Merve Dizdar – Eylül 2021

Bahar Sezonunu Merve Dizdar ile Açıyoruz!

Özellikle son dönemlerdeki büyük çıkışlarıyla herkesin dilinde olan isim ile beraberiz bu ay; Merve Dizdar. Gerçekten çok çalışan, neredeyse yerinde hiç durmayan, oldukça başarılı projelerde yer alan ve almaya devam eden bir oyuncu. Her geçen gün izleyiciyi büyülemeye de devam ediyor çünkü gerçekten oyunculuğun hakkını veren bir isim Merve. Dizi, film, müzikal derken yer aldığı projelerin listesi gittikçe uzuyor. Ne mutlu, bizler de senin gibi oyunculukları izlerken büyük gurur duyuyoruz. 

Tam da oyunculuğunun en çok konuşulduğu dönemde seninle bir araya gelmiş olmaktan çok mutluyuz Merve. Nasıl gidiyor bu dönem senin için?

Ben de çok mutluyum sizinle bir araya geldiğim için, teşekkür ederim. Bu dönem iyi bir dönem evet ama bana her dönem iyi zaten. Ben uzun yıllardır oyunculuk yapıyorum. Her yıl tiyatro yaptım. Dizide, sinemada küçük küçük rollerim oldu. O dönemler de benim için çok iyiydi. O zaman 10 kişi tanıyordu şimdi 50 kişi tanıyor. O zaman üç lira kazanıyordum şimdi beş lira kazanıyorum. Başka bir farklılık yok benim için. Oyunculuk yaptığım her dönem o kadar iyi ki anlatamam.

Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezunsun ve ileri oyunculuk programında yüksek lisans yapmışsın. Sonrasında da hızlıca yer aldığın projelerin başlıyor zaten. İlk oyunculuk deneyimini hatırlıyor musun? Nasıl bir histi?

İlk oyunculuk deneyimim mezun olur olmaz profesyonel bir tiyatroda sahneye çıkmakla oldu. Sonrasında dizi olarak Kavak Yelleri’ne girdim. Beş bölüm oynamıştım hatırladığım kadarıyla. Sonra ‘Bir Ses Böler Geceyi’ sinema filminde rol aldım. Sonra Beş Kardeş sonra Doksanlar… Doksanlar dizisinde oynarken de yüksek lisans yaptım. Bitirdikten bir süre sonra başka bir tiyatroya geçtim. Sonra sonra da diğer projelere girdim. İlk dizide çalıştığım zamanlar biraz garipti. Işığı almak lazım, durduğun yer önemli, gösterdikleri yerde mümkün olduğunca durman lazım. Tekrar tekrar oynamak gerekiyor. Genişler sonra yakınlar. Bunlara alışmak zamanımı aldı. Tiyatrodan biraz daha farklı hepsi. Oyunculuk performansı bile minik minik. Gözlerim büyük olduğu için çok dikkat ettim mesela. Normal bir insanın verdiği tepkiyle benimki arasında fark oluyordu. Ekranda gözüm ekstra büyüyor. Şaşır dediklerinde minik şaşırmayı öğrendim, hepsi şahane deneyimler. Hepsinin teknik kısmını öğrendim tabii sonradan. Zamanla, pratik ede ede. Şimdi ise büyük şaşırmışsın, farklı tepki vermişsin, çok mimik kullanmışsın, hiç tepki vermemişsin vs… hiçbirini düşünmüyorum. Çünkü bir şey gerçekse o doğrudur. Seyirciye anında ulaşır. Hem sinemada hem dizide hem de tiyatroda. Benim için geçerli olan tek şey bu.

İlk sinema filmin ise Cem Davran ile yer aldığınız ‘Bir Ses Böler Geceyi’. Nasıl bir set ortamıydı? İlk sinema filmlerinin yeri başka olur derler, doğru mu?

Evet doğru, çok güzeldi. Cem Davran, usta oyunculuğunun yanında çok da iyi bir insan. İlk işimin onunla olması sektöre yeni girmiş genç bir oyuncu için büyük şanstı. Ahmet Ümit gibi değerli bir yazarın romanını yönetmenimiz Ersan Arsever senaryoya uyarlamıştı ve o zaman iki karakter oynuyordum. İlk filmim olduğu için korku, heyecan, mutluluk her şeyi aynı anda hissettiğim bir süreçti. Çok keyifli ve öğretici bir deneyim oldu benim için. Ama inanın Bir Ses Böler Geceyi ile Masumlar Apartmanı arasında yine bir fark yok. Biri ilk işim diğeri son çalıştığım iş. Masumlar’da da sanki ilk defa oyunculuk yapıyormuşum gibi korku, heyecan ve mutluluk hissediyorum. Çok şey öğreniyorum yine ve yine. O yüzden hepsinin yeri başka. Bütün oynadığım oyunlar gibi. Nedenini anlatamam garip bir his. Girdiğim her iş unutulmaz geliyor bana. Anısı kalıyor, hissi kalıyor. O yüzden bu sorunuza net cevap olarak diyebilirim ki yaptığım tüm işlerin yeri başka. Büyük ya da küçük rol, ilk ya da son diye henüz ayıramadım. İleride ne olur bilmiyorum tabi. 

Merve Dizdar ile gerçekleştirdiğimiz bu çok özel röportajımızın tamamına; BeStyle Magazine App, Dergilik, dMags, Dijital Basın, Google Play Kitaplık ve Türk Telekom e-dergi’den ulaşabilirsiniz.

Röportaj: Tuğçe Orçunus

Fotoğraf: Fırat Koçak

Moda Editörü: Hakan Öztürk

Makyaj: Hakan Kültür

Saç: Ferit Belli

Backstage: Hakan Sözmen

Moda Editörü Asistanları: Fırat Gençdoğan, Selin Arslan

Dijital İçerik Direktörü: Tuğçe Orçunus

Dijital İçerik Editörü: Nayman Batımor, Kezban Belet, Yaren Aktürk

0 replies on “Merve Dizdar – Eylül 2021”