BE YUMMY | AVOKADO

avocado on a dark wood background

Avokado, içinde sağlıklı yağ asidi olan ve zeytinyağında da bolca bulunan oleik asit açısından zengin. Diyet lifi, folik asit, B1 vitaminleri; potasyum, sodyum, magnezyum, fosfor ve kükürtün de en iyi kaynaklarının başında geliyor. Ve tekli doymamış yağ asidine ek olarak, dışında kuvvetli antioksidanlar olan tokoferol, karotenoidlerden lutein – zeaksantin – beta karopten ve kolesterol düşürücü etkisi olan bitkisel sterollerden de bolca içerir.

 

Kalp Hastalarına Doğal İlaç: Avokadonun içindeki tekli doymamış yağ asidi ve steroller, zeytinyağı ile birebir benzerlik göstermekte, LDL kolesterolün inanılmaz kısa sürede düşürmesinde etkili olabilmektedir. Eğer trigliseridiniz ve kolesterolünüz yüksekse, avokado tam size göre bir meyve. Avokadoyu salatalarınıza küp halinde doğramanız, kahvaltıda elma dilimi gibi servis etmeniz yeterli.

 

Kanser Riskini Azaltan Süper Meyve: Bu tropik meyve, askorbik asit ve fenoller gibi suyu seven, karotenler gibi yağı seven antioksidanlardan oldukça yüksek miktarda ihtiva eder. Yağı seven antioksidanların, hücre zarına tutunabilme özellikleri bulunur. Bu özellik antioksidanın hücredeki biyo yararlılığını, yani etkinliğini arttırarak hücreyi serbest radikallerin saldırısından bir kalkan gibi korur. Avokadoda bulunan lutein adlı karotenoid, sadece prostat kanseri hücrelerinin büyümesini baskılayarak tümör büyümesini geciktirmektedir. Kanserden korumasının güçlü olması için olgun avokadoyu çatalla ezin ve üzerine biraz limon sıkıp biraz da tane karabiberi çekerek etlerin ya da balığınızın yanında servis edin.

 

Zayıflamayı Kolaylaştırıyor: Ana öğünde veya ara öğünde yaklaşık 1 küçük boy 70-100 g avokado zayıflamayı kolaylaştırır. Avokadonun zayıflatmanın dışında en değerli etkisi, tekli doymamış yağ asitleri olan oleik asidin bel çevresi yağları eritmede rol alması. Ayrıca diyet liflerinden bolca içeren avokadonun, B1 yani tiamin vitamini sayesinde süper kalori yaktırıcı özelliği de bulunuyor. Avokadonun içinde, kalori sağlamayan bir karbonhidrat bulunuyor. Bunun adı Manno Heptuloz. Bu karbonhidrat türü, kandaki şekerin yakılmasını sağlayarak kan şekeri dengesinin gün boyu kontrollü olmasını sağlıyor. Böylece insülin salınımını azaltıyor ve uzun süre tok tutuyor.

 

Genç Kalmanızda Mucize Etkili: Yaşlanma sürecinde en çok deri kırışması, göz fonksiyonlarında gerileme, hücrelerde DNA hasarları oluşarak kas kayıpları kendini göstermektedir. Avokadoda bulunan karotenler, ultraviyole ışınları ve radyasyona karşı deriyi koruyan süper kalkanlar. Sağlıklı beslenmenizde avokadoya yer verirseniz, deride DNA hasarlarını iyice azaltarak genç bir cilt ile yaş almanızı kolaylaştırırsınız. Avokadoda bulunan lutein ve zeaksantin, katarakt ve maküler dejenerasyon gibi göz hastalıklarına karşı korunma sağlar.

 

GUACAMOLE – AVOKADO SALATASI

 

Malzemeler:

 

1 adet avokado

2 yemek kaşığı limon suyu

½ adet kuru kırmızı soğan

1 adet diş sarımsak

½ çay kaşığı acı toz biber

Çeri domates

Kişniş ve tuz

 

Yapılışı:

 

Avokadoları küpler halinde doğrayıp bir kâseye koyun. Üzerine limon suyu, ince kıyılmış kuru soğan, ezilmiş sarımsak, toz biber, kişniş ve tuzu ekleyerek harmanlayın.

 

 

AVOKADOLU PUDİNG

 

Malzemeler:

 

¼ avokado

½ muz

6 adet çiğ badem

1 yemek kaşığı kakao

½ tatlı kaşığı bal

½ tatlı kaşığı vanilya

Az hindistan cevizi

 

Yapılışı:

 

Avokado, muz, badem, bal ve vanilyayı mutfak robotunda puding kıvamına gelene kadar çekin. Servis kâsesine koyun ve hindistan cevizi serperek servis edin.

 

AVOKADO SMOOTHIE

 

Malzemeler:

 

½ su bardağı badem sütü

¼ avokado

1 yemek kaşığı bal

1 tatlı kaşığı keten tohumu

 

Yapılışı:

 

Tüm malzemeleri smoothie makinesinde çekip servis edin.

 

 

0 replies on “BE YUMMY | AVOKADO”