KIŞ ROTALARINI BELİRLE!

Kış aylarının etkisini henüz tam anlamıyla hissedemesek de birden soğuyacak havalar için hazırlıklara başlayın. Tatil planlamalarını yoğun mevsimlerin dışında tercih edenler için, Kasım her daim en doğru zamandır. Radarımıza takılan ve seçtiğimiz bazı noktalardan döndüğünüzde kendinizi daha sakin ve dinlenmiş hissetmek garanti! Sararmış yapraklar, huzur veren sokaklar, sıcacık bir kahve; insan başka ne ister ki?

ÇILGIN KALABALIKTAN  UZAK / HALLSTATT

Avusturya’nın en eski köyü olan Halstatt özellikle son dönemlerde fotoğrafçıların ve gezginlerin ana lokasyonlarından biri haline geldi. 7000 senelik geçmişiyle, kartpostalları andıran görüntüsüyle insanı bir masalın ortasında hissettirmeyi başaran bu kasaba sakin ve huzurlu bir tatil yapmak isteyenlerin adresi olarak karşımıza çıkıyor. Burası öylesine güzel ve büyüleyici bir yer ki Çin kasabanın benzerini kendi topraklarında inşa etmiştir. Dağların arasında göl kıyısına kurulmuş, tüm renkleri barındıran doğası, ahşap evleri, hediyelik eşya dükkanları… Bu küçük kasabanın her sokağını hayranlıkla keşfedeceksiniz.

Dünya üzerindeki en eski tuz madenleri de burada bulunuyor. Geçimini tuz ile sağlayan  Halstatt bu durumu turizm alanında da etkili hale getirmiş. Tuz madeni turuna mutlaka çıkmalı ve bu keyifli yolculuk sonunda alp dağlarının muhteşem manzarasına bakan odanızda günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Nerede kalınır?  Hallstatt Lakeside Hotel

Nerede ne yenir? Braugasthof Lobisser Gasthof  – Portakal soslu Ördek

 

 

 

MASALLAR DİYARI / COLMAR

Fransa’nın kuzeydoğusunda Alsace bölgesinin başkenti olan Colmar alışkın olduğunuz Avrupa şehirlerlerini gezmekten çok farklı bir deneyim sunuyor. Her yeri rengarenk çiçeklerle kaplı, 15. Yüzyıldan kalma evlerin sıralandığı sakin sokaklarıyla görenlerde hayranlık uyandıran bu tarihi kenti mutlaka gezip görmelisiniz . İnsanın içini huzur dolduran bu masal diyarında; gününüzü küçük venedikte gondol turu yaparak,  sevimli cafelerinde riesling üzümünden yapılan meşhur şaraplarından yudumlayarak, semt pazarından sevdikleriniz için alışveriş yaparak geçirebilirsiniz.  Koştur koştur bir yere yetişmeye çalışmak yerine tembelliğin tadını çıkaracağınız bir tatil için aradığınız her şey Colmar’da sizi bekliyor. Bretzel adını verdikleri simitlerinden tatmadan dönmeyin.

Nerede kalınır? James Boutique Hotel

Nerede ne yenir? Le Fer Rouge Restoran – Tarte Flambée

 

 

KAPADOKYA / UFUKLARDA GİZLİ MEDENİYET

Zamanın esiri olmadan bilinmedik noktaları ile keşfedilmeyi bekleyen Kapadokya… Güneşin en güzel doğduğu ve battığı yer. Her mevsim insanı kendine çeken, hayran bırakan gerçek bir doğa harikası. Pek çok rengin toprağı süslediği, tarih, doğa, din, sanat hepsinin iç içe geçtiği tüm beklentileri karşılayan bir rota. Kayalara oyulmuş restoranlarında kendinize ilginç bir akşam yemeği ısmarlayabilir, balon turuna katılıp gökyüzünden şehrin eşsiz manzarasının keyfini sürebilirsiniz. Kapadokya’dan ayrılırken buranın gizemli havasını evinize taşımak için birbirinden özgü motiflerle bezenmiş el dokuması kilimlerden edinmeyi unutmayın. Neden bu kadar geç tanıştım dememek için bir an evvel valizleri hazırlayın! Tarifi olmayan bir deneyim sizleri bekliyor.

Nerede kalınır? Sacred House

Nerede ne yenir? Seki Restoran – Peynirli ve Konfi Şeftalili Kuzu Kol

 

 

 

 

 

ZEYNEP BABACAN

 

0 replies on “KIŞ ROTALARINI BELİRLE!”