in

Iris Apfel ve Kuralsız Aksesuar Stili

Canlı renkler, geniş çaplı seçimler, üst üste kullanılan aksesuarların abartılı ve eğlenceli oyun alanına dalmadan önce Iris Apfel’in aksesuar stilini keşfedin.

“Herkes gibi giyinmezseniz, herkes gibi düşünmek zorunda kalmazsınız.” 

Siyah büyük gözlükler, gösterişli takılar ve asla yaşlanmayan bir ruh… Bu üç özelliği bir araya getirdiğinizde -eğer moda dünyasına yakınsanız- aklınızda Iris Apfel’in belirmesi saniyeler alır. Kendisi her ne kadar trendlerden uzak durmayı tercih etse de kendine has tarzı ve usta zevkini yansıttığı takıları onu bir moda ikonu haline dönüştürdü. Pek çok yerde “en yaşlı moda ikonu” olarak bahsi geçse de emin olun ki gözlerinden yansıyan sonsuz gençlik ateşi sayıların sadece bir rakam olduğunu size yeniden hatırlatacaktır.

Elbette konu Iris olduğu zaman önünüzde uzun ve göz alıcı bir aksesuar yolculuğu çıkıyor. Butik sahibi bir anne ile cam ve ayna işi yapan bir babanın kızı olarak dünyaya gelen Iris’ın esas uzmanlık alanı dekorasyondu. Bir gün özel bir müşterisi için aslında var olmayan bir kumaşı aradığını fark etti ve şans eseri karşılaştığı eski okul arkadaşı onu dokumacı olan babasına yönlendirerek farkında olmadan Old World Weavers’ın da temellerini atmış oldu.

Tasarladığı kumaş çok beğenilince eşi Carl Apfel ile yeni bir maceraya atılan Iris, eski dönem kumaşlarının (17,18,19 ve 20. yy) reprodüksiyonunu yaparak işe başladı. Onun dekorasyona ve kumaşlara olan bu zevkli yaklaşımı ise çok geçmeden Beyaz Saray’ın kapılarını da açmış oldu. Harry Truman’dan Bill Clinton’a kadar pek çok başkan ile birlikte çalışan ikilinin genişleyen ve daha fazlasını isteyen müşteri listesi ise farklı seyahat rotalarını beraberinde getirdi.


Adeta bir koleksiyoner ruhuyla ilerleyen Iris’ın aksesuarlara olan tutkusu da bu seyahatlerden nasibini aldı. Sonuç ise dünyanın her yerinden toplanmış, anılarla bezenmiş eşsiz bir aksesuar koleksiyonu oldu. İlk özel parçasını (65 sentlik bir borş) 11-12 yaşlarında bodrum katındaki minik bir dükkandan alan Apfel’in bu konuya olan kuralsız sevgisini anlamak da hiç zor değil.

“Kurallarım yoktur; çünkü günün sonunda onları sadece yıkarım.” – Iris Apfel

Eğer Iris Apfel’in Iris belgeselini izlerseniz bu konuda ne kadar samimi olduğunu çok daha iyi anlayabilirsiniz. Elbette modaya tutkun her kadın gibi kıyafetlerine de ayrı bir özen gösteriyor; ancak onun için yıldız parça daima aksesuarları. Zaten stilini yakından incelediğiniz zaman trendlere ve kalıplaşmış tercihlere ne kadar uzak bir karakter olduğunu görüyorsunuz. 

What do you think?

Written by Kezban Belet

Cengiz Aktürk Defilesi Ünlü Tasarımcı Cihan Nacar İmzasıyla Gerçekleşti

New Balance X Miu Miu