DB BERDAN TÜRK BAYRAKLI TASARIMLARLA LONDRA MODA HAFTASI’NDA

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında defile gerçekleştiren DB BERDAN, 2019 İlkbahar-Yaz koleksiyonunu hemen akabinde Londra Moda Haftası’nda bir defileyle dünya basınına tanıttı. Koleksiyonda kullanılan Türk bayraklı aksesuarlar, üzerlerinde “annem” yazan muskalar, “canım anam” yazan dövmeler, en az koleksiyon parçaları kadar dikkat çekiciydi.

 Modern minyatür sanatçısı  Murat Palta‘nın “Gods, Monster and Men” isimli eserindeki Tanrı/Tanrıça Umay Ana görünümlü karakterin etkisiyle hazırladığı 2019 İlkbahar-Yaz koleksiyonlarıyla

DB BERDAN’ın yaratıcısı Deniz ve Begüm Berdan, İstanbul’daki defilelerinden dört gün sonra, 16 Eylül 2018 tarihinde  koleksiyonlarını bu kez Londra Moda Haftası Fashion Scout kapsamında, Londra merkezindeki Freemason’s Hall’de gerçekleşen bir defileyle dünya basınına tanıttı.

İnterseks bir tanrı/tanrıça’dan ilham alan koleksiyon, hem aşk tanrıçası hem savaş tanrısı olan Umay Ana’dan hareketle, toplumu kendi köklerini hatırlamaya davet etti. Gün ışığında görüldüğünde savaşçı bir erkek; geceleriyse aşkı temsil eden anaç bir karakter olan Umay Ana, Türk kültürünün çıkış noktası sayılan yazıtlarda önemli bir yer teşkil ediyor.

İstanbul’da kurulan DB BERDAN Londra merkezli bir marka. Tasarım ikilisi Deniz ve Begüm Berdan tarafından kurulan marka, koleksiyon ve defilelerinde yaşadığımız dünyadaki çevre, sosyal ve politik olayları konu alarak bir şekilde tepki vermeyi geleneksel hale getirdi.

LONDRA MERKEZLİ MARKADAN İNGİLİZ BAKANA TEPKİ

DB BERDAN, İstanbul defilesinde sinyallerini verdiği protestosuna Londra’da devam etti. Podyumda İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ın 6 Ağustos 2018 tarihinde yaptığı açıklamada peçeli kadınları ayrıştırıcı konuşmasına bir look ile tepkisini gösterdi. Tasarımcı ikili, feminist kadınlar olarak kadınların ne giydiğine karışan herkese karşı olduklarını belirtecek biçimde Johnson’ın peçeli kadınları banka soyguncusuna (ve İngiliz posta kutusuna) benzettiği tartışmalı yorumuna  ‘Bu bir banka soygunu değildir’ şeklinde tepkisini bir look ile şovuna taşıdı. (Not: Açıklamadan üç gün sonra Johnson istifa etti.)

Koleksiyon, 90’lar dinamiğinde, bazı parçalarda Reebok Classic  işbirliğinde ultra rahat siluetlerde kolaj giyimden oluşuyor, denim, naylon ve pamuk karışımında kaotik bir harmoni sunuyor. DB BERDAN ile 2019 İlkbahar-Yaz, oversized siluetler, birbiriyle kolajlanmış parçalarla, üst üste  giydirilmiş gibi duran pantolon üstü boksörler, rastgele yerlerden çıkan volanlar, üç yakalı tişört elbiseler ve çift kemerli eteklerle dolu bir sezona dönüşüyor. Defilede sunulan Reebok Classic modelleri; kesilip parçalara ayrılarak yeniden birleştirilmesinden oluşan bir hiper limitli koleksiyona evrildi. ‘Reebok Classic Reconstructed’ adı altında 10 model, limitli sayıda üretiliyor.

Koreografinin  Paul Swaby ile gerçekleştiği, styling’in Love Magazine stylist’i Kay Altamira tarafından yapıldığı defilede aksesuarlarda Türk hapishanelerindeki mahkumların işlediği cezaevi işi boncuk işleme üzerlerinde “Annem” ve “Queer Tanrıça” yazan muskalar kullanılırken gümüş aksesuarlara da yer verildi. Türk bayraklı aksesuarlar Londra podyumlarında büyük ilgi uyandırdı.

Müzikte, tasarım ikilisinin daha koleksiyonun konseptini oluştururken dinlemeye başladığı,  Murat Kanar‘ın mikslediği Türk hip-hop beat’leri queer hip-hop’la birleşirken 90’ların en havalı fitness sporunun öncüsü Reebok çalışma kasetlerinden gelen komutlarla tamamlandı. Böylece Türk hip-hop müziğinin önde gelen isimleri Ezhel, Ceza ve Ayben şarkıları Londra Moda Haftası’nda yankılanmış oldu.

Saçların Toni & Guy Akademi Müdürü Daniele De Angelis ve ekibi, makyajların Kryolan markasından Claire De Graft ve ekibi tarafından gerçekleştiği defilede modeller arasında DB BERDAN’ın mottosuna uyan, her yaşta her tür cinsiyet kimliğinde ve farklı vücut ölçülerinde olan bireyler de yer aldı. Londra’da oldukça bilinen Leo Jonah gibi isimler podyumda boy gösterdi.

0 replies on “DB BERDAN TÜRK BAYRAKLI TASARIMLARLA LONDRA MODA HAFTASI’NDA”