PEMBE İZLER DERNEĞİ MARDİN’E İZ BIRAKTI

Kanser türlerinde erken teşhisin tedavi başarısını yükseltmesinden yola çıkan Pembe İzler Derneği, Mardin’de kadınlarla bir araya gelerek jinokolojik kanser türleri ile ilgili bilgilendirme semineri düzenledi. Ünlü isimlerin destek verdiği ve 10 bin kadına ücretsiz jinekolojik kanser taramasının yapılması hedeflenen Pembe Rota Projesi kapsamında dernek üyeleri, yumurtalık, rahim ve rahim ağzı kanserleri hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla Mardinli kadınlarla buluştu. Artuklu Üniversitesinde Ece Vahapoğlu moderatörlüğünde düzenlenen etkinliğe Pembe İzler Derneği Başkanı Arzu Karataş, Mardin İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, Prof. Dr. Mete Güngör, Prof. Dr. Gökhan Demir, Prof. Dr. İrem Yaluğ Ulubil, Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu, Uzm. Dr. Cengiz Bavbek, Op. Dr. Fatih Şirin konuşmacı olarak katıldı.

Uzmanlar, jinekolojik kanserlerden korunma yolları ve yeni tedavi yaklaşımları, kanserli hasta yakınlarına psikolojik yaklaşım konuları hakkında bilgilendirmeler yapıp soruları cevapladılar.  Artuklu Üniversitesi’nde gerçekleşen Panel’e 1000’i aşkın vatandaş ve sağlık personeli ile bir araya gelindi.

İstanbul’dan Mardin’e yaklaşık 80’e yakın dernek üyesi hanım bu özel seminer için Mardin’e geldi. Üç gün süren  Mardin seyahatine birbirinden ünlü hanımlar katıldı, katılanlar arasında Acıbadem Hastaneleri sahibi Mehmet Ali Aydınlar eşi Seher Aydınlar ve kızı Zeynep Eröğüt, Acıbadem Altunizade ve Bodrum Direktörü Arzu Karataş, Şükran Albayrak, Mensure Özbek, Şebnem Dinçgör sevgilisi Melih Özkan, Öykü Karadeniz, Ümran Sönmez,  Nil Uyguner, Ebru Çarıkçılar, Sinem Sancaktar, Şükran Albayrak, Hilal Ekşi, Yasemin Sönmez, Ece Vahapoğlu, Ebru Beyzadeoğlu, Tuba Kahraman, Mehtap Kahraman, Füsun Mersin, İlkay Akbaş ve Ceren Önal vardı.

Mardin gezisine katılan Öykü Karadeniz’in doğum günü geziye denk gelince kızı Dilhan Karadeniz annesine sürpriz yaparak akşam yemeği sonrası doğum günü organize ederek elleri ile getirdiği pastasını annesine üfleterek yeni yaşını kutladı.

Eski Türkiye güzellerinden Şebnem Dinçgör bu geziye sevgilisi Melih Özkan ile birlikte katılarak Diyarbakır-Batman-Mardin üçgeninde liseli aşıklar gibi tarihi yerleri gezen sevgililer, bu güzel anları ölümsüzleştirmek için bol bol fotoğraf çekerek aşk ve tarih dolu dört gün geçirdiler.   

İlk gün Diyarbakır’a inen grup Ulu Cami, Hasan Paşa Hanı, Cahit Sıtkı Tarancı Müze evi, On gözlü köprü ve Dicle Nehri ardından, Batman’a geçilerek Hasankeyf El-Rızk Cami, Küçük Saray ve Büyük Saray gezilerek o gece Batman’da konaklandı. İkinci gün Midyat’a geçilerek Dara antik kenti, Nekropol Alanı, Su Sarnıçları, Deyrulzafaran Manastırı gezildikten sonra manastırın içinde Firdevs Bahçesi’nde yemek yenildikten sonra Mardin’e geçildi. Üçüncü gün Kasimeye Medresesi, Kıllıt Süryani Köyü, Savur, Hacı Abdullah bey konağı, Perili Bahçe, Halı Atölyesi, Mardin Arkeoloji müzesi, Sanat sokağı, Ulu Cami, Abbaralar, Marangozcular kahvesi, Latifiye Cami gezilerek otele dönüldü. Dördüncü ve son gün Sabancı Kent Müzesi, Abbaralar, Savur Kapı, Şehidiye Cami, Revaklı Çarşı, Kayseriye Çarşısı, Zinciriye Medresesi gezildikten sonra İstanbul’a dönüşe geçildi.

0 replies on “PEMBE İZLER DERNEĞİ MARDİN’E İZ BIRAKTI”