in

KOZA İLE MODA DÜNYASINA ADIM ATACAK 10 FİNALİST BELLİ OLDU

26 yıldır Türkiye’nin önde gelen moda tasarımcılarını sektöre hazırlayan Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması başvuruları sona erdi. Sektörün önde gelen isimlerinden oluşan Koza jürisi, ön eleme sonrası Koza Gala Gecesi’nde defile yapmaya hak kazanan 10 finalisti yüz yüze mülakatlar sonucunda belirledi.

Bu yıl 1 Kasım 2017 tarihinde başvuruya açılan Koza için yaklaşık 200 başvuru yapıldı. Üniversitelerin moda tasarım bölümlerinde, özel sertifika programlarında ya da meslek yüksek okullarında okumakta olan ya da bu okullardan mezun olmuş adaylar arasından Koza kapsamında Mayıs ayında defile gerçekleştirecek ve defile sürecinde birçok destek ve danışmanlık alacak isimler 7 Şubat 2018 itibariyle belirlendi.

 

Aralarında Cem Altan, Özlem Kaya, Bahar Korçan, Gamze Saraçoğlu, Özlem Süer’in de bulunduğu online değerlendirme jürisi üyeleri, öncelikle adayların başvuru formlarıyla dijital olarak iletmiş oldukları koleksiyon çizimleri ve artistik çizimlerden oluşan başvurularını değerlendirmeye aldılar. Başvurularda, her bir tasarımı detaylandıran artistik ve teknik çizimlerin yanı sıra kullanılacak kumaş detayları ve tamamlayıcı aksesuarlar da yer aldı. 1 Şubat 2018 itibariyle kozayarismasi.com üzerinden yapılan duyuruyla, online jüri değerlendirmesinin sonucunda belirlenen 29 isim, yüz yüze mülakata girmeye hak kazandı.

7 Şubat 2018’de gerçekleşen yüz yüze mülakatlarda elemeyi gerçekleştiren jürideki isimler arasında moda tasarımcıları Özgür Masur, Hatice Gökçe, Ayşe Ege, Özlem Kaya, Deniz Berdan da yer aldı. Değerlendirme sonucunda seçici kurul, defile yapmaya hak kazanan 10 finalisti belirledi. Finale kalan isimler:

 

1 ARDA PARİS AKAY
2 ATLAN TOYGAR RONA
3 BİHTER TIRPAN
4 EMRE PAKEL
5 ENGİN EKİNCİ
6 EZGİ KARAYEL
7 FATİH UĞUR
8 GAMZE GÜRTAŞAR
9 SENEM KULA
10 SEYDULLAH YILMAZ

 

Belirlenen bu 10 finalisti, her birine atanan mentor tasarımcılar gözetiminde, koleksiyonlarını hayata geçirip defileye hazırlanacakları hummalı bir süreç bekliyor. Mentor tasarımcılar arasında bu yıl Özlem Kaya, Hatice Gökçe, Niyazi Erdoğan, Mehtap Elaidi, Nihan Peker, Erol Albayrak, Emre Erdemoğlu, Belma Özdemir, Aslı Filinta ve Çiğdem Akın yer alıyor. Mayıs ayında gerçekleşecek Koza Gala Gecesi’nde defile gerçekleştirecek 10 finalistten son üçe kalanlar, hayallerini gerçeğe dönüştürmek üzere eğitim ve para ödülleriyle ödüllendirilecekler.

 

 

Koza Finalistlerini Bekleyen Ödüller:

– Tasarımcı gelişimine dair ödüller: İlk 10’a giren tasarımcılar, Koza Gala Gecesi’nde defile yapmaya hak kazanıyor. Defile öncesi, finalistler bir yandan koleksiyon üretimleri için 5.000TL malzeme desteği ve onlar için kurulan atölyede üretim desteği alırken bir yandan da kendilerine yol gösterici olarak atanan Türkiye’nin önde gelen tasarımcılarından, koleksiyon hazırlama, styling, fitting, casting gibi konularda danışmanlık alma şansı yakalıyor. İlk 10 tasarımcı, İstanbul Moda Akademisi’nin (İMA) ileri düzey eğitim programlarından Moda Tasarımı ve Yönetimi Lisansüstü Diploma Programı‘na katılım hakkı kazanırken, aynı zamanda İHKİB tarafından belirlenecek sektöre dair bir yurt dışı fuarına ziyarette bulunabiliyor. Bunlara ek olarak ilk üçe kalan tasarımcılar, seçecekleri bir yabancı dili öğrenmek üzere bir yıl eğitim alırken, aynı zamanda yurt dışında moda eğitimi almaya hak kazanıyor. Tüm bu ödüllerin yanında yarışmanın birincisine 20.000TL, ikincisine 15.000TL ve üçüncüsüne 10.000TL para ödülü veriliyor.

– Tanıtıma dair ödüller: Yüz yüze mülakat sonucunda seçilen 10 finalist yarışma gününe kadar yazılı ve dijital basında ve Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması’nın resmi sosyal medya hesaplarında tanıtılma şansı yakalarken, ayrıca Moda Tasarımcıları Derneği’ne (MTD) bir yıl boyunca üye olma hakkı kazanıyor. İMA’daki eğitimini tamamlayan 10 tasarımcının koleksiyonu Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında “New Gen” defilesiyle sektöre ve basına tanıtılıyor ve Koza’yı kazanan ilk 3 tasarımcı yarışma sonrasında ulusal basına lanse ediliyor.

 

Koza Hakkında:

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) tarafından Ekonomi Bakanlığı’nın destekleriyle 1992 yılından beri moda dünyasına genç yetenekler kazandırmak amacıyla düzenlenen KOZA Genç Moda Tasarımcıları Yarışması bu yıl da kariyerini moda tasarımı alanında sürdürmek isteyenleri sektörle buluşturuyor. Bu yönüyle Türkiye’deki moda endüstrisinin gelişimini ve tarihini de temsil eden, bu yıl 26’ıncı kez düzenlenen Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması’nda bugüne kadar kazananlar arasında Bahar Korçan, Özgür Masur, Zeynep Tosun, Hakan Yıldırım, Özlem Kaya gibi birçok önemli isim yer alıyor.

What do you think?

Written by bestylemagazine

HANDE DOĞANDEMİR, BLENDAX İÇİN BİR KEZ DAHA KAMERA KARŞISINA GEÇTİ…

Maybeline New York’tan Raisa & Vanessa defilesindeki makyaj görünüm sırları…