2. AYVALIK DOĞA FESTİVALİ GERÇEKLEŞTİ

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde ve Cunda adasında; bu yıl ikinci kez düzenlenen 2. Doğa Festivali ‘Akkızlı Günler’ sloganıyla gerçekleşti.

Ayvalık Esnaf ve Sanatkârlar Odası tarafından organize edilen ve 14 Nisan’a kadar sürecek olan festivalin açılış programı da renkli görüntüleri beraberinde getirdi. 

Festivalin açılışı; Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, AK Parti Balıkesir Milletvekili Adil Çelik, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, Ayvalık Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Melih Çakırca, Ayvalıklı Oda Başkanları, daire amirleri, odaların yöneticileri, siyasi partilerle, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kalabalık bir vatandaş grubunun, Aşıklar Köprüsü’nden, ilçe merkezindeki Cumhuriyet Meydanı’na kadar Ayvalık Belediye Bandosu öncülüğünde gerçekleştirdikleri yürüyüşle başladı.

Ot çeşitleri, zeytin, zeytinyağı, el sanatları ürünlerini sergilendiği stantların kurulduğu Cumhuriyet Meydanı’nda saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın bir ağızdan seslendirildiği açılış serenomisinde konuşan Ayvalık Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Melih Çakırca, düzenledikleri festivalin Türkiye ve Ayvalık için hayırlara vesile olmasını diledi.

Türkiye’nin bir incisi, Ege’nin birincisi olan tarihi, doğası, denizi ile bir marka olan Ayvalık’ın esnaf ve sanatkarları tarafından ilçeye böylesi bir anlamlı bir festival kazandırmış olmaktan duydukları memnuniyeti ifade eden Melih Çakırca, “Bu festivalin şimdiye kadar ot çeşitlerinin başkenti olan Ayvalık’ta yapılmamasının büyük bir ihmal olduğunu düşünüyorum. Gastronomi bizde, lezzet bizde, ot çeşitliliğimiz bizde, el emeği bizde olmasına rağmen Ege’nin başka ilçeleri bize ait olduğuna inandığımız bu festivali bizden aldılar. Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz festivale hepimizin sahip çıkması lazım” ifadelerini kullanarak, festivalin gerçekleşmesine katkı veren Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Ak Parti Balıkesir Milletvekili Adil Çelik, Ayvalık Belediyesi, oda yöneticileri ve Ayvalık halkına teşekkür etti.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in adına konuşan Ayvalık Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Burak Tok ise, bu tür festivallerin bir kentin tanıtımı ve gelişimi için son derece önemli etkinlikler olduğunu vurgulayarak, “Bu festival vesilesiyle, Ayvalık’ın mutfak zenginliği canlı kalarak, gelecek nesillere miras olarak aktarılabilecektir. İnanıyorum ki; doğası, kültürü, turizmi, görselliği ve mutfak zenginliği ile Türkiye’nin en güzel doğa ve turizm alanlarından biri olan Ayvalık, zamanla ülkemizin en prestijli festivallerinden birine ev sahipliği yapacaktır” dedi.

Festivale katılanlar arasında Dalış rekortmeni Şahika Ercümen’in yanı sıra, Gastronomi ve seyahat yazarı Eray Kılıç ve Doktor Ender Saraç yemek yarışmasında jüri oldular, festival Ozan Orhon konseri ile son buldu.

0 replies on “2. AYVALIK DOĞA FESTİVALİ GERÇEKLEŞTİ”