Göz Alerjisi Mevsimi Başladı!

Göz Alerjisi Mevsimi Başladı!

 

Neden bazı aylarda gözlerimiz kaşınır veya kızarır? Bahar ve yaz aylarında göz alerjileri artıyor ve alerji gözlerde kızarma, kaşıntı, batma ve göz kapaklarında şişmeye yol açıyor.

Göz alerjileriyle ilgili en çok merak ettiğiniz soruları Acıbadem Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Banu Coşar cevapladı…

 

Göz Alerjisi Nedir? Neler Göz Alerjisine Yol Açar?

Polenler, evcil hayvan tüyü, toz, küf, duman ve parfüm gibi yabancı maddeler göz alerjilerine yol açmaktadır. Alerjiye yol açan bu maddelerle karşılaşıldığında, göz akımızın üstündeki zar “histamin” olarak adlandırılan bir madde salgılar ve bu madde gözlerimizin kızarmasına, şişmesine ve kaşınmasına yol açar. Göz alerjisi olanlarda sıklıkla burunda da alerji oluşur ve buna bağlı olarak hapşırık, burunda kaşınma ve tıkanıklık izlenebilir.

 

Alerji Mevsimi Ne Zaman Başlar?

Alerji mevsimi nerde yaşadığınıza ve neye alerjik olduğunuza bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ağaç polenleri genellikle kış sonu ve bahar aylarında havaya saçıldıklarından bu aylarda belirtilere yol açarlar. Bazı farklı bitki polenleri ise yazın ve sonbaharda salınır. O nedenle alerji mevsimi genellikle baharda başlayıp, Kasım’a dek uzar.

 

Göz Alerjisinden Korunmak İçin Neler Yapabiliriz?

Eğer Polen Alerjiniz Varsa:

Bahar/yaz aylarında özellikle polenlerin havada çok bulunduğu sabah ve akşamüstü saatlerinde dışarı çıkmamaya dikkat etmelisiniz. Gözlük veya güneş gözlüğü takmak polenlerle gözünüzün temasını tam olarak kesmese de bir miktar azaltır. Evinizde ve arabanızda camları açmak yerine klima kullanmalısınız. Ancak klima ünitelerini düzenli temizlettiğinizden ve filtrelerini sık sık değiştirdiğinizden de emin olmalısınız ki alerjenler tekrar içeri üflenmesin.

Eğer Küfe Alerjiniz Varsa:

Evinizde nem oranını %30-50 arasında tutmaya çalışın çünkü küf nemli ortamda artar. Bodrum katı, banyo ve mutfak gibi nem oranı yüksek alanları daha sık temizleyin. Eğer çok rutubet varsa bir nem alma cihazı kullanmanız faydalı olacaktır.

Eğer Toza Alerjiniz Varsa:

Özellikle yatak odanıza dikkat etmeli ve toz akarlarını cildinizden uzak tutmaya çalışmalısınız. Bunun için nevresim takımlarınızı sık değiştirin ve en az 55°C derece sıcaklıkta yıkayın. Yastıklarınızın antialerjik özellikte olmasına dikkat edin.

Odanızın yerlerini nemli paspas veya bez ile silin, kuru paspas veya süpürge ile temizlikten kaçının. Çünkü nemli paspas veya bez, alerjenleri içine hapsederek daha etkin temizlik sağlayacaktır.

Eğer Evcil Hayvan Tüyüne Alerjiniz Varsa:

Evcil hayvanları ev içinde beslemeyin, özellikle de yatak odanıza sokmayın. Dekorasyonunuzda halı tercih etmeyin çünkü halılar hayvan tüyünü tutar. Evcil hayvan ile temas ettikten sonra elinizi yıkayın. Evcil hayvanların yanında giydiğiniz giysilerinizi de tekrar giymeden önce mutlaka yıkayın.

Hepsinden önemlisi gözlerinizi kaşımayın! Çünkü gözleri kaşımak göz yüzeyinde mekanik hasar yaratarak daha çok histamin salınmasına ve alerjinin daha da artmasına yol açar.

 

Göz Alerjisi Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • Alerji tedavisinde suni gözyaşları, göz yüzeyini yıkamak ve alerjeni gözden uzaklaştırmak amacıyla kullanılır.
  • Antialerjik göz damlaları ise histamin salınımı azaltarak alerjik belirtileri azaltır. Bu damlaların etkisi hemen çıkmadığından, alerjiniz baş göstermeden 2 hafta önce kullanmaya başlamanız önerilir.
  • Kortizonlu damlalar da alerji tedavisinde kullanılabilir.
  • Eğer tüm bu tedavilere rağmen alerjiniz şiddetini koruyorsa, immünoterapi yani alerji iğneleri uygulanabilir.
0 replies on “Göz Alerjisi Mevsimi Başladı!”