St. Nian İlkbahar-Yaz 2019 / MBFWI

80’ler Ütopyasında Net Frekanslara Saygı Duruşu

St. Nian Mercedes-Benz Fashion Week SS’19 kapsamında 12 Eylül Çarşamba günü 45 parçadan oluşan “Frekans” koleksiyonunu sundu.
Türk Moda Dünyası’nın nabzının attığı Mercedes- Benz Fashion Week Istanbul kapsamında yer alan, direktörlüğünü Nihan Buruk’u üstlendiği St. Nian 2019 Spring-Summer Koleksiyonu, anlamlı bir bütüne dönüşme sürecini podyuma taşıyor. Bunu yaparken “Frekans”temasından yola çıkan St.Nian, tıpkı aynı rezonansta olmayan ses dalgalarının aynı frekanstabuluşamayacağı, cızırtı yapacağı gibi, harmoni içerisinde haraket etmeyen toplumların kaosa sürüklenceğini sezdiriyor.

St.Nian’in siluetleriyle gözlerimizi su katılmamış bir 1980’ler dünyasına açıyoruz. St Nian kadınını vatkalar, asimetrik balenler, organze ve tafta kumaşlar drape etekler, bol pantolonlar ve denim kumaşının ustalıkla işlenmiş halinin içinde görürken; St. Nian erkeği dar denim şortlar ve pantolonlarla , cızırtılı ses dalgası baskılarının metafor olarak kullanıldığı gömleklerin içinde görüyoruz. Tasarımcının arzuladığı uyum ve netliği her parçanın kesiminde ve sivriliğinde görmek mümkün. Sadece ana renklerin kullanımındaki istikrarla ara renklerin “cızırtı” yaratmadığı koleksiyonda tasarımcı 80’lerin kalıplarını günümüze uygun yumuşatmak yerine aslını yaşatarak
idealize etmeyi tercih ediyor.