RÖPORTAJ | ZEYNEP MANSUR

 

Müzik sektörünün en alımlı, en hanımefendi ve güzel kadınlarından biri… Hayatının odak noktasında müzik ve şarkıları var. Farklı tarzı, özenle seçtiği şarkıları ve müziğiyle sadece işi ile gündemde olmayı seçen bir yorumcu… Son şarkısında da oldukça iddialı bir çıkış yaptı ve listeleri alt üst etmeye devam ediyor. “Tesadüfen” adını verdiği şarkısı ile başarısının hiç de tesadüf olmadığını kanıtlayan güzel şarkıcı Zeynep Mansur bu ay bizimle.

Müzikle nasıl tanıştın?

İlkokulda okul korosu ile başlayan bir hayalin peşinden koştum ve bugün o hayalimi yaşıyorum. 17 yaşımdayken ilk sahne deneyimimi Ankara’da yaşadım. Sonrasında İstanbul’da çalışmalarım, eğitime inancım devam etti.

Bugüne kadar kaç şarkı yaptın? Sende en çok iz bırakan veya anısı olan bir şarkın var mı?

Son şarkım “Tesadüfen”e kadar 5 albüm yaptım; bu tekli 6. oldu. Şarkılarımın hepsinin ayrı anısı ve özellikleri var benim için. Ancak kendi yazdığım tek bir şarkıyı bugüne kadar kullandım. O da “Beyaz Sevdalar”. Kendi yazdığım bir şarkı olduğu için bende ayrı bir yeri var. Beyaz Sevdalar, Yüzde Yüz Severim, Sen Nasıl İstersen, Yudum Yudum, Yine Bana Zor Geliyor ve Tesadüfen, bugüne kadar yaptığım ve zevkle okuduğum şarkılarım.

Kendi sözlerin ve bestelerin devam edecek mi?

Az önce belirttiğim gibi, bir kez, ilk albümüm de kullandım. Sonrasında biraz çekimser davrandım ama bundan sonraki albümümde, kendi şarkımla çıkış yapmak istiyorum. Birlikte çalıştığım müzisyen arkadaşlarım da, beni bu konuda çok cesaretlendiriyorlar.

Kitap da yazdın. Neler yazıyorsun? Sende çok iz bırakan bir kitap, bir şiir, bir dize var mı?

“Sarı Saçlarımı Kestirdim” şiir kitabım. Platonik Aşk, Gidiyorum Bu Aşktan, Ben Erkek Olsaydım, Sonbahar romanlarım oldu. Duygularım hayat buldu bu satırlarda. Yazmayı çok seviyorum. Beni çok çoğaltan bir duygu… Tıpkı okumak gibi… Benim en sevdiğim yazarların başında Cezmi Ersöz vardır. Onun “Şizofren Aşk’a Mektup” kitabını çok severim. Hatta birkaç kez okudum. En sevdiğim şair ise, Cemal Süreya… En sevdiğim şiirlerinden biri; “Sana Giden Yollar Kapalı”…

Aşk kadını mısın?

Kesinlikle; şarkıdaki gibi “Aşk için ölmeli aşk o zaman aşk” diyenlerdenim… Sevgi, benim için nefes alma nedeni…

Evlilik ne kadar yakın sana?

Aslında tam da evlilik insanıyım. Düzen, hayatımın olmazsa olmazı ancak henüz evlenmeyi düşünmemi sağlayacak bir insan çıkmadı karşıma…

Olmak istediğin kadına ulaştın mı?

Tam da o noktadayım. Hayatımda hep hedeflerim vardı ve ben o hedeflere son derece emin ve çalışarak, hem de çok çalışarak ulaştım. Son derece memnunum. Hayallerimin çoğu gerçekleşti. Hepsi olmasa da, bazı hayallerim zamana yenik düşse de, olduğum kadından çok mutluyum…

Seni en çok ne sinirlendirir?

Saygısızlık ve yalana tahammülüm yok. Bazen bu durumlarla karşılaştığım zaman affetmeye, anlamaya çalışıyorum. Ancak kalbim asla affetmiyor. Her zaman kibarlıktan ve dürüstlükten yanayım. Hayat mottom bu…

Hayatla ilgili 3 kelime söylesen?
Aşk, huzur, çalışmak…

Son single “Tesadüfen” yeni çıktı. Niye bu kadar bekledin?

İki yıl oldu. Benim tüm albümlerimin arası bu kadar. Son derece seçici, zor beğenen bir insanım. Bunun yanı sıra kaliteli, kalıcı işler yaptığınız zaman eskimiyor ve bu süre uzayabiliyor. Bunun en iyi kanıtı, benim sanırım. İlk albümüm, 2000 yılında çıktı. Bugüne kadar da hep bu sistemle ilerledim.

Şarkı kime ait? Nasıl bir süreç geçirdin, nasıl çıktı şarkın ortaya?

Şarkı Soner Çınar’a ait… Düzenleme ise, Murat Yeter. Soner’le daha önce “Gel Günaha Girelim” şarkımda çalışmıştık. Sezen Aksu ile birlikte yazdıkları bir şarkı idi. Yeni bir şarkı yapmaya karar verdiğimde Soner’i aradım. Tesadüfen’i mutlaka dinlememi, bana çok yakışacağını söyledi. Hakikaten dinleyince çok sevdim. Hızlı bir şarkıda, duygusal sözleri çok seviyorum. “Tesadüfen” de böyle bir şarkı… Çok kısa sürede organize olduk ve çalışmaya başladık.

En sevdiğin ses kime ait?

Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Michael Buble, Frank Sinatra, Tony Bennet, Amy Winehouse… Bu liste uzar gider…

Tük pop müziği denince aklına gelen ilk 3 isim?

Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Tarkan.

Müzikal düşüncen  var mı?

Neden olmasın? Ancak ülkemizde, müzikal için pek fazla imkân sunulmuyor. Böyle bir teklif olursa, tabii ki çok isterim…

Bizim mottomuz “BeStylish”. Ya seninki?

Nezaket… Çünkü bana göre nezaket her kapıyı açar…

 

Mukaddes Kaya Güney

 

 

0 replies on “RÖPORTAJ | ZEYNEP MANSUR”