SIR MAISON RÖPORTAJ

 

Sizleri biraz tanımak gerekirse; bize kendinizden ve Sırmaison’le buluşmanızdan bahseder misiniz.
Rosella Karabacak:
Üniversite eğitimimi İsviçre’de Turizm Otel işletmesi üzerine aldım. Sonrasında tercihim İstanbul’da yaşamaya devam etmek olduğu için ülkeme geri döndüm. 1999 yılında Cüneyt (Karabacak) ile evlendim. Evliliğim ilk yıllarında düğün, davet organizasyonu yapan Happy Leyla’da çalışmaya başladım. Bir süre burada devam ettikten sonra eşimin işi nedeniyle ülke dışında yaşamaya karar verdik. Çalışma alışkanlığım ve yeni ortamlara daha kolay adapte olabileceğim düşüncesi ile de yerleştiğimiz Dubai’de yeni bir iş aşarak çalışma hayatıma devam ettim. Cüneyt ile birlikte Sevan Bıçakçı’nın Arap Emirlikleri’nde mümessili olarak exclusive mağazalar açtık ve hala oradaki çalışmamız devam etmekte. Geçtiğimiz yıl (2012) de İstanbul’a geri döndük.
Sır Maison’a ortak olmam ise; akrabam olan Nurhan Karabacak’ın teklifi ile oldu. Benimde buraya girişim İstanbul’a yeniden taşınıp iş hayatına devam etmek istememle başladı…
SIRMA 1995 yılında Nişantaşı’nda Nurhan Karabacak tarafından faaliyete geçti. Müşterilerimize ilk etapta Fransız gümüş markası Ercuis, Raynaud-Limoges, J.L. Coquet porselen, İtalyan Griffe ve Colle Kristal ile hitap etmeye başladık.

IMG-20130410-WA0021
Şirin Yalçın:
İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat’tan mezun olduktan sonra bir menkul kıymetler şirketinde staj yapmaya başladım. Biliyordum ki; Finans sektöründe olmak beni manevi anlamda tatmin etmeyecekti. Düşündüğüm gibi de oldu…
Evlendikten hemen sonra da Newport Üniversitesi Davranış Bilimleri yüksek lisansına girdim. Aynı zamanda da sosyal sorumluluk projelerinde de yer almaya başladım. Ardından, Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) aracığıyla Hasdal ilköğretim okulunda İngilizce öğretmenliği, Saadet İlköğretim okulunda Özel Eğitilebilir çocuklarla Etüd ablalığı çalışmalarım oldu.
2004 yılında ise ablam Elif Dürüst ve birkaç psikolog arkadaşımızla birlikte ARALIK derneğini kurduk. ARALIK derneğinde gerek seminer organizasyonlarında gerekse sosyal sorumluluk projelerinde severek çalışmaktayım.
Ben de yeni ortak olduğum, eski adıyla SIRMA’nın iyi bir müşterisiydim. 1997 yılında evlilik listemin bir bölümünü buradan tamamladım. Yıllar içinde de gerek yenilediğim sofra aksesuarlarımı, gerekse hediyelik objelerimi buradan severek aldım..
Sırma yaklaşık yirmi yıldır Nişantaşı’nda bulunan, içinde bir çok ünlü markanın ev eşyaları olan bir züccaciye mağazasıydı. Değişen ismi ile birlikte, Sırmaison’in konseptinde ne gibi değişiklikler oldu? Örneğin Bünyenizde Ercuis¸Christofle ve Raynaud-Limoges gibi ünlü markalar var. Bunun gibi sizin diğer mağazalardan sıyrılmanızı sağlayan başka ünlü markalar hangileri?

IMG-20130410-WA0026

Rosella Karabacak:
Les Heritiers, Galant, Strauss, Judeco, Infinity, Vagabond’un ürünlerini de mağazamızda bulabilirsiniz.
Şirin Yalçın:
Rosella’nın saydığı tüm bu markalar ile anlaşarak hem ürün yelpazemizi genişlettik hem de fiyatlarımız için alternatifler sunmaya başladık.
Size öncelikle mümessili olduğumuz Ercuis ve Raynaud-Limoges markalarından bahsetmek isterim. 1867’den beri üretilmekte olan Fransız gümüş markası Ercuis’in tüm koleksiyonunu mağazamızda görebilirsiniz. Ercuis 925 ayar som gümüş ve 63 micron gümüş kaplamada dünya standartları üzerinde üretimi ile en kaliteli dünya markasıdır. Ayrıca; dünyanın en lüks Fransız markalarını çatısı altında bulunduran Comite Colbert’in üyesiyiz…
Raynoud-Limoges ise yine dünyada farklı sayılan markalardan biri. Porselene incelik ve yarı saydamlık vermek için hamurunda yüzde 50 kaolin, yüzde 25 kuarzve yüzde 25 feldspar karışımı kullanılıyor. Porselende kalite, sadelik, klasik ve modern her türlü çizgiyi barındırıyor.

IMG-20130410-WA0022
Sırmaison; gümüşten altına, porselenden kristale kadar dünyaca ünlü birçok markanın çatal-bıçak takımlarının, yemek servisleri ve aksesuarlarının satışının yapıldığı bir mağaza. Bunların dışında mağazanızda ne gibi ürünler bulunuyor?
Gümüş, porselen, kristal, ahşap gibi ürünlerin yanı sıra masa örtüsü ve genç tasarımcıların ürünlerine yer veriyoruz. Ercuis, Raynaud, Lalique ve diğer markaların koleksiyonlarının yeni mağazamızda bulunması dışında genç tasarımcıların ürünlerinin yer alması bizim için önemli..
Yeni evlenecek çiftler için biraz sormak gerekirse, Son yıllarda popülerleşen evlilik listeleri sizin mağazanızda da hazırlanıyor mu??
Mağazamıza yeni markalar ve yepyeni bir görüntü kazandırmak için harekete geçtik. Özellikle yeni evlenen çiftlere evlilik listelerini hazırlarken tüm ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayacak geniş ve kaliteli ürünler sunmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda kişisel zevklerimiz ile masa tasarımları yapıyor ve yine kişiye özel hediye seçeneklerine yer veriyoruz.

IMG-20130410-WA0025

Yurtdışındaki fuarları takip ediyor musunuz?
Şirin Yalçın:
Bu işe başlar başlamaz Avrupa’nın çeşitli yerlerinde düzenlenen ev aksesuarları fuarlarına katılarak birçok yenilikleri görme fırsatı yakaladık. Daha önce sadece kendim için gezdiğim bu fuarlarda bu gidişimde en çok beğendiğim markalardan Lalique, Christalle Mountbroun ve Carl Rotter ile anlaşma fırsatı bulduk.

SIRMAISON Adres: Bronz sokak. Bronz apt. No:3 D:2 Nişantaşı 34367