RÖPORTAJ | FELEKŞAN ONAR

Camın Büyüleyici Güzelliği Masallar Diyarında
Cam Sanatçısı Felekşan Onar, “Bliss” adını verdiği enstalasyonu ile İzmir Arkas Sanat Merkezi’nde, masalların olağanüstü dünyasında yer alıyor. İzmir Arkas Müzesi’nin masalların benzersiz dünyasını gözler önüne serdiği “1001 Gece” adlı sergisi, 30 Aralık tarihine kadar sürecek. Cam Sanatçısı Felekşan Onar da “Bliss” enstalasyonunu sanatseverler ile buluşturdu. Yurtdışındaki çalışmalarıyla da adından söz ettiren başarılı ve elegan sanatçı ile sergi detaylarını ve bundan sonraki projelerini konuştuk.


İzmir Arkas Sanat Merkezi ile işbirliğiniz nasıl başladı? 
Kuruluşundan beri sergilerini takip ettiğim Arkas Sanat Merkezi ile işbirliğimiz, bu sergi için Arkas Holding Sanat Danışmanı sevgili Müjde Unustası’nın, takribi altı ay önce benle irtibata geçmesi ile başladı. Kurator Jean Luc Maeso, sergi için hazırladığı briefi benimle paylaştı. Tema üzerinde incelemelerim sonrasında, benim çalışmamın konseptinin ortaya çıkması ile de üretim süreci devreye girdi.

İzmir Arkası Müzesi “1001 Gece” sergisine özel tasarlamış olduğunuz “Bliss” enstalasyonunuzun hikayesinden biraz bahseder misiniz?
Bu sergi için özel tasarlayıp ürettiğim enstalasyon “Mutluluk”, çocukluk anılarımın bir yansımasıdır. Yıllar önce, buradan yani İzmir’den çok da uzak olmayan, tıpkı bu binaya benzeyen güzel bir evde, nenem ve dedem yaşardı. Biz torunlar, bu eve “büyük ev” derdik. İsmini aldığım nenem Felekşan, bu büyük evinin sınırları içerisinde yaşamayı tercih eden biriydi. Evin en üst katında yer alan kütüphanesi ise, güneşi kesmek için neredeyse her zaman kapalı duran kepenkleriyle öğleden sonranın sıcağından uzakta, sık sık vakit geçirdiği yerdi. İşte bu kütüphanede, biz torunlar ile en kıymetli kitaplarından okumalarını paylaşırdı. “1001 Gece Masalları”, onun etrafında toplandığımız ve onu dikkatle dinlediğimiz kitaplardan biriydi. Bu akşamüstleri ile ilgili Şehrazat’ın hikâyelerinin ayrıntılarından çok, kütüphanenin zeminini kaplayan ve bu eserde kullandığım, tıpkı bir hayal bahçesini andıran pürüzsüz ve büyük halıyı, nenemin yumuşacık sesinin verdiği huzuru ve mutlak bir mutluluk hali içerisinde kendimi hatırlıyorum. Bu sergi için özel ürettiğim, 14 adetten oluşan cam çanak koleksiyonunu, bu “bahçe” halı üzerine yerleştirdiğim hareketli alçak platform üzerine ve içlerine su koyarak serpiştirerek 1001 Gece Masalları’na yakışan bir süs havuzu ortamı yakalamaya çalıştım. Bu “bahçe” etrafında geçirilecek zaman ile izleyiciye, benim çocukluğumdan kalan o mutluluk hissini transfer etmeyi hedefledim.

Belli olan bir sergi projesine özel eser yaratmak, bir cam sanatçısı olarak sizin için kolaylaştırıcı bir etken mi, yoksa daha mı zor?
Bu tarz çalışmaların parçası olmayı açıkçası seviyorum. Öncelikle araştırma için bana bir imkân veriyor ki bunu yapmayı çok seviyorum. Örneğin bu proje için tekrar “1001 Gece Masalları” kitaplarına göz gezdirmek, tarihçesini araştırmak, Doğu’dan Batı’ya, dilden dile gezerek Orta Doğu kültürünün önemli bir yansıması olan bu eser ile vakit geçirmek benim zevk aldığım bir çalışma oluyor. Bunun üstüne, benim geçmişimden tema ile ilintili hatıra ve hisleri çıkartıp eserime yansıtmak, işin en keyifli parçası.

Yakın tarihlerde, uluslararası arenada, Berlin’de, Londra’da, Venedik’te yaptığınız başarılı projelerinizi yakından takip ediyoruz. Gelecek günlerdeki projeleriniz neler?
Berlin’de üretimini yaptığım “Perched” enstalasyonu, Victoria&Albert Müzesi’ndeki sergilenmesi uzatılarak Nisan 2019’a kadar devam edecek. Akabinde bu enstalasyonun Dresden’deki  “Museum für Volkenkünde”de Şam odasına yerleşimini planlıyoruz. Bu program devam ederken, yine Berlin’de yeni bir çalışmaya başladım. Venedik sergisinin etkisi ile “filigrana” tekniğinin hissedildiği amorf parçalar üzerine çalışıyorum. Bir diğer taraftan, Pera’da yer alan Fy-shan Glass Studioshowroom’unda yenilikler var. İç mimar Melis Kösem ile yeniden tasarladığımız iç mekânın revizyonu Kasım ayında bitecek ve Fy-shan Glass Studio kış koleksiyonunu bu yeni mekânda tanıtıyor olacağız. Çok sevilen pineapplebookend’lerin farklı renkler ile yaptığım değişik tipleri, büyük çanaklar ve yeni dörtlükler sezonun güzel sürprizleri olacak.

 

 

0 replies on “RÖPORTAJ | FELEKŞAN ONAR”