Yunanistan’daki Maldivler, Kassandra

 

‘Mutlaka Görmelisiniz’

 

Bu ay rotamız Yunanistan’da Selanik’in hemen yanıbaşındaki eşsiz tatil mekanı Kassandra. Burası tam anlamıyla burnumuzun dibinde. Adını Selanik’e adını veren Thessaloniki ‘nin eşi, komutan Kassandria ‘dan alan cennet bir yarımada burası. Deniziyle, güneşiyle, plajı, yeme-içmesiyle komşunun en güzel, en keyifli yerlerinden biri. İşte bu yazın trend tatil mekanı Halkidiki Yarımadası’nın parlayan yıldızı Kassandra.

 

Murat Güloğlu

 

Yunan Riviera’sının yeni yıldızı

Evet! Ona Yunan Riviera’sının yeni yıldızı diyorlar. Kassandra, denizi ve doğasıyla memleketimizden çok farklı değil açıkçası. Komşunun güleryüzlü insanları, doğaya ve yeşile saygılı bir duruş sergileyen tavır, eşsiz sahilleriyle, damak tadımıza son derece uygun sofralarıyla Kassandra Ege’nin en kuzeyinde, Selanik’in yanı başında bizleri bekliyor. Yunan mitolojisinin deniz tanrısı Poseidon’un elindeki üç başlı çatal gibi denize doğru uzanan yarımadanın adı Halkidiki. Bu üç bacaktan Kassandra en dikkat çekeni. Oldukça hareketli, coşkulu ve rengarenk bir bölge. Haftasonları ağırlıklı olarak Selanik’ten gelen misafirlerini ağırlamakta. Bölgede beldelerin isimleri son derece tanıdık. Mesela Nea Mudania ve ya Nea Fokea. Yani Yeni Mudurnu ve Yeni Foça. Trakya’dan gelen mübadele mağdurları tarafından kurulmuş beldeler olduğunu hatırlatmakta fayda var. İşte kültürlerimiz ve isimlerimiz böylesine yakın. Bu arada Nea Fokea’da, deniz kıyısındaki Manos Restaurant tipik bir Yunan Tavernası. Yemekleri ve servisi bir harika. Tepelik bir alana kurulan Bizans Karakol Kulesi de beldenin en meşhur yapısı.

IMG_20170425_130933063_HDR

 

‘Beach Party’ leri çok meşhur! 

Kassandra’da diğer beldeler de gidilip görülmesi tadılması gereken inciler : Afitos, Kalithea, Polychrono, Hanioti, Pefkohori ve Paliouri tavsiye edebileceğim yerler. Bu arada birkaç özel plaj hariç hiçbirinde bizdeki gibi ekstra bir şemsiye şezlong ücreti yok! Plajlara ücretsiz girip çıkabiliyorsunuz. Sadece yiyip-içtiğinizi ödüyorsunuz. Orada da sezonun 3 ay olduğunu hatırlatalım tabii! Plajlar son derece geniş bir alana yayılmış. Kimse kimseyi rahatsız etmiyor. Kimi plajlarda ise çocuklu, bebekli aileler için başka bir alan ayrılmış. Bebek altı değiştirme yerlerinde bebek bezleri bile düşünülmüş. Müziğin ritmine kendini kaptırıp partilemek isteyenler dj setinin kenarlarında takılıyor. Kabinler, tuvaletler, duşlar bol miktarda ve gayet temiz. Özellikle Panini Plajı ile meşhur. Lüks otellerin önündeki beyaza yakın incecik kumsalı ve farklı tonlardaki mavi-yeşil denizi ile burası gerçekten de göz kamaştırıcı. Plaja giriş ücretsiz sadece şezlong ve şemsiye için işte burada ücret ödemeniz gerekiyor. İki şezlong ve bir şemsiye fiyatı toplamda 7.5 Euro. Hafta sonları yapılan ‘ beach party’ ler burada son derece ünlü.

IMG_20170427_171808494

 

Afitos aynı Alaçatı!

Kassandra Yarımadası’na birçok köy var. Pek tabii ki de Afitos buranın en revaçta olanı, daha doğrusu popüleri. Kışın nüfusu 2 bin 600 ama yazın yüzbinlere çıkabiliyor. Andırması açısından Alaçatı ve Cunda’ya benzerliği dikkat çekici. Pespembe zakkumlar her yerde. Sokakları dar, Arnavut kaldırımları her yerde, evler taştan yapılmış ve son derece estetik. Yüksek bir kayalığın üzerine kurulmuş köyün Toronaios Körfezi’ne tepeden bakan manzarası bir harika. Yunanistan’ın kalburüstü kesimi buraya adeta akıyor. O yüzden şehirde müthiş bir gece hayatı var, tavernalar, barlar köyün dışına kadar taşmış. Taş evlerden dönüştürülmüş butik otellerin yanı sıra, 3 ve 4 yıldızlı Yunan tipi, minimalist oteller de bulabilmek pek tabii ki mümkün. Mesela Rigas Otel. Ege’nin masmiviliğine tepeden bakan eşsiz manzarasına dalıp giderek, huzurlu saatler geçireceğiniz bir mekan Rigas. Tuna adını verdikleri deniz ürünleri ağırlıklı menüsüyle restaurantları da dikkat çekici lezzette. Gastronomiye çok önem veriliyor. Çarşıda yer alan Eat7 restaurant, tadımlık yeni lezzetler denemeyi sevenler için en doğru adreslerden biri. Eritilerek kıvama getirilen feta peynirinin incir reçeliyle birlikteliğini özellikle öneririm.

IMG_20170425_130933063_HDR

 

Dünya Jet-Set’i de burada!

Kassandra’nın en cazip özelliklerinden biri her bütçeye göre alternatif sunabiliyor olması. Bu önemli. Köyler ya da kasabalar birbirine arabayla 10 – 15 dakikalık mesafede. Afitos’ta konaklayıp Nea Fokea’da yemek yiyebilir, denize Sani’den girebilirsiniz. Sani, bu yörenin daha doğrusu beldenin en güzel denizi olarak nam salmış. Lüks arayanlar için de ideal. Bölgenin en luxury otellerinden biri olan Sani Beach Hotel and Spa konumu ve özel yat limanıyla dikkat çekiyor. Jet-set’in rağbet ettiği mekanlardan. Dünya sosyetesinin tanınmış simaları muhteşem Ege Denizi’nde tatillerini yaparken yatlarını otelin limanına demirliyor. Özellikle akşamüstü başlayan plaj partileri ise en çok konuşulan eğlencelerden.

 

Hem salaş, hem lüks!

Kassandra Belediye Başkanı Vasilios Kyritsis ‘in açıklamaları dikkat çekici. Mesela, en çok turistin Balkanlar’dan geldiğini ve son zamanlarda Türkler’in de Kassandra’yı keşfettiğini ifade ediyor. Neden? Çünkü, Türk turistler kültürlerimiz benzediği için burada rahat ve güvende hissediyor kendini diyor Başkan Kyritsis. Kışın nüfus yaklaşık 20 bin civarında. Günübirlik gelenleri de sayarsak yazları bu rakam milyonu zorluyor. Ekonomi yüzde 40 civarında turizmle dönüyor. Bunun yanısıra zeytincilik de önemli bir gelir kalemlerinden. Zeytinyağları son derece yüksek kalitede ve son derece ün yapmış. Kassandra Belediye Başkanı Kyritsis önlerinde iki seçenek olduğunu söylüyor ve devam ediyor:  “Ya çok turist ya da az ama para harcayan kaliteli ve zengin turist! Biz para harcayan turist gelsin istiyoruz. Kassandra, Kuzey Yunanistan’daki en lüks ve en iyi eğlence mekanlarına sahip, bunu keşfetsinler istiyoruz. O yüzden de bu yönde çalışıyoruz!”

 

Amerikalılar’ın gözdesi

Kassandra turizmini geliştirmek için çok çabalıyor. Yunan evlet bürokrasisinden yakınsalar da epey yol katetmişler. Turizm acentaları çalışanlarını sürekli eğitiyor, oteller/termal SPA’lar yenileniyor, yeni oteller ve hatta yeni bir marina yapılıyor. Yeni yeni yollar yapılmış. Reklam ve sosyal medya çalışmaları için de sürekli planlamalar yapıyorlar. Mesela Amerikalı yatırımcılar akın akın otel yapmaya geliyor ama Türkler gelmiyor. Neden diye sorduğumuzda aldığımız cevap ilginç. “Çünkü Türkler’in istediği popülerlik şu anda burada yok.” Aslında Kassandra’ya çok fazla sayıda jet set geliyor ama kendilerini, paralarını göstermeyi sevmeyen bir kesim bu. Buradaki sadeliği, güzelliği seven mütevazı zenginler yani. Türkiye’ye gelmeyen turist bu bölgelere kaymış durumda. Özellikle Almanya ve İngiltere’deki acenteler bu konuda çok çalışıyor. Rus turistin tercihi ise yine de Türkiye.

IMG_20170427_173230236

 

Amouliani Adası’na dikkat!

Amouliani yarımadanın en güzel ve dikkat çekici bir adası. Nüfusu son derece az. Tam kafa dinlemelik. Kassandra ‘ya bir saatlik mesafede ama gitmenizi önerebileceğim harika bir Yunan Adası. Günübirlik gidip harika plajlarından denize girip, yemeğinizi yiyip dönebileceğiniz gibi, burada ki minik otellerde de konaklamanız mümkün.