GÖREVDEKİ SAAT: YENİ OMEGA SPEEDMASTER CK 2998 LIMITED EDITION

En popüler saat tasarımlarından birini geliştirmeye devam eden OMEGA, Speedmaster CK 2998 Limited Edition’ı gururla sunuyor.

Orijinal OMEGA CK 2998, 1959 yılında üretildi ve o günden bu yana koleksiyonerler için dünyanın en çok rağbet gören vintageSpeedmaster’larından biri oldu. Alpha ibreleri, simetrik kasası ve koyu bezeliyle saatlere büyük ilgi duyan saat tutkunları arasında her zaman güçlü bir yere sahip oldu. Bu model ayrıca “uzaydaki ilk OMEGA” olmasıyla önemli bir itibara sahip. 1962 yılında astronot Walter “Wally” Schirra, Mercury programının “Sigma 7” görevi esnasında kendi Speedmaster’ı olan CK 2998’i bileğine takarak tarih yazdı.

Bugün OMEGA bu klasik modeli en yeni saati için bir ilham kaynağı olarak kullanıyor. İkonik özelliklerin birçok kısmı korundu ama bu saat baş döndürücü tasarımında yapılan pek çok yenilikle yeni hayranlara ulaşma görevinde.

Üç alt kadranın tamamı, dakika çemberi, cilalı seramik bezel ve beyaz minelipulsometre ölçeği siyah renkte. Ayrıca saatte iç kısmı mikro perfore beyaz kauçuk olan siyah deri kayış da bulunuyor.

Bir dakikadaki kalp atış sayısını ölçmek için kullanılan pulsometre ölçeğinin CK 2998 ile özel bir bağlantısı var.  Orijinal modellerde kullanıcılar ölçüm yapan dört farklı bezel arasında tercih yapabiliyordu (takimetre, pulsometre, desimal veya telemetre). Bu yüzden bu yeni model bu tasarım mirasının çizgisinde kalıyor.

Cilalı ve matlaştırılmış paslanmaz çelik kasa, hafif kum raspalı gümüş kadranla tamamlanıyor. Bu kadranda da mükemmel özellikler bulunuyor. İlk olarak saat ve dakika için siyahlaştırılmış “Alpha” ibreler kullanılırken alt kadranlarda kum raspalı rodyum kaplamalı “Alpha” ibreler kullanılıyor. Kronograf saniyesi ibresi vernikli kırmızı renkle geliyor.

Saat ve dakika ibreleri ve siyahlaştırılmış indeksler de Super-Luminova ile kaplanarak yetersiz ışıkta daha yüksek okunabilirlik sağlanıyor.

Bu koleksiyonluk saatlerden 2998 adet üretildi ve her kasanın arkasında o saate özgü Limitli Üretim numarası, orijinal Deniz Atı madalyonu ve “SPEEDMASTER” yazısı bulunuyor.

Son olarak bu modelin mirasının kasanın içinde de devam ettiğini belirtmek gerekiyor. Her Limitli Üretim saatte, kökleri “Moonwatch”ın tarihine dayanan OMEGA Kalibre 1861 bulunuyor. Şimdi macerasına bu yeni saatin kullanıcılarıyla devam edecek.

Yazıya ait etiketler
0 replies on “GÖREVDEKİ SAAT: YENİ OMEGA SPEEDMASTER CK 2998 LIMITED EDITION”