in

Dijital Göçebe Vizesi Nedir?

Dijital Göçebe Vizesi Nedir?

Dijital göçebe vizesi özellikle uzaktan çalışma modeli ile hayatını idame ettiren kişiler tarafından kullanılan vizelerden biridir. Turistik vize ya da uzun süreli vizelere göre daha farklıdır. İnsanların istediği ülkede çalışmasına izin verirken bir yandan da farklı fırsatlardan yararlanmalarına olanak tanır. Orijinal adı “digital nomad visa olan bu vizeden yararlanabilmek için belirli şartları sağlamak gerekmektedir.

Dijital Göçebe Vizesi Nedir?

Öncelikle dijital vize ile dijital göçebe vizesi aynı şey değillerdir. Bazı ülkeler vize başvurularının çevrim içi ortamdan yapılmasına izin vermektedir. Çevrim içi araçlar ve internet siteleri üzerinden yapılan resmi vize başvuruları dijital vize sınıfında yer alır. Ancak dijital göçebe vizesi tamamen farklı bir vize türüdür. Dijital göçebe vizesi uzaktan çalışan ve dünyanın dört bir yanını gezmeye devam eden, ana dili kadar iyi yabancı dil bilen kişiler için geçerlidir.

Dijital Göçebe Vizesi Şartları Nelerdir?

Dijital göçebe vizesinin şartları şu şekilde sıralanabilir:

 • İnternet: İnternet bağlantısı olmadan dijital göçebelerin çalışması mümkün değildir. Bu sebeple internet bağlantısı olmalı ve hatta internet bağlantısı iyi ve hızlı olmalıdır.
 • Finansal Yeterlilik: Dijital göçebe olan kişilerin finansal yükümlülükleri de vardır. Bu yükümlülükler arasında iyi denilebilecek bir seviyede maaş almak ve temel ihtiyaçları ülke bazlı karşılayabilmek yer alır.
 • Dijital Yeterlilik: Dijital araçları kullanma noktasında iyi olmak gerekir. Dijital kaynakları, araçları ve internet sitelerini kullanmak, bilmek ve pratik hareket etmek önemlidir. Dijital yeterlilik için ise dijital becerilerin artırılması gerekir.
 • Uzaktan Çalışma Modeli: Yeni nesil çalışma modellerinden biri olan uzaktan çalışma modeline adapte olmak ve bu şekilde çalışmak gerekir. Uzaktan çalışma modeline uygun iş kollarında ve ofissiz çalışan kişiler dijital göçebe olabilir.

Dijital Göçebe Vizesi Almak için Gerekli Evraklar

Dijital göçebe olmak için gereken belgeler pasaport ve vize başvuruları için gereken belgeler ile benzerdir. Dijital göçebe vizesi veren ülkeler ek belge talep edebilme hakkına sahiptir. Dolayısıyla vize almak isteyen göçebeler bu belgeleri tam ve eksiksiz şekilde doldurmalı ve başvurularını bu şekilde yapmalıdır. Dijital göçebelik için talep edilen bazı belgeler şunlardır:

 • Pasaport
 • Dijital göçebe vizesi başvuru formu
 • Biyometrik fotoğraf
 • Sağlık raporu
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Gelir belgesi (maaş bordrosu)
 • İş yeri referansı
 • Konaklama ve yolculuk planları ve kanıtları
 • Vize ücretinin ödendiğini gösteren makbuz

Dijital Göçebeleri Kabul Eden Ülkeler

Dijital Göçebeler İçin En İyi 10 Ülke

Birbirinden farklı onlarca ülke dijital göçebeleri kabul etmektedir. Her ülke kendi politikaları, özgürlük anlayışları ve iş modelleri gibi durumlara bakarak farklı ve esnek vize türleri verebilmektedir. Dijital göçebe vizesi için kontenjan açan ve bu vizeye başvurulmasına izin veren ülkelerden popüler olan bazıları şunlardır:

 • Avustralya
 • Macaristan
 • Meksika
 • İzlanda
 • Malta
 • Portekiz
 • İsviçre
 • Endonezya
 • İspanya

Dijital göçebelerin sıklıkla tercih ettiği diğer ülkeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için “Dijital Göçebe Dostu Ülkeler” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Ülkeler Sadece Dijital Göçebe Vizesi Mi Verir?

Dijital göçebe vizesini alabilmek için kişilerin hem iş anlamında yeterli bilgi birikimine sahip olması hem de finansal olarak yeterli bütçelerinin olduğunu kanıtlaması gerekir. Kolay gibi duran bir süreç olmasına karşın planlı ve programlı ilerlenmesi gerekmektedir. Dijital göçebe vizesi veren ülkeler birtakım özellikler belirleyebilir, ek fırsatlar sunabilir ve yeni programlar başlatabilir.

Ülkeler standart vize uygulamalarına devam ederken bir yandan da yeni bir kategori olarak dijital göçebe vizesi de verebilir. Dijital göçebe vizesi veren ülkelerin diğer vize türlerini kaldırdığına dair oluşturulan bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır. Digital nomad visa her ülkede olmasa da birçok ülkede kullanılan vizeler arasında bulunur.

Ülkelerin Dijital Göçebeler için Düzenledikleri Özel Programlar

Her ülke dijital göçebeler için özel programlar düzenlemek zorunda değildir. Ancak özellikle yeni nesil uygulamaları takip eden ve dünya standartlarına uyum sağlamaya çalışan ülkeler tarafından ek destek ve programlar düzenlenebilmektedir. Dijital göçebeler için  birtakım ayrıcalıklar sunan özel programlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Yatırım Teşviki: Dijital göçebelerin yatırım yapmasını sağlayan uygun teşvikler bulunur. Bu teşvikler ile dijital göçebeler yabancı yatırımcı fırsatlarından kolaylıkla yararlanabilir.
 • Dil Desteği: Dijital nomad olmak için dil bilmek gerekir. Sadece ana dil değil aynı zamanda en az 2 dilin daha bilinmesi beklenir. Bu sebeple bazı ülkeler tarafından dil desteği programları düzenlenmeye başlanmıştır.
 • Eğitim Desteği: Özellikle üniversite eğitimi için ek destekler dijital göçebelere sunulmaktadır. Kurs, eğitim merkezi, üniversite eğitimi gibi birçok noktada destek sağlanmaktadır.
 • İş Vizeleri: Dijital göçebeleri destekleyen ancak dijital göçebe vizesi olmayan ülkeler, iş vizelerinin kurallarını esnetmiştir.

Dijital Göçebe Vizesi Almak Kolay Mı?

Dijital göçebe vizesine başvuru yapmak için öncelikle tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlamak gerekir. Doğru ve eksiksiz belgeler ile başvuru yapıldığı zaman vize başvurusunun kabul edilme olasılığı yükselmektedir. Ancak doğru belgeler ile başvuru yapılmıyorsa bu durumda vizenin reddedilmesi ve sonraki vize başvurularında daha zor süreçler yaşanması mümkündür. Dijital göçebe vizesi almak için tüm belgeleri hazırlamak da yeterli değildir. Sunulan her beyanın doğru olması ve gerçeği yansıtması gerekir. Planlı hareket edildiği müddetçe dijital göçebe vizesi alırken herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Dijital Göçebeler İş Bulmak için Başvuru Yapabilir Mi?

Dijital Göçebeler İş Bulmak için Başvuru Yapabilir Mi?

Dijital göçebelerin vize başvurusu öncesinde hâlihazırda işlerinin olması gereklidir. İşveren tarafından hazırlanacak olan referansın başvuru evrakları arasında bulunma zorunluluğu vardır. Dijital göçebelik, bir ülkeye vize başvurusu yapıp oraya gidildiğinde iş aranacağı anlamına gelmemektedir.

Dijital göçebelerin iş bulmadan dijital göçebelik vize başvurusu yapmalarına genellikle izin verilmemektedir. İş aramak için başvuru yapmak isteyen kişiler için farklı vize türleri vardır. Bu vize türleri arasında iş arama vizesi yer alır. Her ülke tarafından verilen bir vize türü değildir ancak bazı gelişmiş ülkeler tarafından desteklenen bir vize kategorisidir.

Dijital Göçebeler Nasıl İş Bulur?

Dijital göçebelerin iş aramak istediklerinde kullanabilecekleri bazı platformlar vardır. Bu platformları kullanarak kendilerine freelance iş bulabilirler. Ancak freelance iş yaşamı kesinliği olmayan ve hızlı şekilde bulunamama ihtimali olan bir süreçtir. Bu sebeple eğer dijital göçebeler kesin bir iş arıyorlarsa uzaktan çalışabilecekleri şirketler ve işverenler ile görüşmelidirler. Proje kapsamında çalışmak, sözleşmeli ve uzaktan çalışmak gibi ek seçenekler de mümkündür. Bu seçenekler düşünülerek iş bulma alanı genişletilebilir.

Dijital Göçebe Vizesi Veren Ülkelerin Özel Şartları Var Mı?

Dijital göçebe destekçisi ülkeler kategorisinde bulunan ülkeler kendi vize politikalarına göre hareket etmektedirler. Ülkeler vize uygulamalarını istedikleri zaman başlatma ve sonlandırma gibi kararlar alma noktasında özgürdür. Dijital göçmen vizesi almak isteyen kişilerden istenen bazı şartlar vardır. Bu şartlar ise şu şekilde açıklanabilir:

 • 18 yaşından büyük olunması
 • İş sahibi olunması
 • Düzenli gelire sahip olunması
 • Uzaktan ve her yerden yapılabilecek bir işe sahip olunması
 • Dil bilinmesi

Önemli şartlar arasındadır.

Ayrıca dijital göçebe vizesi veren ülkeleri çok daha detaylı bir şekilde anlattığımız aşağıdaki yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Estonya Dijital Göçebe Vizesi

What do you think?

Written by bestylemagazine

Dijital Nomad Nedir? Kime Denir?

Digital Nomad Nedir? Kime Denir?

Workation Nedir?

Workation Nedir?