212 PHOTOGRAPHY FESTIVAL BAŞLIYOR 

212 PHOTOGRAPHY FESTIVAL BAŞLIYOR 

İSTANBUL

3-12 Mayıs / Yapı Kredi bomontiada

212photographyfestival.com

Hafta içi 10:00-20:00, hafta sonu 10:00-21:00 saatleri arasında ziyarete açık.

 

#212PhotographyFestival ikinci edisyonuyla 3-12 Mayıs 2019 tarihlerinde Yapı Kredi bomontiada’da düzenleniyor.Çağdaş fotoğraf sahnesinden dikkat çeken yerel ve uluslararası birçok isim atölyeler, sanatçı oturumları, paneller, film seçkisi ve portfolyo değerlendirme seanslarıyla fotoğrafseverlerle buluşacak.

 

 

LIFEBOX’ın fotoğraf depolama uygulaması ile teknoloji sponsorluğunu üstlendiği festivalde çağdaş fotoğraf sahnesinden dikkat çeken kareler bulunacak. lifebox’ta,mekandan bağımsız olarak sergide yer alacak fotoğrafçıların ve yarışmaya katılan yarışmacıların fotoğrafları paylaşılarak dijital sergi ortamı oluşturulacak.

Festivalde Fransız fotoğrafçı Charles Fréger’in oldukça ilgi gören Wildermann isimli fotoğraf serisinin yanı sıra, Amerikalı ve Avusturalyalı Cooper &Gorfer ikilisinin arktik bölgelerdeki Sámi kadınlarından oluşan ve masalsı tabloları andıran karmaşık fotoğraf kolajlarından oluşan Interruptions / Swedish Sápmi yer alıyor. İsveçli belgesel fotoğrafçısı Niels Ackermann’ın fotoğrafladığı ve gazeteci SebastienGobert’in derlediği, Ukrayna’nın komünizmden çekilme sürecinde Lenin heykelinin devrilmesinin şaşırtıcı yolculuğunu anlatan Looking for Lenin (Lenin’i Aramak) isimli etkileyici seri de festival kapsamında fotoğrafseverlerle buluşacak.

 

Ayrıca, Polonyalı fotoğrafçı Ilona Szwarc’ın modern kültür ortamında şekillenen kadın kimliğine odaklanan Rodeo Girls ve American Girls serilerinden bir seçki, İstanbul’da yaşayan belgesel fotoğrafçısı Rena Effendi’nin ve optik illüzyonu kurgusuna dahil ederek mekân algısıyla oynayan Ali Bilge Akkaya’nın çarpıcı eserlerinin yanı sıra YAPI KREDİ sponsorluğunda Selahattin Giz’in eserlerinden oluşan bir İstanbul seçkisi sergilenecek. HP’ninprofesyonelbaskıteknolojileriuzmanlığıylabaskısponsorluğuiledestekverdiği ve sergilerin aydınlatma çözümlerinin TEPTA tarafından uygulandığı festivalde Türkiye’nin ilk moda fotoğrafçılarından Tamer Yılmaz’ın danışmanlığını üstlendiği ve Türk moda fotoğrafçılığına yönvermiş isimlerden oluşan bir seçki de yine festivalin öne çıkan sergileri arasında. Türkiye’de Moda Fotoğrafçılığı sergisinin destekçi markaları arasında MAVİ yer alıyor.

 

New York’ta yaşayan ve fotoğrafları düzenli olarak Pitchfork, New York Times, Interview Magazine gibi yayınlarda yer alan Ebru Yıldız’ın müzisyen portrelerinden çok özel bir seçki RED BULL iş birliğiyle festival sergi programı kapsamında ziyaret edilebilecek.

Selahattin Giz

Ali Bilge Akkaya

Ebru Yıldız

Ümit Savacı

Festival boyunca sanatçı söyleşileri gerçekleşecek.

Niels Ackermann’ın Lenin’i Aramak serisi üzerine Osman Nuri İyem moderatörlüğündeki söyleşisi ve Sarah Cooper ve Nina Gorfer ikilisinin Bir Görsel Yaratmak üzerine Zeynep Erekli ile sohbeti, programda öne çıkan sanatçı oturumları arasında.

 

Programda ayrıca festival sanatçılarından IlonaSzwarc’ın Kendini Bulamayan Karakterler başlıklı konuşması, Paris-Beyrut: Mutluluk Hattı başlığı altında ise fotoğrafçı ve yazar Dilan Bozyel’in yeni fotoğraf ve hikâye kitabıyla ilgili bir paneli var.

Mimari ve Fotoğraf başlığı altında ise mimar Han Tümertekin ve fotoğrafçı Cemal Emden, mimar Seyhan Özdemir ve fotoğrafçı Emre Dörter’in oturumları JOTUN’un sponsorluğunda gerçekleşecek.

 

6-10 Mayıs tarihleri arasında film gösterimleri

IngmarBergman filmlerinden seçkiler arasında Bergman’ın Evinde, Persona, Yedinci Müdür, Yaban Çilekleri yer alırken aynı zamanda İsveç Kısa Filmleri, Stockholm Hikâyeleri gibi bazı İsveç yapımları da İsveç Konsolosluğu’nun desteğiyle festival programında yerini alıyor. WillyRonis: Bir Fotoğrafçının Otoportresiile Julian Pölsler’inDuvar adlı filmi de gösterimler arasında yer alan diğer seçkilerden. Film gösterimleri İsveç İstanbul Başkonsolosluğu, Avusturya Kültür Ofisi ve İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nin desteğiyle gerçekleşiyor.

 

5-12 Mayıs tarihleri arasında önemli sanatçıların ev sahipliğinde atölyeler düzenlenecek.

Festival kapsamında herkesin katılabileceği atölyeler arasında ise Metin Çavuş’un ev sahipliğinde DönüşümüFotoğraflamak: Bomonti’nin Yeni Katmanlarını Görselleştirmek; JOTUN sponsorluğunda Mimari ve Fotoğraf üzerine bir atölye, fotoğrafçı ve mimar Zeynep Tümertekin ile fotoğrafçı Emre Dörter tarafından hayata geçerken Abdullah Kırbaş tarafından Hava Fotoğrafçılığı hakkında drone ile bir atölye çalışması olacak. Fotoğrafçılığı öğrenmeye can atan çocukları da unutmayan festivalde Lomography, çocuklar için Özde Karadağ ile Işığı Öğretmek isimli bir atölye çalışması düzenliyor. Lomography’nin ne olduğunu anlatan bir başka atölye ise yetişkinlere özel olarak yine Özde Karadağ tarafından festival kapsamında gerçekleşecek.

 

Bir kültür köprüsü: Uluslararası 212 Fotoğraf Yarışması’nın finalisti festivalde duyurulacak.

Ortak dil olarak fotoğrafı kullanan ve kutlayan festivalin bağımsız bir girişimi olan Uluslararası 212 Fotoğraf Yarışması 19 Nisan’da son başvuruları aldı ve 5.000 Euro ödüle hak kazanacak finalistini ise 3 Mayıs’ta duyuracak. Festivalde hem panellere hem de sergilerin bazılarına ev sahipliği de yapacak olan Cooper & Gorfer, Niels Ackermann, IlonaSzwarc, Ahmet Elhan, Sami Basut, Sébastien Gobert, Ozan Açıktan, Mehmet Kısmet ve festival direktörü Handan Yılmaz gibi önemli isimlerin yer aldığı jüri ekibi festivalin ilk gününde Soho House Istanbul’da bir araya gelerek finalisti belirleyecek.

 

Festival alanına ulaşım BMW Türkiye Distribütörü Borusan Otomotiv tarafından sağlanırken, ziyaretçiler Yapı Kredi bomontiada’da kurulan VR Deneyim Noktası ile BMW modellerini tüm detaylarıyla keşfedebilecekler.

 

212 Photography Festival etkinlikleri hakkında detaylı bilgilere 212photographyfestival.com adresinden ulaşabilirsiniz.  Festival programını ise aşağıda bulabilirsiniz.

 

4 MayısCumartesi

15:00 Söyleşi: Sarah Cooper & Nina Gorfer / Zeynep Erekli: Bir GörselYaratmakÜzerine

17:00 Söyleşi: Niels Ackermann & Osman Nuri Iyem: Lenin’inPesinde

19:00 Söyleşi:MimariveFotoğraf- Han Tümertekin&Cemal Emden: MimariyiTekrarTanımlamak

 

5 MayısPazar

13:00-17:00 Atölye:MetinÇavuşileDönüşümü Fotoğraflamak: Bomonti’ninYeniKatmanlarınıGörselleştirmek

15:00 Söyleşi: Ilona Szwarc- KendiniBulamayanKarakterlerÜzerine

17:00 Söyleşi:MimariveFotoğraf- SeyhanÖzdemir& Emre Dörter

 

6 MayısPazartesi

18:00 Film Gösterimi: Persona, Yönetmen: Ingmar Bergman (1966)

20:00 Film Gösterimi: Bir Evlilikten Manzaralar, Yönetmen: Ingmar Bergman (1973)

 

7 MayısSalı

18:00 Söyleşi: Dilan Bozyel- ‘’Paris-Beyrut: MutlulukHattı’’

20:00 Film Gösterimi:Yedinci Mühür Yönetmen: Ingmar Bergman (1957)

 

8 MayısÇarsamba

16:00-18:00 Atölye:Mimari veFotoğraf: Zeynep Tümertekin & Emre Dörter Bir BinayıTopyekunAnlamak

20:00 Film Gösterimi:Yaban Çilekleri, Yönetmen: Ingmar Bergman (1957)

 

9 MayısPersembe

18:00 Film Gösterimi: İsveç Kısa Filmler

20:00 Film Gösterimi: Stockholm Hikayeleri, Yönetmen: Karin Fahlén (2013)

 

10 MayısCuma

18:00 Film Gösterimi:Willy Ronis Bir Fotoğrafçının Otoportresi, Yönetmen: Michel Toutain

20:00 Film Gösterimi:Duvar, Yönetmen: Julian Pölser

 

11 MayısCumartesi

10:00-12:00 Atölye: Abdullah Kırbaş ile Hava Fotoğrafçılığı

13:00-15:00 Çocuklarİçin Atölye:Özde Karadağ ile Işığı Keşfetmek

16:00 18:00 Atölye:Özde Karadağ ile Lomography de Nedir?

 

12 MayısPazar

14:0017:00 Atölye:Metin Çavuş ile İstanbul Surlarında Bir Kesif Rotası

 

IG: @212photographyfestival

facebook.com/212photographyfestival

twitter.com/212photofest

 

#212PhotographyFestival

#212PF19

#YapiKredibomontiada

@bomontiada

0 replies on “212 PHOTOGRAPHY FESTIVAL BAŞLIYOR ”