in

2022’nin Sağlık ve Yaşam Trendleri

Covid-19 salgınından sonra dünya adeta tersine döndü. Hepimiz, hayatımızı yeniden yapılandırmaya, “iyi hissetmenin” ne demek olduğu üzerine düşünmemize ve odağımızı gerçekten önemli olan şeylere çevirmemize olanak sağladı. İnsanlar kendinelerine gerçekten iyi gelecek, heyecan verici yeni kişisel bakım ve sağlık trendlerini uygulamaya başladı. İşte sizler için bu trendlerden bazıları…

-Adaptojen kullanımı

Adaptojenler, vücudun stres etkenlerine direnmesine yardımcı olan ve toksik olmayan bitkilerdir. Çin şifa geleneklerinden biri olan adaptojen içeren tulsi, reishi, ginseng, rhodiola, maca, zerdeçal gibi bitkilerin kullanımı; yaşam kalitesini arttırıyor ve nörolojik sağlığı korumaya yardımcı oluyor.

-Mental fitness

Zihinsel ve fiziksel olarak karmaşık iki senenin sonunda, zihinsel sağlık rutinimize mental fitness’ı ekliyoruz. Resmi olarak 2021’de hizmete giren Coa, dünyanın ilk zihinsel spor salonu, bir terapist eşliğinde grup olarak katılabileceğiniz duygusal fitness dersleri ve bireysel terapist hizmeti sunan kuruluş; zihinsel egzersizin, meditasyonun ötesine geçtiğini kanıtlamış görünüyor.

-Portatif Sağlık araçları

Sağlık kontrolünü elimize aldığımız şu dönemde, spor salonlarını aratmayacak ekipmanlar hayatlarımıza dahil olmaya başladı. Katlanıp kaldırılabilen koşu bantları, mini masaj tabancaları, uyku kalitesini ve vücut değerlerinizi ölçen saatler, insanlara kendi sağlık rutinlerinin kontrolünü ellerine almalarına olanak sağlıyor.

-Sosyal Medya Molası

Pandemi sürecinde hepimiz sosyal medya ile yoğun bir ilişki içindeydik ve bu ilişki beraberinde birçok sorunu hayatımıza dahil etti. Her gün sosyal medyada karşımıza çıkan ideal benlik kalıpları, zihinsel ve fiziksel olarak kendimizi yargılamamıza sebep oldu. Sosyal medyaya küçük bir ara vermek, kendinize vakit ayırmak, ruh sağlığınız için iyi bir adım olacaktır.

-Raflarda yeni trend

2022 yılında eğilimlerin çoğunu fonksiyonel gıda ve beslenme ile ilgili gıdalar oluşturuyor. Hibisküs, yüzü, morina, zerdeçal, ayçekirdeği yeni gıda trendleri arasında. Özellikle ayçekirdeği, fıstık ezemsinin yerini almaya hazırlanıyor. Un yerine krakerlerde, dondurmalarda ve hatta sütlerde karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

-Doğada terapi seansı

Pandemide terapistler, ofiste hastaları ile görüşmek yerine online görüşme yapmayı tercih etmişlerdi. Yeni trend olan eko-terapi yani “Yürü ve konuş” terapisi ile hastalar doğada yürüyüş yaparken terapistleri ile seanslarına devam edip, iyileşmenin doğanın bir parçası olduğunu kabul ediyorlar.

-Minimalist cilt bakımı

Son dönemlerde pandeminin ve evlerde olmanın etkisi ile çok fazla bakım ürünü tükettik. Asitler, retinoidler, peelingler… Tüketiciler olarak pandemi döneminde birçok ürünü deneyimlemiş ve bilinçlenmiş bulunuyoruz. Cilt bakımı rutinlerimizi az ve öz tutup minimalizme dönüyoruz. Böylelikle hem daha az plastik ve kimyasal kullanıp çevreyi koruyacağız hem de cilt yorgunluğumuzu azaltacağız.

-Açık hava yürüyüşü

Outdoor Industry Association’ın verilerine göre 2009’dan bu yana yürüyüş aktivitesi yüzde 8,4 oranında yükselmiş görünüyor. Son iki yılda kapalı alanlarda çok fazla vakit geçirdiğimizden, dışarı çıkıp egzersiz ve yürüyüş yapma konusunda hala oldukça yükseğiz. Bu sağlık trendi oranını arttırmaya devam edecek gibi gözüküyor.

What do you think?

Written by Kezban Belet

Tenis Eteğini Günlük Görünümüne Uyarla!

Kroşe Trendi