in ,

Sağlıklı Süt Akımına Uyanlardan Mısın?

Uzun zamandır tartışmalara yol açan sütler artık ev yapımına döndü. Birçok insanın evlerinde kendi yaptığı sütleri tükettiğini fark edince kolaylıkla yapılabilen sütleri listeledik. Buyrun, bu tarifler işinizi kolaylaştıracak.

Ev Yapımı Yoğunlaştırılmış Süt

Malzemeler

500 ml süt (2.5 su bardağı)

1 su bardağı toz şeker

Nasıl Yapılır?

Öncelikle sütü ve şekeri bir tencereye alalım. En kısık ateşte yaklaşık 30-40 dk kadar

spatula veya çırpıcıyla karıştıralım. 40 dk sonunda ateşi biraz daha açıp karıştırmaya devam edelim. 15-20 dk kadar daha karıştıralım. Süt giderek sarılaşmaya ve kıvam almaya başlayacak. Spatula ile ortadan ikiye ayrılacak kıvama gelince ocağın altını kapatalım. Yoğunlaştırılmış sütümüz hazır. Dolapta bekledikçe daha da koyulaşacak. Dolapta 1 hafta kadar bekletebilirsiniz.

SOYA SÜTÜ

Malzemeler

1/2 fincan sarı soya fasulyesi (80 gr)

4 su bardağı su (1 litre)

Ev yapımı vanilya özü veya bir çay kaşığı vanilya (isteğe bağlı)

4 hurma (isteğe bağlı)

Nasıl Yapılır?

Soya fasulyelerini en az 12 saat boyunca suya batırın. Soya fasulyelerini süzün ve dış derileri çıkarın. Soya fasulyelerini iyice karışana ve neredeyse pürüzsüz hale gelene kadar 3 bardak suyla (750 ml) karıştırın. Harmanlanmış karışımı bir peçete veya süzgeç kullanarak süzün. Karışımı bir tencereye dökün, 1 bardak su ekleyin (250 ml). Tencereyi ocakta yüksek ateşe yerleştirin ve kaynatın. Karıştırın ve köpürtün. 20 dakika boyunca ara sıra karıştırarak orta ateşte pişirin. Soya sütünü soğumaya bırakın. Vanilya veya hurma gibi başka malzemeler ekleyebilirsiniz. Gerekirse sütünüzü karıştırın. Soya sütünü buzdolabında kapalı bir kapta dört veya beş gün saklayabilirsiniz.

BADEM SÜTÜ

Malzemeler

3/4 su bardağı çiğ badem (100 gr)

4 hurma

2 su bardağı su (500 ml)

Nasıl Yapılır?

Bademleri gece boyunca suda bekletin. Suyunu süzüp, durulayın ve soyun. Bademleri, hurmaları ve suyu iyice karışana kadar çırpın. Bir tülbent veya süzgeç kullanarak karıştırılmış badem karışımını süzün ve badem sütünüz hazır! Badem sütünü buzdolabında kapalı bir kapta üç veya dört gün saklayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Sütü

Malzemeler

4 su bardağı hindistan cevizi suyu veya su (1 litre)

1 su bardağı hindistan cevizi (200 gram)

Nasıl Yapılır?

Kıyılmış taze hindistan cevizi ve suyu iyice karışana ve neredeyse pürüzsüz hale gelinceye kadar karıştırın. Hindistan cevizi sütünü bir tülbent veya süzgeç kullanarak süzün. Hindistan cevizi sütünü buzdolabında kapalı bir kapta üç veya dört gün saklayabilirsiniz.

YULAF SÜTÜ

Malzemeler

1 su bardağı haddelenmiş veya ince çekilmiş yulaf (100 gr)

Sütünüzün kalınlığına bağlı olarak 3-4 bardak su (750 ml – 1 l)

Nasıl Yapılır?

Yulafları en az 30 dakika suda bekletebilirsiniz, sanılanın aksine bütün gece bekletilmesine gerek yok. Sonrasında, ıslatma suyunu süzün. Yulafları 3 ila 4 bardak temiz suyla (750 ml ila 1 litre) karıştırın. Bir tülbent, süzgeç, peçete veya somun süt torbası kullanarak sütü süzün. Buzdolabında kapalı bir kapta 5 güne kadar saklayabilirsiniz.

What do you think?

Written by Kezban Belet

Renkli Yiyecekler Daha mı Cazip?

Akıştayız Ton Sür Ton!