Eminönü’nde 155 Yıl Önce İlk Kurulduğu Binasında Hizmete Devam HAFIZ MUSTAFA

Tanzimat Dönemi’nden bu yana İstanbul’daki pek çok sosyal değişimi yaşamış, tarihe tanıklık etmiş Osmanlı Sarayı’nın resmi tatlıcısı Hafız Mustafa, 155 yıl önce Eminönü’nde açıldığı ve tarihi dokunun aynen korunduğu ilk dükkanında bugün hala hizmet vermeye devam ediyor.

Şekerci Hafız Mustafa, ilk kez 1864 yılında Sultan Abdülaziz’in saltanatının ilk yıllarında, bugün Eminönü’nde Hamidiye Caddesi olarak bilinen caddenin 86 numaralı dükkanında İsmail Hakkı Zade tarafından kuruldu. Hafız Mustafa, bugüne kadar pek çok kez el değiştirdi. İşletmenin içinde birçok değişim ve yenileme çalışması yaşadı. Ancak tüm değişimlere rağmen tarihi dokunun korunmasına özen gösterildi.

 

TANZİMAT DÖNEMİ’NİN RUHU

İstanbul’un kalbi Eminönü Meydanı’nda bulunan ve iki kattan oluşan Hafız Mustafa’nın alt katındaki çinilerle kaplı duvarları ve ahşap kolonları hayranlık uyandırıyor. Duvarlardaki resimler ve süslemeler ise İstanbul’un tarihini ayakta tutmaya yardımcı oluyor.

Dükkanda en çok dikkat çeken ise servis yapılan tabaklarda, bardaklarda ve fincanlarda altın rengi yaldızlarla işlenmiş olan “ Hafız Mustafa 1864’ ve işletmenin ambleminde de eski Türkçe ile yazılmış ‘İstanbul’ ibareleri. Özellikle çay bardaklarında ve tabaklarında da aynı detayların yer alması, 155 yıllık bir geçmişe sahip Hafız Mustafa’nın bir aile şirketi olarak varlık gösterdiği Tanzimat Dönemi’nin ince ruhuna bir atıf olarak tanımlanıyor. 

Uzun yıllar bu şekilde işletildikten sonra üç kez el değiştirmiş olmasına rağmen yüzyılı aşkın bir süre önce kurulduğu yerde bugüne kadarki faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Son olarak Hafız Mustafa’yı 10 yıl önce satın alan Avni Ongurlar ve şirketin yönetiminde aktif rol oynayan oğulları Emre ve Eren Ongurlar, manevi bağlılıklarıyla markaya hak ettiği değeri fazlasıyla göstermeyi sürdürüyorlar.

 

0 replies on “Eminönü’nde 155 Yıl Önce İlk Kurulduğu Binasında Hizmete Devam HAFIZ MUSTAFA”