Organik ve Vegan : K-Beauty

Organik kozmetik, doğal cilt bakımı, vegan ve cruelty free kremler, tonikler, serumlar K-Beauty, yani Kore kozmetiği denince ilk akla gelen sihirli sözcükler bunlar. Birbirinden etkili bitkisel formüllerle tasarlanmış Kore cilt bakım ürünleri, tüm dünyaya hızla yayılan sağlıklı yaşam konseptinin özel bir parçası haline geldi. Başta Aromatica, Benton ve Mizon olmak üzere pek çok farklı markayla kullanıcılarına hem güvenli hem de çözüm odaklı içerikler sunan bu güçlü trend, hızla yayılmaya devam ediyor.

Son yıllarda beslenmede doğal ve organik ürünler ile başlayan wellness, yani sağlıklı yaşam akımı, kendisini kısa sürede kozmetik ve cilt bakımı dünyasında da gösterdi. Bu dünyanın yıldızı ise K-Beauty ürünleri. Organik, vegan, cilde zarar veren kimyasallardan arındırılmış, içerikleri EWG tarafından güvenli içerik olarak tanımlanmış, gücünü bitkilerden alan son derece doğal formüller içeriyor. Bu temiz cilt bakımı ürünlerinin bir diğer öne çıkan özelliği ise pek çok farklı cilt sorunu ve ihtiyacına özel olarak geliştirilmiş olmaları. Bu da demek oluyor ki, cilt lekeleri, sivilce, siyah nokta, ince çizgiler ve kırışıklıklar, kuruluk ve yağ/nem dengesizliği başta olmak üzere pek çok senaryo için güvenle tercih edilebilecek bir dolu ürün çeşidi var. 

Eğer organik cilt bakımı dünyasına adım atmak, cildine sürdüğün ürünlerin zararlı içeriklerden arındırılmış formüllerle tasarlandığından emin olmak istiyorsan, ürün özelliklerine dair bazı önemli ifade ve ibareleri iyi bilmeli, logoları iyi tanımalısın. Peki bunlar neler?

Temiz içerikli cilt bakımı ürünü alırken nelere dikkat etmeli?

  • Eğer bir ürünün üzerinde saf, doğal, ekolojik, organik gibi ifadeler varsa bunlar o ürünün güvenilir olduğunu göstermiyor. Üzerinde Organic Cosmetic, Ecocert Natural Cosmetic ya da Ecocert Organic Cosmetic sertifikaları olan ürünlere bakabilirsin.
  • Ürün içeriklerine bakarak sert kimyasallar içermeyen ürünlerden alabilirsin. Bunu yaparken kullanabileceğin platform ise EWG tarafından kurulan Skin Deep adlı kozmetik veritabanı. Environmental Working Group, tarım ve kozmetik alanında çok daha sağlıklı ve temiz bir dünya adına hukuksal çalışmalar yürüten bir sivil toplum kuruluşu. Cilt için sağlıklı ve zararlı içerikleri ayırarak kriterler belirleyen kuruluş, içerikleri yeşil (en güvenli), sarı (orta güvenli) ve kırmızı (zararlı) gibi kategorilere ayırıyor. Formülündeki içeriklerin tümü yeşil kategorisinde olan ürünlerden satın alarak cildin için en güvenilir ürünlere ulaşabilirsin.
  • Sadece doğal malzemelerle, kimyasalsız ve katkısız bir ürün yaratmak oldukça zor ve masraflı bir süreç. Bu nedenle ucuz fiyatlarla öne çıkan doğal iddialı ürünlere şüpheyle bakmakta fayda var.
  • Cilt bakım ürünlerinde hayvansal içerikten sakınmak isteyenler, alacakları ürünlerde vegan ve cruelty free logolarının varlığına dikkat etmeli. Vegan kozmetik ürünleri hayvansal ya da hayvanlardan dolaylı olarak elde edilen (süt, yumurta, bal vb) hiçbir içeriği formülünde bulundurmuyor. PETA tarafından verilen “Beauty Without Bunnies” logosu ya da Leaping Bunny Programı logosu gibi logolar ise üretim sürecinde hiçbir zaman hayvanlar üzerinde test yapılmadığını ifade ediyor.

 

Justin Beauty 5
Justin Beauty 4

 

K-beauty dünyasından güvenilir formüller

Dünyaca ünlü Kore menşeili Aromatica markası başta olmak üzere, Benton ve Mizon gibi markalar da ürettikleri vegan, organik, EWG yeşil kategorisinde yer alan içeriklere sahip ve cruelty free cilt bakımı ürünleri ile trendin yayılmasında oldukça etkili oldular. Vegan ve vejetaryen ürün seçkisi çay ağacı, hyalüronik asit, gül ve aloe vera gibi güçlü bitkisel formüller üzerine kurulmuş. Vegan ürünler serisi, dünyanın en prestijli vegan & vejetaryen organizasyonu “Vegan Society” tarafından “Vegan®” sertifikası ile tescillenmiş ürünlerden oluşuyor. Cruelty free ürünler, hayvanlar üstünde test edilmeyen, üretilmesi için hayvanlara acı çektirilmeyen ürünler ve Kore ürünleri çoğunlukla cruelty free olarak üretiliyor. Doğal & Organik ürünler seçkisi, zararlı içeriklerden arındırılmış formüller ve cilt için sağlıklı bileşenler içerirken, cilt için en güvenli içeriklerle ve metotlarla üretilen ve bu nedenle EWG Verified™ sertifikasıyla ödüllendirilen EWG onaylı ürünler ise sıkı bir denetimden geçmiş, gönül rahatlığıyla tercih edebileceğin ürünler.

0 replies on “Organik ve Vegan : K-Beauty”