in

Canlı Yayın Alışveriş Dönemine Merhaba

This photo taken early on October 23, 2020 shows Silvia Rivera attending a livestreaming event at a studio in Shanghai to offer products on an Aliexpress channel in Spain. - By some estimates, livestream shopping is a near $70 billion industry inside China, attracting influencers who scour markets and malls for items to peddle to live audiences via social media. (Photo by Hector RETAMAL / AFP) / TO GO WITH STORY (Photo by HECTOR RETAMAL/AFP via Getty Images)

Livestream shopping olarak hayatımıza çok yeni dahil olan bu alışveriş deneyimi, moda markalarının gözdesi olmuş durumda. İlk olarak e-ticaretin en popülerlerinden olan Alibaba’nın, pandemide uygulamaya başladığı ve Çin’deki tüketiciler tarafından oldukça rağbet gören bu yöntem ivmelenerek büyümeye devam ediyor. Dünyanın geri kalanında Çin’deki kadar popüler olmasa da, bu teknoloji H&M, Adidas gibi hızlı moda markaları ve Burberry gibi lüks moda markaları tarafından deneyimlendi. Meta araştırmalarına göre her dört kişiden biri canlı yayın alışverişini deneyimlemeye oldukça hevesli. Peki nedir bu canlı yayın alışverişi? Influencerlar ve marka elçilerinin ürün tanıttığı bu canlı yayınlarda dijital bir alışveriş yöntemi deneyimleniyor. Bu yöntemin diğer alışveriş yöntemlerinden en büyük farkı, tüketicilerin çevrimiçi sürümlerde sosyal ve etkileşimli bir deneyim yaşayarak ve müşterilerin bir ürün kutusu aracılığı ile ana bilgisayarla etkileşime geçerek eş zamanlı alışveriş yapabiliyor olması… Böylece birçok tüketici kolayca ürüne erişebiliyor, link üzerinden sitelere aktarım yapmadan anında satın alabiliyor.

Son yıllarda, pandeminin de etkisi ile değişen alışveriş alışkanlıklarımız sayesinde denemeden, sadece görerek bir şeyler almaya alışmış olsak bile alışveriş yaparken karar veremediğimiz anlarda çevremizdeki insanlardan yardım isteriz. Livestream shopping bu aşamada imdadımıza yetişiyor. Moda elçileri ve influencerlar, canlı yayında kendi tarzları ve proporsiyonları doğrultusunda ürünleri deniyor, yorumluyor ve bizlere küçük ipuçları veriyorlar. Böylece tüketicilerin ürünler hakkında fikir yürütmeleri ve karar vermeleri kolaylaşıyor. Etkili bir satış yöntemi olan livestream shopping geçici bir trend mi yoksa hayatımızın bir parçası haline mi gelecek bunu zaman gösterecek.

What do you think?

Written by Editor

Pantherr De Cartier

Sürdürülebilir Bikini Markaları