in

Miu Miu İlkbahar/Yaz 2023

Moda, gerçeğe verilen tepkinin bir dışavurumudur. Sadece dış dünyaya yönelik olmakla kalmaz, doğası gereği yansıttığı gerçeğin bir parçası haline gelir, onunla bütünleşir. Miuccia Prada’nın göz bebeği Miu Miu İlkbahar/Yaz 2023 Koleksiyonu, tam da bu duygu ve tepkinin sonuca aktarılması fikrinden yola çıkıyor.

Moda, gerçek hayatın bir parçasıdır, hem giyinmeyi hem de bireylerin ve kültürlerin daha derin duygularını ifade etme amacı vardır. Modanın yararlı olma amacı, menfaat ve hizmet kavramları bu dışavurumu etkiliyor. Örneğin, işlevselliği simgeleyen “cepler” çeşitli kumaşlarda boy göstererek tasarım ve verimlilik arasındaki sınırları flulaştırıyor.

Detaycılık, nötr renklerde seçilmiş pamuklular, ipekler ve kaşmirlerde veya keskin tonlardaki naylon trikolarda kendini gösteriyor. Dış uygulamaların aksine yüzey dokusunu yaratanın kumaşlar arasındaki benzersiz etkileşim olması dikkat çekiyor. Aynı son iki sezonda olduğu gibi klasik kumaşlar, dikim ceketler, kabanlar, gömlekler ve kazaklar yeniden yorumlanıyor. Deri veya kot kullanımı gibi beklenmedik fabrikasyonlar bu parçaların gerçekliklerini değiştiriyor.

Modanın kullanım alanı sadece maddi değil aynı zamanda manevidir- hisleri etkiler ve yükseltir. Nakış ve renk, bu duyguyu tercüme etme amacına hizmet ediyor; kumaşlar, grafik iç çamaşırı bantları, cildi gösteren oyulmuş ayakkabılar, tasarımda gösterişi önleme biçimi olarak yaratılıyor.

Koleksiyon, tüm cinsiyetleri içeren bir ekiple geleneklere meydan okuyarak ve yeni gerçeklikleri kucaklayarak sahne alıyor. Palais d’Iena’nın hipostili sanatçı Shuang Li’nin katkılarıyla dijital gerçeklikleri yansıtan bir elektronik altyapı simülasyonuna dönüştürülüyor. Bu detaylar, defilenin sanatsal dışavurumunu güçlendiriyor; müzisyen Eli Osheyack tarafından yaratılan bir dizi kayıp mesaj gibi iletilmeyen ve hiç duyulmayan bildiriler gibi bestelenen bir ses düzeni yer alıyor.

İletişim kavramı sadece mesajlaşmadan çok daha fazlasıdır -her konseptin, dışavurum aşamasında yeni bir forma, yeni bir gerçekliğe kavuştuğunun altını çizer. Aynı kelimelerde ve moda da olduğu gibi.

Model kadrosunda defilenin açılışını yapan Esther McGregor ile Ísadóra Barney, Lindsey Wixson, Ethel Cain, Miranda July, Sibyl Buck, Emily Ratajkowski, Bella Hadid ve kapanışı yapan FKA Twigs yer aldı.

What do you think?

Written by Editor

‘X Media Art Museum by Dasdas’ta Gerçekleşen ‘Sezen Aksu Dijital’ Sanat Sergisi İlk Gününde Ünlü İsimleri Ağırladı!

Rahim Ağzı Kanserine Karşı 500 Kız Çocuğuna Ücretsiz HPV Aşısı