‘74 Inside Out Projesi’nin İstanbul Ayağını “İyilik İçin Çağrı” ile Başlattı

’74, Inside Out projesine katılımını insaniyeti kutlayan nitelikteki bir proje olan “İyilik İçin Çağrı” ile duyurdu. 2011 TED Ödülü sahibi JR’ın en büyük kamusal sanat projesi olan Inside Out, kişisel kimlik mesajlarını sanat eserlerine dönüştüren büyük ölçekli, katılımcı bir sanat projesidir. Brüksel, Paris, Roma, Berlin, Londra, New York, Cartagena, Karakas, Kongo, Chiang Mai, Tahran, Tunus ve Johannesburg gibi şehirlerin ardından Inside Out Projesi’nin İstanbul ayağı başlatıldı.

’74 ekibi “İyilik İçin Çağrı”yı şu şekilde tanımlıyor:

“Doğu ve Batı’nın kesiştiği ve bu iki farklı kültürün buluşma noktası olan Türkiye, yüzyıllardır süregelen eşsiz, çok kültürlü bir tarihe sahip. Misafirperverliği, çok ulusluluğu ve kültürel zenginliği ile ünlü bu ülkenin vatandaşları olarak insaniyeti kutlayan nitelikteki bir proje tasarladık. Projemiz, iyi niyetleriyle ırk, etnik köken, din veya kültür farkına bakmadan başkalarına yardım eli uzatan kişileri portreleyerek, herkese karşı insani yaklaşım ve dayanışma isteği uyandırmayı hedefliyor.”

Yardım eline ihtiyaç duyanlara hayatı daha iyi hale getirmeyi ilke edinmiş insanları kutlamak amacıyla başlatılan projeye katılım için açık bir eylem çağrısı yapıldı. Adaylar projeye, buradaki formu doldurarak kendilerini veya başkalarını aday göstererek katılabilirler.

bit.ly/INSIDEOUTISTANBUL

Katılımcıların portreleri İstanbul’da seçilen yerlerde siyah-beyaz posterler olarak basılıp sergilenecek. Proje, başkaları için hayatı daha iyi yapan insanları kutlamayı ve daha nice iyi işleri teşvik ederek toplumumuzdaki bağları güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

INSIDE OUT PROJESİ HAKKINDA
Fransız sanatçı JR’ın en büyük kamusal sanat projesi olan Inside Out, dünyanın her yerindeki toplulukları dikkat çekmek istedikleri konuları daha geniş kitlelere duyurmaya teşvik ediyor. Projeye destek vermek isteyen katılımcılar, portre fotoğraflarını çekerek JR ve ekibi ile paylaşıyorlar. Inside Out ekibi ise fotoğrafları poster boyutlarında, siyah-beyaz olarak basıp katılımcı gruba halka açık alanlarda sergilemeleri için geri yolluyor. Sergileme süreci dökümente edilip projenin websitesinde yayınlanacak.

INSIDE OUT Projesi, JR’ın 2011 yılında TED Ödülü’nü kazandıktan sonra hayata geçirdiği bir projedir. JR’ın TED konuşmasını buradan izleyebilirsiniz.

0 replies on “‘74 Inside Out Projesi’nin İstanbul Ayağını “İyilik İçin Çağrı” ile Başlattı”