Puduhepa ve Kız Kardeşleri, bu yıl da TOÇEV’le birlikte

Yeni yetişen kız çocuklarının, Anadolu topraklarından çıkmış kadınların başarı hikayelerinden ilham alarak, güçlerinin farkına varmalarını ve kendilerine güvenerek büyümelerini amaçlayan Puduhepa ve Kız Kardeşleri, bu sene de TOÇEV’le birlikte. Bu yıl, bilim insanı Dilhan Ege Eryurt’tan ilham alan Puduhepa ve Kız Kardeşleri, yeni yetişen çocukların uzay bilimi konusunda başarılı olabileceklerine dair inançlarını sağlamlaştırmayı ve yeni çağın parlayan yıldızları olmalarına destek olmayı amaçlıyor.

 

Toplumun her kesiminden kadınları güçlendiren bir proje olarak tanımlanan Puduhepa ve Kız Kardeşleri, dünyayı iyiliğin değiştireceğine dair inancını sağlamlaştırarak TOÇEV’le beraber tekrar yola koyuldu. Geçtiğimiz yıl tam 11 kız çocuğunun bir yıllık eğitim masrafının karşılanmasına ve 40 kadının evlerinden çalışarak para kazanmasına olanak sağlayan Puduhepa bebekleri ilk kız kardeşine bu sene 30 Kasım’da kavuşacak.

 

Puduhepa ve Kız Kardeşleri bu sene Dilhan Ege Eryurt’tan ilham alıyor

Anadolu topraklarının güçlü ve başarılı kadınlarının ismini duyurmayı görev edinen Puduhepa bebekleri, bu sene NASA’da çalışan ilk Türk olan Astrofizikçi Dilhan Ege Eryurt’tan ilham alıyor. Çalıştığı Aya İniş Projesi ile aynı zamanda Apollo 11 ödülünü de kazanan Eryurt’un başarı dolu hikayesinin kadınlara güç vermesi hedefleniyor. Puduhepa ve Kız Kardeşleri’nin bu seneki ana amacı ise, yeni yetişen çocukların uzay bilimi konusunda başarılı olabileceklerine dair inançlarını sağlamlaştırmak ve yeni çağın parlayan yıldızları olmalarına destek olmak.

 

Puduhepa ve Kız Kardeşleri kimdir?

Puduhepa ve Kız Kardeşleri, ilhamını Anadolu’nun gerçek kadın süper kahramanlarının başarılarından alan ve yeni yetişen çocuklara bu ilhamı aktarmak isteyen bir dönüşüm projesi olarak tanımlanıyor. Puduhepa ve Kız Kardeşleri bu farkındalığı yaratmak için aracı olarak bez bebekleri ve ilham dolu hikaye kitaplarını kullanıyor. Proje kapsamında 5-9 yaş arasındaki 3 milyon kız çocuğu ve paydaşları ile bir dönüşüm hedefleniyor.

 

Puduhepa ve Kız Kardeşleri bugüne kadar, 40 kadına para kazanma imkanı sağladı. Ayrıca TOÇEV aracılığıyla 11 kız çocuğunun eğitim masrafı karşılandı  ve 1000’den fazla kutu bebek satıldı. Onlarca köy okuluna da ulaşan proje, binlerce hayale dokundu ve Puduhepa’nın ilham hikayesini yüzbinlerce kişi duydu. Müfredatta olmayan yaşam becerilerinin işlendiği setlerle birlikte gidilen köy okullarında ve Türkiye genelinde hem öğretmenler, hem öğrenciler tarafından ilgiyle karşılandı.

 

Puduhepa ve Kız Kardeşleri neyi amaçlıyor?

Puduhepa ve Kız Kardeşleri’nin dört temel amacı var: Kız çocuklarının güçlü bireyler olarak büyüyerek güçlü bir toplum oluşumuna katkıda bulunmaları, kadın istihdamının artması, kız çocuklarına eğitim bursu sağlanması ve herkese ilham olması. Bunların yanı sıra Puduhepa ve Kız Kardeşleri, Birleşmiş Milletler Kalkınma Hedeflerinden ikisi olan, toplumsal cinsiyet eşitliği ve eğitimin demokratikleşmesi için de çalışıyor.

 

Neden Puduhepa?

3300 yıl önce, bizlerle aynı topraklarda yaşamış ve tarihin ilk barış anlaşması Kadeş’e mührünü basmış Puduhepa, örnek olması açısından ana marka karakteri olarak kullanılıyor. Puduhepa’nın ilk kız kardeşi NASA’da çalışan ilk Türk bilim insanı, Astrofizikçi Dilhan Ege Eryurt, Kasım ayında çıkıyor.

 

 

Yazıya ait etiketler
,
0 replies on “Puduhepa ve Kız Kardeşleri, bu yıl da TOÇEV’le birlikte”