İYİ BİR BAĞIŞIKLIK İÇİN; OZON TERAPİ

BU AY SİZLERE OLDUKÇA ÖNEMLİ BİR KONUDAN BAHSEDECEĞİM. SAĞLIK VE GÜZELLİK İÇİN EN ÖNEMLİ GEREKLİLİK OLAN BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİREN ‘OZON TERAPİ’DEN. BU AY, SEVGİLİLER GÜNÜ’NDE SEVDİKLERİNİZE VEREBİLECEĞİNİZ EN GÜZEL HEDİYE KENDİ SAĞLIĞINIZA VE ONLARINKİNE DEĞER VERMEKTİR.

Konuya iki önemli soru ile başlamak istiyorum,
Gençlik neden bu kadar istenir? Genç ve güzel olmak önemli midir?
Gençlik kavramı da diğer tüm kavramlarda olduğu gibi son yıllarda değişimde. Gerek insanlık için gerekse bizim gibi hekimler için gençlik ve güzellik artık tek başına bir sıfat değil. Mutlaka sağlık, özgüven, varoluş gibi kavramları da yanında taşıyan bir bütün. Çünkü artık biliyoruz ve kabul ediyoruz ki sağlık, genç ve güzel ifadeleri ile kardeş. Ruh ve bedenin tüm tedavilerde kardeş olması gibi. İç içe geçmiş bölünmez bütünler.
Bu kavramların birleşmesi biz doktorların bakış açılarını da değiştirdi ve bizi bütünsel bakış açısına yaklaştırdı. Aldığımız eğitimler ve kendimizi geliştirdiğimiz alanlar da genişledi. Uzmanlık alanlarımızda çok vakit harcar iken diğer alanları da merak etmeye başladık. Bu alanların çoğundan yararlanırken gördük ki insan bir bütün olarak ele alındığında tedavi olabiliyor. Diğer türlü bir alan diğeri ile çelişiyor ve bunun farkına doktorlar varamıyor.

 

İşte tamamlayıcı Tıp bu şekilde kabul gördü. İnsanı bir bütün olarak ele almak ve değerlendirmek olarak. Kan değerleri, metabolik aktiviteleri, yaşam biçimi, stes faktörleri, hastalıkları, genetik geçişli hastalıkları…
Listeyi uzatmak mümkün. Tüm bu alanlar kişinin sağlıklı olmasını sağlıyor. Ve tabii ki dönüp dolaşıp geldiğimiz yer sağlığı korumanın önemi. Hastalık tedavi etmekten çok sağlıklı bireyin yaşam süresini ve yaşam kalitesini artırmak. Liste uzun ancak bu konudaki en önemli faktörlerden birisi bağışıklık sistemi. Bağışıklık sistemi o kadar karmaşık bir sistem ki hala çözülemeyen pek çok alanı var. Bildiğimiz kadarı ile vücudumuzu ve hücrelerimizi dışarıdan gelecek zararlı (oksidan ajanlara) maddelere karşı korumak en önemli görevi. Bu noktada hücresel bağışıklığın yani anti-oksidan sistemin ne olduğunu açıklamak istiyorum. Çünkü halk arasında o kadar yanlış bilinen bir konu ki.

 

‘YORGUNLUK SENDROMU’NA OZON TERAPİ İYİ GELİYOR
Her hücrenin içinde  o hücrenin yaşamsal faaliyetlerini sürdürmesini sağlayan bir anti-oksidan enzim sistemi mevcuttur. Ve her hücre kendini korumakla yükümlüdür. Yaşla beraber bu sistemlerde üretilen enzim düzeyleri düşer ve hücre oksidan ajanlara (İLAÇLAR, STRES, HASTALIKLAR, SİGARA, ALKOL, YANLIŞ BESLENME ALIŞKANLIKLARI…..) karşı temizlik yapamaz ve toksin ile yüklenir. Bu durumda da hücre yaşlanır ya da ölür. İşte bu noktada ölçümler ile tesbit edilen (kan ,tükrük, beden sıvıları) düşük anti-oksidan enzimler yerine konmalı ya da tekrar yapımları tetiklenmelidir.
Bu noktada en etkili tedavilerden birisi OZON TERAPİDİR.

OZON TERAPİ, medikal ozon gazının doktorlar tarafından klinik çalışmalarla kanıtlanmış birtakım prokoller yoluyla uygulanması anlamına gelir. Tedavide ana amaç otoimmun sistem olarak adlandırdığımız bağışıklık sisteminin yeniden düzenlenmesidir. Bağışıklık sistemindeki hastalıklar karşımıza pek çok alanda çıkar. Bunların en bilinenleri; allerjik hastalıklar, multible skleroz, tip 2 şeker hastalığı, astım… Bunun dışında sık olarak viral enfeksiyonlara yakalanma, halsizlik, enerji düşüklüğü, isteksizlik, uyku bozuklukları gibi kendini gösteren Kr.Yorgunluk sendromu da günümüzde büyük şehir hastalığı olarak bilinmektedir. Özellikle Kr.Yorgunluk sendromu ilaç tedavisine yanıt vermez ve ozon terapiden çok fayda görür. Bu yüzden siz de yorgunluk çekiyorsanız sebepleri üzerinde bir doktordan destek alın.

 

Mutlu, sağlıklı en önemlisi dinç günlere…

Yazıya ait etiketler
,
0 replies on “İYİ BİR BAĞIŞIKLIK İÇİN; OZON TERAPİ”