in

Kış İçin Evde Cilt Bakımı

Her mevsimin cildimizde yarattığı etki farklı oluyor. Özellikle kış mevsimi geldiğinde kuruluk gibi problemlerle karşılayabiliyoruz. Soğuk hava koşulları sebebiyle cildimiz sahip olduğu nemi kaybedebiliyor. Peki biz bu durumda ne yapıyoruz? Tabii ki hemen harekete geçip kışın evde cilt bakımı konusunda neler yapabileceğimizi listeledik.

Nemlendirici Etki: Aloe Vera Maskesi!

Evde hala bir aloe vera bitkisi yoksa en kısa zamanda almanı öneriyoruz. Çünkü bu bitkinin içerisinde bulunan jel adeta bir mucize! Ayrıca bu bitki, önereceğimiz maske tarifi için çok işine yarayacak!

Malzemeler:

4 kaşık aloe vera jeli

1-2 damla Biberiye yağı

1-2 damla Hindistan Cevizi yağı

Bütün malzemeleri bir kapta karıştırdıktan sonra yüzüne uygulayabilirsin. Karışımı yüzüne sürdükten sonra 10-15 dakika kadar beklemeli ve sonrasında durulamalısın. Evde cilt bakımı rutinine ekleyeceğin bu maskenin içerisine ekleyeceğin Biberiye yağı, cildindeki yağ bezelerinin veya aknelerin oluşumunu engelleyecektir. Nemli ve pürüzsüz bir cilt için aloe vera maskesini mutlaka dene! 

Kışa Özel Yumuşaklık: Avokado Maskesi!

Avokadonun sayısız faydaları evde cilt bakımı konusunda da oldukça etkili… Kışın kuruyan ciltler için kurtarıcı olabilecek bir maske tarifi…

Malzemeler:

2 yemek kaşığı bal

2 yemek kaşığı avokado

2 yemek kaşığı Zeytinyağı

1/2 muz

Avokadoyu ve muzu püre haline getirmeli ve iyice karıştıklarından emin olmalısın. Ardından bal ve zeytinyağını karışıma ilave edebilirsin. Tüm malzemeler homojen hale geldikten sonra yüzüne uygulayabilirsin. 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla nemli hale getirdiğin yumuşak bir havlu ile maskeyi nazik hareketlerle temizleyebilirsin. Cildinin ne kadar aydınlandığını ve yumuşadığını çok net bir şekilde göreceksin. 

Aknelerle Savaş: Yoğurt Maskesi!

Kışın evde cilt bakımı için uygun olan bir maske! Anti bakteriyel ve nemlendirici etkili bu maske ile inatçı veya henüz oluşmaya başlayan aknelere savaş açabilirsin.

Malzemeler:

1 yemek kaşığı yoğurt

1 tatlı kaşığı bal

1/2 çay kaşığı zerdeçal

1 çay kaşığı aloe vera

Tüm malzemeler çok katı kıvamda olmadığı için hepsini rahatlıkla karıştırabilirsin. İyice karıştıklarından emin olduktan sonra maskeni yüzüne uygulayabilir, 10-15 dakika kadar bekledikten sonra durulama aşamasına geçebilirsin. Ilık su ile yüzünü duruladıktan sonra cildin hem nemlenmiş hem de aknelere karşı savunmaya geçmiş olacak.

What do you think?

Written by Kezban Belet

Liste Hazır: Popüler Kitap Önerileri

İstinyePark İzmir’in En Yenisi Filo D’Olio by Danilo Zanna Açıldı!