in

İstanbul’un Aralık Sanat Rehberi

İstanbul’da varlığını dolu dolu hissettiren ‘Film Ekimi’nin ardından 26. İstanbul Tiyatro Festivali’nin de sonuna geliyoruz ama İstanbul’da her zaman sanata doymaya devam etmek mümkün! Sergilerin yanı sıra tiyatro ve müzikallerle sanatçı ruhumuzu besleyeceğimiz aylar gelmişken takvim oldukça dolu. Kış aylarının en keyifli eşlikçilerinden olan ve İstanbul’un ev sahipliği yaptığı bazı tiyatro ve müzikalleri sizler için derledik. 

Richard 

Festival kapsamındaki ilk gösterimiyle seyircilerine unutulmaz bir deneyim yaşatan Richard Zorlu PSM’de sahne almaya devam ediyor. Okan Bayülgen’in yazıp yönettiği ve sahne aldığı oyun 2012 yılında İngiltere Kralı III. Richard’ın kemiklerinin bir otoparkta bulunmasıyla başlıyor. Richard’ın hikayesi hakkında fikir sahibi olup gitmenin faydalı olacağı oyuna bu yüzyılın perspektifinden yaklaşılıyor. İlginizi çekerse 14 Aralık’taki sahnesini planlarınıza ekleyebilirsiniz.

Jekyll & Hyde

Başrollerini Hayko Cepkin ve Elçin Sangu’nun paylaştığı dünyaca ünlü Broadway Müzikali Jekyll & Hyde, Zorlu PSM’de 30 Kasım ve 1-5 Aralıkta seyircisiyle buluşuyor. Aynı zamanda Ankara’daki seyircilerini de 26 Aralıkta sevindirecek. Güçlü prodüksiyonu ile dikkat çeken müzikal #herkesinikiyüzüvardır mottosuyla konusunu tanımlıyor: “İyi ve kötü aynı bedende, birbirine karşı acımasız bir savaş halinde. Ama her şeyin bir sonu vardır.” 

Dalgakıran Craft Tiyatro

Craft Tiyatro yapımı olan Dalgakıran, orjinal adı Seawall olan tek kişilik bir Simon Stephens oyunu. Zeytin Ağacı ve Cebimdeki Yabancı yapımlarından aşina olduğumuz Serkan Altunorak’ın oynadığı oyun 10-11 Aralıkta seyircisiyle yeniden buluşuyor. Oyun seyircisine şu cümleyle tanıtılıyor: “İnsanlar bazen nasıl bir inancım olmadığını anlayamadıklarını söylüyorlar. İnsan böyle depresyona girermiş. Bence bu düşüncede hastalıklı bir şey var. Bu cümledeki korkaklık seviyesine dayanamıyorum.” 

Alice Müzikali

Yolculuğuna 2019’da başlayan ödüllü Alice Müzikali, 22 Kasımdan 30 Ocak’a kadar aralıklarla sahneye almaya ve kostümleri, müzikleri ve görsel efektleriyle seyircisini büyülemeye devam ediyor. Kadrosunda Serenay Sarıkaya, Ezgi Mola, Enis Arıkan, Şükrü Özyıldız, İbrahim Selim ve Merve Dizdar gibi güçlü isimler olan müzikal çokça kez kapalı gişe oynandı.

Amadeus 

Müzik tarihinin unutulmaz bestecileri Mozart ve Antonio Salieri’nin eşsiz hikayesini anlatan Amadeus, başrollerini Selçuk Yöntem, Tansu Biçer ve Dilan Çiçek Deniz’in paylaştığı sahne önü ve arkası da olmak üzere dev bir ekiple ortaya konuluyor. Sahnesi ve müzikleriyle izleyicisini büyüleyen ve birçok ödüle layık görülen Amadeus 27 Kasım 22 Ocak tarihleri arasında tiyatroseverlerle buluşmaya devam edecek. 

Toz 

Zerrin Tekindor’un performansı ve Hira Tekindor’un yönetmenliğinde seyircisiyle buluşan oyun karşımıza yetişkin bir kadın olarak çıkan Handan’la kendisinin çocukluğundan bugüne bir hikayeye dalıyoruz. Handan ve annesi Feri’nin öyküsü 1960’lardan başlayarak bugüne ulaşıyor. Zerrin Tekindor’un adeta izleyicisini büyülediği oyun 25 Kasım 29 Aralık tarihleri arasında sahneleniyor. 

Sırça

Kadrosunda İpek Bilgin, Aslı Enver, Cem Yiğit Üzümoğlu ve Murat Akpınar gibi isimlerin olduğu oyun 13 ve 20 Aralık tarihlerinde Maximum UNIQ sahnesinde seyircisiyle buluşuyor. Anılar üzerine bir oyun olarak tanımlanan oyun Tennesee Williams’ın dünya çapında tanınmasını sağlayan ilk eserinden çevrilerek sahneye uyarlanmış.

What do you think?

Written by Editor

Otomotiv’in Geleceği Elektrikli Araçlarla Şekillenirken Mercedes-EQ Bu Dönüşüme Öncülük Ediyor 

Sürdürülebilir Modada Bugün