WESTERN ETKİSİ

Moda akımları, giyinme kültürü var olduğu günden beri birçok farklı alandan besleniyor. Bu alanlardan biri de hiç kuşkusuz sinema. Görsel şölen yaşatan filmlerin etkisi podyumlardan gardıroplarımıza kadar ulaşıyor. Sinemanın asi ve özgür tarzı Western ise bu sezon yeniden moda sahnesinde yerini almış durumda. Şimdi yoldan çekilme vakti, modanın öncüleri Vahşi Batı’dan geliyorlar!

Neslihan Ulucan

cazadora_ante_flecos6

1970ler’de ekranlardan hayatımıza taşınan, 1990lar’da popülerliğinin zirvesini yaşayan bu akım ‘’kovboy modası’’ olarak da bilinmekte. Dar ekose gömlekler, kot pantolonlar, tokalı geniş kemerler, püsküllü detaylar trendi oluşturan temel parçalar arasında. En vurucu etkiyi ise ikonik kovboy çizmeleri yapıyor. Maskülen ve güçlü çizgisiyle moda tarihinin kilit parçalarından biri olmuş bu çizmeler, sonbahar-kış sezonunda farklı formlarla yine karşımızda. Bir yanda Saint Laurent imzalı modeller klasik şıkıktan ödün vermiyor, diğer yanda Alexander Wang tasarımları fütüristik dokunuşlarla kovboy akımını ele alırken modern yapısından vazgeçmiyor.

saint laurent 995€

Bohem tarzın yeniden yorumlandığı bu sezon, gece kıyafetlerinden pantolon-ceket takımlarına kadar birçok farklı modelde Western etkisi hissediliyor. Bu trendi günlük stilinize uygulamanın yolu ise üzerinize en iyi oturan kot pantolonunuz, oduncu gömleğiniz, tercihen eskimiş botlarınız ve büyük püsküllü çantanızla tamamlanan kombinlerden geçiyor. Daha cool bir görünüm elde etmek istiyorsanız; kot şortlarınızı kovboy çizmeleri ve geniş kemerlerle birleştirip festival havasını şehrin modern yapısına uyarlayabilirsiniz.

main.original

2015 İlkbahar koleksiyonlarının tanıtıldığı moda haftalarına baktığımızda ise Western tarzıyla bütünleşen haki yeşil ve toprak tonlarının hakimiyeti göze çarpıyor. Özellikle Ralph Lauren defilesindeki İndiana Jones esintisi bizi şimdiden etkisi altına almış durumda. Maskülen tavrın feminen detaylarla harmanlandığı kovboy akımı, karşı konulamaz cazibesiyle etkisini yitirmeden devam edecek gibi duruyor.

ralph lauren