in

Instagram’ın Tahtını Sallayan Uygulama: BeReal App

Instagram’ın gerçek dışılığı son zamanlarda herkesin oldukça gündeminde. Öyle ki yemek masalarımızdan katıldığımız her türlü etkinliğe hayatımızın “instagrammable” yani instagramlanabilir olması herkes için önem taşıyor. Mental sağlığımızdan fiziksel sağlığımıza kadar olan etkileri uzun süredir gözlemlenmeye devam etmekle beraber dönem dönem alınmaya çalışılan önlemlerden bazıları body-positivity, make instagram instagram again gibi akımlardı.

Instagram’ın editli ve filtreli dünyasının aksine gerçekçiliği hedefleyen BeReal uygulamasının kullanım şekli ise size gün içerisinde belirsiz bir saat aralığında gönderdiği ani bildirimi ile sadece iki dakikanızı ayırarak ön ve arka kameranızla simültane bir şekilde tek bir post paylaşmanız. Anlık fotoğraflarınızı arkadaşlarınızı ekleyerek paylaştığınız bu platformda çektiğiniz fotoğraflara mini açıklamalar ve konum bilgisi ekleyebiliyorsunuz. 

BeReal’ın en önemli özelliği ise spontane ruhu ve anlık fotoğraflarla gerçekliği desteklemesi. Fotoğrafınızı beğenmeyip tekrar çektiğinizde bu diğer kullanıcılar tarafından görülebilir oluyor. Aynı zamanda paylaşımınızı ne kadar geç yaptığınız da fotoğrafınızın üzerine not ediliyor.

Günde sadece iki dakikanızı ayırmanızın yeterli olduğu uygulama bu şekilde kullanıcılarının sosyal medyada vakit harcamalarına engel olmayı amaçlıyor.

Uygulamanın App Store’da bir numaraya oturmasıyla birlikte diğer sosyal medya uygulamaları da harekete geçti. TikTok yeni özelliği TikTok Now’u duyurdu bile. Kullanıcılarına bildirim gönderip anlık video veya fotoğraf paylaşmalarını hatırlatan uygulamasıyla BeReal’ı oldukça andıran özelliğini erişime açtı.

Snapchat’ten esinlenerek başladığı story macerasına BeReal uygulamasının anlık fotoğrafları üst üste birleştirme özelliğini de ekleyen Instagram ise tahtının sallanmasına izin vermeyecek gibi. Hikayelerdeki Dual kısmı ile BeReal’ın bir nevi kopyası olan özellik kullanıcılar tarafından kullanılmaya başladı bile.

Biz kullanıcılarına sosyal medyanın temel amacını yeniden hatırlatan BeReal’ın spontane, çabasız ve gerçekçi dünyasını oldukça sevdik uygulamayı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

What do you think?

Written by Editor

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2022 – SYFF2022

Yürüyüşlerinize Eşlik Edebilecek Podcast’ler