Oleg Cassini Kreatif Direktörü Viola Chan

Oleg Cassini, gelinlik ve abiyede ABD’nin bir numaralı markası olup koleksiyonları tüm dünyada 400’den fazla mağazada satılan, yarım asırlık bir marka. Oleg Cassini kreatif direktörü Viola Chan, Viola Chan Premium markasının İlkbahar-Yaz Koleksiyonu’nu, Çırağan Sarayı’nda gerçekleşen görkemli bir defileyle sundu. Viola Chan for Oleg Cassini SS’18 defilesinde; tasarımlardaki romantik ve maksimal kalıplar ön plandaydı. Kendi adını taşıyan bu özel koleksiyonla karşımıza çıkan çok güzel, çok başarılı ve muhteşem bir kadın olan Viola Chan ile defile sonrasında bir araya geldik.

 

 

Size göre bir gelinlik ne ifade eder?

Gelinlik, bir kadının hayatındaki en önemli kıyafetlerden biridir. O; aşkı, güveni ve inancı temsil eder. Ben kadınların yüzüne, doğru gelinliği bulduklarında o harika gülümsemeyi konduracak doğru tasarımı yaratmayı çok seviyorum. Benim gelinlik tasarımlarım, kendi stilimin bir yansımasıdır.

 

Moda ile tanışmanız nasıl oldu?

Moda, genç yaşımda beni büyüsü altına aldı. Dedem, çocukluğumun geçtiği Hong Kong’ta, eğlence sektöründe çalışıyordu ve pek çok kez birlikte film premierlerine katıldık. Kadın oyuncuların stilleri ve zarafetlerinden etkilendim. David’s Bridal ekibine katıldığımda, Oleg Cassini gelinlik koleksiyonu üzerinde de çalışmaya başladım. Herkesin bildiği gibi, Oleg Cassini ünlülerin stili ve Hollywood modası söz konusu olduğunda, akla gelen en önemli tasarımcıdır. İngiltere’de yatılı okuduğum zamanlarda, resim, dikiş, örgü ve çizim alanında çalıştım. Hafta sonlarında gelinlik workshop’larına katıldım. İlk kez, bir gelinin hayallerindeki gelinliği bulduğunda yaşadığı neşe dolu deneyime tanıklık ettim. Sonrasında London College of Fashion’a devam ettim ve bu süre içerisinde, bir yandan Avrupa’yı gezerken, bir yandan da okuldaki programlar aracılığıyla farklı moda evleriyle çalışma şansı yakaladım. Farklı ülkelerde, Hong Kong, İngiltere ve ABD’de yaşadığım deneyimler, tasarımlarımı etkilemeyi sürdürdüm. Moda alanındaki lisans derecesinin ardından, Viola İnovatif Tasarım yönetimi alanında MBA yaptım.  1991 yılından bu yana, gelinlik ve abiye tasarımı yapıyorum.

 

İş dışında, özel hayatınızda neler yaparsınız?

Çocuklarım, ailem ve Coco ile Nobie adındaki iki köpeğimle vakit geçirmek benim için vazgeçilmez. İç mekân dekorasyonu yapmaktan da ayrıca keyif alıyorum. Tarihle ilgilenirim, belgeseller ve dönem filmleri izlemekten çok hoşlanırım. Seyahat etmeyi, farklı insanlarla tanışarak onlarla sohbet etmeyi, farklı yaşam tarzları ve kültürler hakkında yeni bilgiler edinmeyi ilham verici bulurum.

 

Dünyaca ünlü, birçok kadının hayalini gerçeğe çeviren bir tasarımcı olarak, ‘başarı’ sizin için nedir?

Başarıya ulaşmak için emek harcamak, hayattaki en büyük motivasyon kaynaklarımdan birisi. Özellikle özel hayatımda çocuklarımın başarılı olması, beni bir anne olarak çok gururlandırıyor ve mutlu ediyor. İş hayatımda da, gelinleri en özel günlerinde yalnız bırakmayıp onları mutlu ederek başarıya ulaştığımı düşünüyorum. Bu başarıyı tek başıma değil, benim de bir parçası olduğum ekibimle birlikte yakalıyorum.

 

Tasarımlarınızdaki ilham kaynaklarınız neler?

Çalışma alanımda, hayata dair her yerden, her şeyden ilham alıp beslenebiliyorum. Doğa, ilham kaynaklarımın en başında geliyor. Ortaya çıkan fikirlerimi küçük dokunuş ve trendlerle birleştirerek modellerimi farklılaştırıyorum.

 

Gelini tek bir renk temsil etse, sizce hangisi olurdu?

Beyaz gelinlik, bence düğün konseptine en çok uyan renk. Günümüzde, yeni trendlerle gelinliklere renkli çizgiler katılıp müthiş tasarımlara imza atılıyor. Örneğin İlkbahar – Yaz koleksiyonumuzda, altın rengi bir gelinliğimiz var. Bunun dışında siyah gelinlik dizayn eden tasarımcılar da oldu. Bu bana göre yanlış bir dizayn değil ancak ben gelinlik için daha mutlu renkleri tercih ediyorum.

 

 

 

En sevdiğiniz kumaş çeşidi ve kesimler hangileri?

Ben broker kumaşı kullanmayı çok seviyorum, vücudu çok güzel gösteriyor ve gelinliği başka bir seviyeye taşıyor. Trendlere uygun olarak, tasarımlarda genellikle balo tarzı gelinliklerden ziyade minimal kesimler tercih ediliyor. Özel kumaşlar ve danteller sıkça kullanılıyor. Tasarımlar, süslemelerle farklı hale getiriliyor.

 

Gelinliklerdeki favori parçalarınız neler?

Tasarımlarda, gelinlik üzerindeki işlemeler her zaman en favori parçam olmuştur. Bütçe ya da düğünün planlandığı mekân neresi olursa olsun, gelinliğin üzerindeki küçük bir işleme detayı bile gelinliği her koşulda ön plana çıkarır. İşleme, her zaman gelinliği göz alıcı yapan en önemli parçadır.

 

 

Viola Chan for Oleg Cassini koleksiyonunuzda hangi kumaşları kullandınız?

Abiye ve gelinliğe farklı kumaşlar seçiyorum. Kumaş seçimlerimde en çok dikkat ettiğim nokta; Viola Chan tasarımları giyen kadınların, bulunduğu ortamda göz kamaştıran kişi olmasını sağlamak.

 

Ürün çeşitlerinizden bahsedebilir misiniz?

Mağazalarımızda, gelinin annesinden kız kardeşlerine ve arkadaşlarına kadar herkese uygun ürünlerimiz var. Tasarımlarımız, farklı tarzdaki her kadına özel olarak uyarlanabilir. Her genç kızın hayalinde olan straplez, sade veya kabarık gelinlik seçeneklerinin yanı sıra; kişinin hayalinde ne varsa, ona özel bir tasarım üretmek için çalışıyoruz.

Defilede en çok dikkat çeken konulardan biri de saç aksesuarlarıydı. Size göre bir gelini duvak mı, yoksa saç aksesuarları mı daha çok tamamlar?

Bana göre, geline bir tavır ve duruş kazandırdığı için gelinliğe uyabilecek en güzel saç aksesuarı duvaktır. Son yıllarda duvak daha az kullanılıyor. Onun yerine modayı takip edip trendlere uymak isteyen gelinler, farklı saç aksesuarları tercih ediyor. 2018 yılında saç aksesuarları da, duvak kadar gelinin biricikliğini tamamlayan unsurlar arasına katılıyor. SS18 koleksiyonumuzda, dünya trendlerine paralel olarak biz de, gelinliği tamamlayan çok sayıda saç aksesuarları kullandık.

 

Favori gelinlik modeliniz nedir?

Benim favori bir gelinlik seçmem çok zor. Her geline, her konsepte ve mekâna uyum sağlayan gelinlik modelleri mevcut. Örneğin; Elizabeth Taylor giydiği 9 farklı gelinlikle, 9 farklı tarza sahip oldu ve tüm dünyanın beğenisini kazandı. Aynı şekilde bugün Lady Diana ne zaman anılsa, herkesin gözünün önüne gelinlikli hali gelir. Yakın dönemde Kate Middleton da, gelinliği ile uzun süre kendinden söz ettirdi. Bu isimlerden yola çıkarak, her gelinin seçtiği tasarımların birbirinden farklı hikâyeler yansıttığı sonucunu çıkarıyorum.

 

 

 

0 replies on “Oleg Cassini Kreatif Direktörü Viola Chan”