SAMMANHANG KOLEKSİYONU İLE EŞYALARINIZI EVİNİZİN EN GÜZEL KÖŞESİNDE SERGİLEYİN

Bu yıl, yepyeni ve çok özel bir koleksiyon IKEA mağazalarında yerini alıyor: SAMMANHANG

 Koleksiyonerlerin saklama ve sergileme konusundaki özeninden ilham alınarak tasarlanan koleksiyon sayesinde geçmiş ile bugün birbirine çok daha yakınlaşıyor ve evler kişisel sergi alanınlarına dönüşüyor.

IKEA’nın saklama ve sergileme konusundaki uzmanlığı SAMMANHANG Koleksiyonu ile yeni bir forma kavuşuyor. Geçmiş anıları ve hikayeleri evinizde hatırlama ve anlatma şansı veren SAMMANHANG Koleksiyonu, 7 ayrı tasarımcı tarafından hazırlandı. Kutulardan raflara ve sehpaya kadar birçok ürün seçeneğinin bulunduğu, fonksiyonel çözümlerle değer verdiğiniz eşyalarınızın her zaman sizinle birlikte olmasını sağlayan SAMMANHANG Koleksiyonu eşya ve hatıra biriktirmenin duygusal tarafının keşfedilmesini hedefliyor.

SAMMANHANG Koleksiyonunun tasarımındaki sadeliğinin özel bir anlamı var. Hem fonksiyonel, hem de güzel tasarımlı bir koleksiyon hedefleyen IKEA, dikkatlerin bu yepyeni koleksiyon ile sergilenen en değerli eşyalarınızda olması için tasarımda tamamen sadeliği seçti. Üstelik bunu yaparken günlük yaşamdan ilham alan IKEA, çok çeşitli boyutlarıyla evinizin her köşesinde yer alabilecek ürünlere odaklandı.

Tasarımcılarından SAMMANHANG Koleksiyonu’nun hikayesi

“En sevdiğiniz eşyaları sergilerken, dikkati bu eşyalar üzerinde toplayan bir tasarım mümkün mü?” sorusundan yola çıkan tasarımcılar Lisa Widen ve Anna Wallin Irinarchos,  tasarladıkları ürünlerle bu soruya cevap veriyorlar.

“Hem en geniş koleksiyonları sergileyebilen, hem de antrede, evden çıkmadan yanınıza almanız gereken küçük eşyaları bile saklayabilen ürünler tasarlamak istedik. Bu yüzden evin farklı alanlarında ve farklı ihtiyaçlara çözüm sunan sade tasarımlı ve fonksiyonel bir ürün tasarladık ve ona kek standı adını koyduk. Bir diğer tasarımımız olan kapaklı cam kutuyu ise sanat galerileri ve müzelerde değerli objelerin sergileme tekniğinden ilham alarak tasarladık. Bizce evde her şeyin kendine ait bir yeri olması, günlük hayatı çok kolaylaştırıyor.”

 Tasarımcılar Joel ve Kate Booy ise tasarımları ile “Değerli eşyaları cam kullanmadan sergilemenin bir yolu var mı?” sorusuna yanıt veriyor.

SAMMANHANG Koleksiyonu için tel örgüyü malzeme olarak seçtiklerini belirten tasarımcılar, “Bu malzeme ile çalışmanın en iyi tarafı kolayca şekil verilebilir, ve hafif olmasıydı. Kapakları ayrı olarak tasarladık, böylece sergilemek istendiğinde kolayca kaldırılabilir, saklanmak istendiğinde de kapağının kapatılması yeterli. Böyle fonksiyonel bir tasarımı tek bir malzeme kullanarak ortaya çıkartmak bizce çok mükemmel bir deneyimdi.” dedi.

Cam kullanmadan, camın en sevdikleri özelliği olan ışığı yansıtma özelliğinden ilham aldıkları diğer tasarımları raflı kutunun ise ışığı çok güzel bir şekilde kırarak doğal yolla içinde sergilenen ürünleri aydınlattığını belirten Joel ve Kate Booy, bu kutunun farklı şekillerde yerleştirilerek istenildiğinde saklama, istenildiğinde ise sergileme amaçlı kullanılabileceğini belirtti.

SAMMANHANG kutuların tasarımcılarından Hanna – Kaarina Heikkila ise “Benim için yaşamın kendisi gerçek bir ilham kaynağı.  Bu koleksiyonda da fonksiyonellikle duygusallığı biraraya getirmeye çalışarak, evin her köşesinde kolaylıkla kullanılabilecek büyüklükte şeffaf kutular tasarlamak istedim.” dedi.  İlhamını yaşamın içinden alan tasarımcının ortaya koyduğu ürünler yaşamın her alanında kendine yer bulabiliyor.

Çocukken, kibrit kutuları toplayan ve onları dışarıda bulduğu küçük taşlarla dolduran tasarımcı Hanna – Iina Vuorivirta ise bu kutuların SAMMANHANG koleksiyonu için kendisine ilham verdiğini söylüyor.

Tasarımcı Henrik Preutz’un SAMMANHANG Koleksiyonu için tasarladığı raflar ise mutfak tezgahlarından banyoya kadar bu alanlarda her şeyi saklamak için kullanılabiliniyor. Örneğin, ojeler ve makyaj malzemeleri için bu raflar ideal.

SAMMANHANG koleksiyonunda yer alan bu özel raflar, küçük objeleri düzenlemenin ve sergilemenin yanı sıra, özel davetleriniz için hazırladığınız sofranızda, ikramlıklarınızı sergilemek için de kullanabilirsiniz.

SAMMANHANG Koleksiyonundaki orta sehpanın tasarımcısı Aaron Probyn, tasarımını hazırlarken, evde birşeyleri biriktirmekten hoşlanan eşinin bu tutkusundan ilham aldı. Eşinin tam bir koleksiyoner olduğunu belirten Probyn, “SAMMANHANG koleksiyonu için tasarım yaparken, ben de eşimin koleksiyonlarını evde nerde sergilemek isteyeceği üzerine düşündüm. İşte SAMMANHANG orta sehpa böyle ortaya çıktı.” şeklinde konuştu.

Peki siz nasıl bir koleksiyonersiniz?

Kim olduğumuz veya evdeki yaşam tarzımızdan bağımsız, hepimizin içinde maksimalist ya da minimalist bir koleksiyoner var. SAMMANHANG, koleksiyoner yolcuğunun bir parçası olarak, pek çok ihtiyaca cevap verecek çok özel bir koleksiyon.

Bu yepyeni koleksiyon, keşfetmeniz için IKEA’da sizi bekliyor.

0 replies on “SAMMANHANG KOLEKSİYONU İLE EŞYALARINIZI EVİNİZİN EN GÜZEL KÖŞESİNDE SERGİLEYİN”