in

Bir Değişiklik Yapıp Lavantalı Latteye Ne Dersiniz?

Summer drink iced coffee with lavender in glass and coffee beans on green background. Good Morning concept. Baeutiful ice coffee.

BİR DEĞİŞİKLİK YAPIP LAVANTALI LATTE’YE NE DERSİNİZ?

Latte’nin sıcak-soğuk halini her mevsimde çok seviyoruz. Kahve içmek çoğumuzun hayatında kahve içmek artık bir rutine dönüşmüş durumda. Gözümüzü açtığımız anda direkt elimiz kahveye gidiyor. Söz konusu kahve olunca neredeyse herkesin günlük rutinine dahil ettiği favorisi bir kahvesi mutlaka vardır ama arada rutinin dışına çıkıp yeni tatlar denemek isteyenler için kahve listemizi genişletiyoruz. Siz de her gün tükettiğiniz kahve yerine farklı bir lezzet tatmak isteyenlerdenseniz hafif aromasıyla sizi büyüleyecek. Haydi kahve severler birlikte bu tarifi keşfedelim.

Malzemeler

  • 6 dal taze lavanta
  • 1 shot espresso (tercihe göre 2 shot da olabilir)
  • 1 bardak süt
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker (isteğe göre azaltıp artırabilirsiniz.)

Yapılışı: Kahve makineniz ya da moka potunuz aracılığıyla espressonuzu hazırlayın. Eğer ki koyu kahve içmekten hoşlanıyorsanız iki shot espresso hazırlayabilirsiniz. Başka bir yerde lavantalarınızı küçük küçük parçalayarak aromasının iyice çıkmasını sağlayın ve lavantalarınızı bir cezveye aktarın. Lavantaların üzerine süt ekleyin ve sütü yaklaşık 15 dakika kaynatın. Eğer şekerli kahve içmekten hoşlanıyorsanız bu aşamada sütünüzün içine şeker ekleyebilirsiniz. Kaynayan sütünüzü bekletmeden süzün ve süt köpürtücüsü ile köpürtün. Sonra kahvenizi en sevdiğiniz kupanıza ekleyin ve üzerine mis kokulu sütünüzü ekleyin. Afiyet olsun.

Not: Eğer soğuk kahve içmekten hoşlanıyorsanız süt ve lavantayı kısa süre pişirip içeceğinizi buzlarla servis edebilirsiniz. Böylece süt çok kaynamadığı için içeceğiniz soğuk tüketime uygun olacaktır.

What do you think?

Written by Editor

“Barış Ruhu” Dijital NFT Sergisi 
İstanbulspor sponsorluğunda, Root Karaköy’de

Siyah da Yazı Sever