar tercih edilmelidir.

Bu aşamada dikkat edilmesi gereken. Ürünlerin fiyatlarından ziyade dermokozmetik olması ve cildiniz için ne kadar yeterli ve uygun olup olmadığıdır. Kısa bir öneride bulunmak gerekirse de haftada bir uygulanacak şekilde anti-aging içerikli maskeleri tercih edebilirsiniz ve bu hem cildinizin nemini artırmaya hem de cildinizin canlı görünmesini sağlayacaktır. Ve kısa bir not cildiniz sizi yansıtır yazın ve kışın. Güneş koruyucunuzu kullanmayı ve 3 saatte bir düzenli olarak yenilemeyi ihmal etmeyin.

 

0 replies on “Soğuk havalarda cildimize olan önemi eksik etmeyelim”