in ,

Hangi Besinler Bağışıklığı Güçlendirir

Artık yaz kış demeden bağışıklığımızı güçlendirmenin yollarını arıyoruz. Covid etkisinde devam eden yaşamımızda grip gibi salgın hastalıklarla da mücadele etmemiz gerekiyor. Ayrıca kış aylarının soğuk koşulları karşısında güçlü bağışıklığa daha fazla ihtiyacımız oluyor. Besinlerle yapacağımız takviyeler sayesinde hep aradığımız o güçlü bağışıklığa sahip olabiliriz.

Brokoli

C vitamini bakımından iyi bir kaynak olan brokoli aynı zamanda antioksidan üretebilen besinlerden biri.  Bağışıklık güçlendirici besinler arasında ilk sıraya koyduğumuz brokoli, vücudumuza vereceği destekle hastalıklardan korunmamıza yardımcı olur. Brokoliyi haşlanmış şekilde veya çorbasını yaparak dilediğin gibi tüketebilirsin.

Yumurta

Diyetlerde kahvaltı öğünlerinin başrolü!  Vücudumuzun yeteri kadar protein alabilmesi için yumurta tüketimi öneriliyor. Ayrıca bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için proteinlere de ihtiyaç duyulduğunu unutmamalıyız. İçerisinde D vitamini, çinko ve E vitamini bulunan yumurta mutlaka sabah veya seçtiğin herhangi bir öğünde yer almalı.

Dolmalık Kırmızı Biber

Kırmızı dolmalık biberde orta boy bir portakalın iki katından daha çok C vitamini olduğunu biliyor muydun? Artık biliyorsun… Üstelik bu besin aynı zamanda antioksidan ve E vitamini de içeriyor. Dilediğin gibi salatalarda, haşlanmış sebze karışımlarında veya dolma tariflerinde kırmızıbibere yer verebilirsin.

Somon

Omega-3 bakımından zengin olan somon aynı zamanda bağışıklığımızı desteklemek için mükemmel seçenek! İçerisinde bulunan D vitamini, mineraller ve omega-3 sayesinde dış etkenlere karşı bağışıklığın kusursuz bir kalkan oluşturabilir. Haftada en az 1 kere somon tüketerek ihtiyacın olan bağışıklık desteğini elde edebilirsin.

Yoğurt

Güçlü bir probiyotik olan yoğurt mutlaka öğünlerine dahil olmalı. Bağışıklık güçlendirici besinler listesinde kendine yer bulan yoğurt sayesinde yararlı bakteriler vücuduna destek verir. Ayrıca bütün vücudumuzu etkileyen bağırsak hareketlerini de düzenlemesi sebebiyle çok yönlü koruma sağladığını söyleyebiliriz.

What do you think?

Written by Kezban Belet

Netflix’te En Çok Konuşulanlar

Geçiş Mevsiminin Olmazsa Olmazları