YENİ YIL KARARLARI – TUTULAMAYANLAR LİSTESİ

Kilişelerle bezenmiş yapılacaklar listesi hazırsa, yeni yıla girebiliriz(!)

Her pazartesi başlanan diyetler gibi, yeni yıl kapıda olunca gelecek yıl dilek listesi hazır mı? Amacımız kimseyi yermek değil ama bu listelerin uygulanabiilirliğini sağlayan sizce nedir? Değiştirmek istediğimiz onca şeyin listesini yaparken, geçen yılkini gözden geçirmekte fayda var. Üst üste istenen ama gerçekleşmeyen dileklerin sıklığı da aslında birçok sinyal veriyor. Daha sağlıklı bir yaşam geçirmeyi her yeni yıl listenize ekliyorsanız, değişim için yılın son gününün beklememeniz gerektiğine işaret olabilir.

DAHA SAĞLIKLI YAŞAYACAĞIM

İçinde birçok eylem barındıran bu istek, listelerin başında yer aldığını biliyoruz. Çoğunluk yeni yıldan daha fazla hareket ve sağlıklı yaşam beklerken, ister stresli yaşam ister tembellik deyin ilk gözden çıkarılan bu madde oluyor. Daha sağlıklı bir yaşam için, yaşamıza eklememiz gerekenler bir yana, çıkarmamız gerekenlere göz atsak daha iyi olur. Şekeri, fast foodu bırakmak ya da bağımlıklarımızdan kurtulmak, ardında da spora başlamak gibi öneriler belki daha uygulanabilir olabilir. Spor temposunu da böyle ayarlayabiliriz. Aylardır aranızın limonu olduğu spor ile barışmak, ilk aşamada haftada 5 kez crossfit anteramanından geçmiyor olabilir. Bu nedenle önce kendinize her gün 1 saat yürüyüş yapacağım demek daha gerçekçi olacak gibi görünüyor. Fevri ve keskin kararlar şok etkisi ile insanı başta motive etse de, uygulanabilirliği bir hayli düşük oluyor. Hatta yapılan bir araştırmaya göre yeni yılda yapılan listeleri ilk hafta uygulayanların sayısı %75 değerine sahip.Tabii zaman geçtikçe %45lere kadar geriliyor. Özellikle bağımlılıklardan kurtulmak istemek yeni yıl dileklerin başında geliyor.

BENİ MUTLU EDEN İŞİ YAPACAĞIM

Hayatımızın merkezinde yer alan iş hayatımızda, eğer mutsuzsak tüm hayatımızı etkilediğini biliyoruz. Her yeni yıl geldiğinde hobilerine daha fazla vakit ayırmak ya da hobilerini mesleğe dönüştürmek isteyen insan sayısı oldukça fazla. Sizi gerçekten ne durduruyor? Risk almadan değişim mümkün mü? Geçtiğimiz yıla bir bakın ve kariyer hedeflerinizi gözden geçirin. Belki taşınmak, ülke ya da şehir değiştirmek ya da bambaşka bir sektöre geçiş yapmak… Güvenli alanınızdan çıkmadan o hayalinizi kurduğunuz işe kavuşmak mümkün olmayabilir.

PEKİ AŞK?

Aşk dileyerek gelen bir şey mi bilinmez ama yeni yılda aşık olmak gibi bir beklentiniz varsa tek önerimiz denemeye devam etmeniz. Ya da uzun süre beraber olduğunuz insanla, gelecek yıl evlilik gibi ciddi kararlar almak istiyor olabilirsiniz. Her ilişki dinamiği farklı olduğu gibi sizi mutlu edeceğine inandığınız kararlar, kalpten gelenlerdir. Yeni yılda boşanmak da evlenmek gibi radikal ve iyi gelen bir seçim olabilir. Neden olmasın? Bazen bir şeyden ya da birinden vazgeçmeden, daha iyisini elde edemiyorsunuz.

KENDİMİ RESETLEYECEĞİM

Değişim tabii ki kafada başlar. Ama en hızlı somut değişim için aylardır ertelediğiniz estetik kliniğine gitmeye ne dersiniz? Belki de uzun zamandır saçlarınızı kestirmek, rengini değiştirmek istiyorsunuz. Ya da estetik yaptırmak istiyorsunuz ama bir türlü cesaret edemiyorsunuz. Gelecek yıl planlarında görünümünüzü değiştirmek için, hemen ilk adımı atın. Kaygılarınızı bir kenara bırakıp saçınızda, vücudunuzda yapacağınız değişim, size ilk dakikalarından itibaren farklı hissettirecek. Sonuçta bakımlı olmaktan zarar gelmez. Yeni yıla bambaşka bir görünümle başlayın.

SOSYAL MEDYADAN UZAKLAŞACAĞIM

Listenin en tutulamayan dileğine hazır mısınız? Tüm sosyal medya hesaplarını kapatıp, dijital ortamdan uzaklaşma istediği, spora başlamak istemek kadar popüler. Sosyal medyadan sıkılmış, bunalmış olabilirsiniz. Bir tür kafa dinlemek olarak gördüğünüz bu seçenek denemeye değer! Kısa sürede olmasa da uzun vadede iyi hissedeceğinize eminiz. Stalk yapmaya biraz ara verip, kendi hayatınıza odaklanabilirsiniz.

DAHA FAZLA SEYAHAT, DAHA FAZLA HEYECAN

Instagramda görüp iç geçirdiğiniz, seyahat ya da yoga sayfalarına sadece bakınmakla yetinmeme zamanı gelmedi mi? Ya da uzun zamandır maraton koşmanın hayalini yaşıyorsanız harekete geçmenin zamanı? Keşfet sayfalarında gördüğünüz spor sayfaları ya da görmek için can attığınız rotalar için harekete geçmenin zamanı geldi. Plan yapmaya hemen başlayabilirsiniz. Doğanın içinde outdoor sporlarına başlamak ya da bu yaz kite öğrenmek için niye geç kalmış olasınız ki?

Her yıl gerçekleşmesini istediğimiz dileklerin en büyük kesişimi insanın kendisiyle daha fazla kaliteli vakit geçirmek olduğu çok açık. Henüz zamanınız varken fazlalıklardan kurtulup, yeni bir şeylere yer açabilirsiniz.

2019 geçen tüm yıllara kıyasla en çok gülümsediğiniz yıl olması dileğiyle!