GARDIROP DETOKSUNUN ZAMANI MI OLUR?

Giyecek hiçbir şeyim yok,  üstüme bir şeyler alsam ağırlık yapıyor, almasam üşüyor ve pişman oluyorum mevsimindeyiz. Kombinler konusunda zorlandığımız bir ay kasım. Gardırobunuz en kalabalık günlerini yaşıyor ama siz hala alışveriş yapmaya devam ediyor ve yine de stiliniz konusunda tatmin olamıyorsanız ihtiyacınız olan şey gardırop detoksu.

Kendine ‘buna gerçekten ihtiyacım var mı? ’ sorusunu soran kadınlar nadir örneklerdir. En sevdiğimiz mağazanın kapısından içeriye adım attığımız an başka bir dünyada olduğumuzu hissettiğimiz anlar çoğunluktadır. Alışverişin kurallarının olmadığını kabul edersek, herkes farklı sebepler ile alışverişe odaklanabilir. Kimimiz başardığımız bir şeyin sonucunda kendimizi ödüllendirmek için, kimimiz mutsuzluklarımızı mutluluğa çevirmek kimimiz ise hiçbir sebep olmadan bu durum ile baş ediyor olabilir. Tam aradığım renkten yola çıkarak, diğer alınanlarla kombin yapmayı hayal ederken alınan ve dolapta etiketi üzerinde asılı duran kaçıncı parçadayız? Bu sistemi biraz da olsa değiştirmek için mevsim geçişleri en ideal dönemlerdir. Yani gardırop detoksunun zamanları vardır ve bazı adımlar ile yola çıkılırsa detoksun iyi bir sonuç vermesi aslında bizim elimizdedir.

  • Detoksun ilk adımı olarak bazı noktalarda kararlı olacağınız sözünü kendinize verin. Bu ilk ve çok önemli bir adımdır.
  • Ve işleme başlayın. Öncelikle giymediğiniz, artık hoşunuza gitmeyen veya üstünüzde duruşunu beğenmediğiniz kıyafetleri elemek. Bu kısımda kendinize açık olun. Diğer bir eleme yöntemi olarak uzun zamandır sizinle olan, sezon trendlerine uyum sağlayamadığını hissettiğiniz ama bir türlü kopamadığınız parçaları bir kenara ayırın ve mümkün olduğunca o parçaları başkalarının giymesi için fırsat tanıyın. Böylelikle gardırobunuzu ferahlatacak ve daha rahat bir ortama sahip olduğunuzu fark edeceksiniz.
  • Tamir edilmesi gereken, uzun süredir orada bekleyen, ufak dokunuşlarla yeni bir kimliğe bürünebilecek olan parçalarınızı hala kullanmaya kararlıysanız, sahneye çıkma zamanı geldi. Yaratıcılığınızı devreye sokun ve kullanım alanları yaratın. Hepimiz birer moda tutkunuyuz ve yeni bir akım başlatma sırası neden bizde olmasın?
  • Sonrasında gardırobunuzu keşfetmek için biraz zaman ayırıp ne var ne yok göz atın. Kıyafetlerinizi kullanım sıklığına göre sınıflandırmak işinize yarayacak. Sizin için klasikleşmiş temel parçalarla yeni sezona ait trendleri dolabınızda yakın olarak konumlandırmak, orijinal kombinler üretmenizi kolaylaştırabilir.

 

  • Aksesuarlara şans verin. Bir kıyafete, farklı aksesuarlar kullanarak yeni görünümler kazandırmak çok kolay. Kemer, kolye, fular, çanta gibi tamamlayıcı ürünler kombininizin parçası olmak için sizi bekliyor.
  • Ayakkabı ve çanta bölümünüzü düzenli tutun ve üst üste yer alan parçaların her zaman şansının az olduğunu unutmayın. Yıllar öncesinden aldığınız bir çantayı geri planlara attığınız için bulamıyor olma ihtimaliniz oldukça yüksek.
  • Sezon geçişlerini değerlendirin. ‘Yazlık-kışlık’ yaparken tüm kıyafetlerinizi ayıklayıp çıkan sonuca bağlı olarak eksik ve fazlaları belirleyin. Severek giydiğiniz parçaları rafa kaldırmak zorunda değilsiniz, aksine geçiş sezonunun en iddialı kombinlerini yaratabilir, kışlık ceketler ile renkli uçuş uçuş elbiseleri; şort ve eteklerinizle süet, kadife botlarınızı bir arada kullanıp havalı bir görünüm elde edebilirsiniz. Renkli, desenli çoraplar da stilinizi oluşturmada size yardımcı olacaklardır.
0 replies on “GARDIROP DETOKSUNUN ZAMANI MI OLUR?”