in

Gıdaları Plastiksiz Sakla

Dünyada her gün yüzbinlerce plastik şişe, poşet vb. gibi şeyler tüketiliyor. Belki de fark etmeden, birkaç dakikalığına kullandığımız bu tek kullanımlık plastiklerin topraktaki yolculuğu ise yüzlerce yıl sürüyor. İnsanlar -hatta hepimiz desek yeridir- olarak bir an önce bunun önüne geçmeli ve daha sürdürülebilir bir yaşam için, hem kendimiz hem de bizden sonra gelecek nesiller için hayatımızdaki bazı alışkanlıklarımızı değiştirmeliyiz. Şehir hayatında nasıl olur demeyin, şehirde de çevre dostu bir hayat yaşamak mümkün. Alışkanlıklarınızı değiştirmek ve hayatınızda yeni bir sayfa açmak istiyorsanız, buna kendi evinizden başlayın. İşte 4 adımda evinizdeki gıdaları plastiksiz saklayarak sürdürülebilirliğe katkıda bulunmanın yolları:

1.HAVUÇLARI KAVANOZDA SAKLAMAK:

Bazen pazardan, manavdan, marketten canlı turuncu renkte havuçlar alıyoruz. Fakat eve geldikten sonra işler değişiyor. Aldığımız sebzeleri buzdolabına yerleştirdikten günler sonra, o bayılarak aldığımız sebzeleri rengi kararmış, yumuşamış bir şekilde buluruz ve değerlendiremeden çöpe gittiği zamanlar bile olur. Ama artık bunun önüne geçmek çok daha kolay: havuçların kararması ve hep taze kalması için bir kavanozun içine soğuk su koyarak, havuçlarınızı saplı hali ile birlikte bu kavanozda saklayabilirsiniz.

2.YEŞİLLİKLERİ BEZE SARARAK SAKLAYIN

Konumuz aslında yine aynı: yemyeşil yeşilliklerimizin, günler sonra kararıyor ve yumuşuyor. Böylelikle aslında hem o yeşilliği psikolojik olarak yeme isteğimiz azalıyor hem de yeşillikler, ilk gün ki o tazeliğini kaybediyor. Ve bu sebepten dolayı da içinde bulunan tüm vitaminler ve besin değerleri yok oluyor. Bunun önüne geçmek için ise, belki kimilerine çok garip gelecek ama: yeşillikleri bir beze sararak saklamakla ilk günkü tazeliğini koruyabilirsiniz.

 3.PATATES VE SOĞANLARI KABIN İÇİNDE SAKLAYIN

Patates ve soğan yaradılışı itibariyle uzun süre bozulmadan saklanabilecek sebzeler arasında yer alır. Her evde hiçbir şey olmasa bile mutlaka patates ve soğan bulunur. Peki neden evlerde en  uzun süre evlerde bozulmadan durabilir? Çünkü dayanıklılardır. Ama yine de uygun ortam koşullarının sağlanması her şekilde şarttır. Bunun da yolu patates ve soğanları, plastik poşetler yerine bir kabın içinde saklamaktan geçer. Eğer bu koşullar, sebzeler için sağlanmaz ise onlar bile hızlı bir şekilde bozulabilir.

4.BUZLUĞUNUZA KALDIRACAĞINIZ ÜRÜNLERİ BEZ ÇANTA İLE SAKLAYIN

Kış gelirken, kışa hazırlık olarak buzluğumuza hazırlık yaparız. Hazır yemekler, domatesler, daha bir sürü şey. Peki bunları nasıl saklıyoruz dolapta? Kış mevsiminde hiç buzluğu açıp, içine baktınız mı? Genelde bir sürü plastik buzdolabı poşetleri görürüz yığınla. Peki plastik kullanımının önüne geçmek için, poşet yerine bez çanta kullanmaya ne dersiniz?

What do you think?

Written by Kezban Belet

Tatil Kurtarıcıları: 5 Parça ile İşi Kıvır

Netflix’in En Keyifli Yemek Programları